Upravljanje nosilcev in razdelkov

Beseda nosilec se uporablja za opis področja shrambe, ki jih je računalnik naredil na voljo za vašo uporabo. Računalnik naredi to shrambo dostopno preko vašega datotečnega sistema z opravilom, ki se imenuje priklapljanje. Priklopljeni nosilci so lahko trdi diski, pogoni USB, DVD-RW-ji, kartice SD in drugi mediji.

Pogosto se priklopljeni nosilec imenuje razdelek, čeprav nista enaka. "Razdelek" je eden ali več fizičnih področij shrambe na enem disku. Ko je bil razdelek priklopljen, ga lahko imenujemo nosilec. O nosilcih lahko razmišljate kot o označenih, dostopnih "policah v trovini" do "skladišča" razdelkov in pogonov.

Ogled in upravljanje nosilcev in razdelkov z uporabo Diskovnih orodij

  1. Kliknite pregledno ploščo v zgornjem levem kotu zaslona in zaženite Diskovna orodja.

  2. V pladnju označenim Naprave shrambe boste našli trde diske, pogone CD/DVD in druge fizične naprave. Kliknite na napravo, ki vas zanima.

  3. V desnem pladnju področje z oznako Nosilci zagotavlja vidno razčlembo nosilcev in razdelkov, ki so prisotni na izbrani napravi. Vsebuje tudi različna orodja za upravljanje teh nosilce. Bodite pozorni. S temi orodji lahko popolnoma izbrišete podatke na disku.

Vaš računalnik ima najverjetneje vsaj en osnovni razdelek in en izmenjalni razdelek. Izmenjalni razdelek vaš operacijski sistem uporablja za upravljanje pomnilnika in je redko priklopljen. Osnovni razdelek vsebuje vaš operacijski sistem, programe, nastavitve in osebne datoteke. Te datoteke lahko zaradi varnosti ali priročnosti razdelite na več razdelkov

En osnovni razdelek more vsebovati podatke, ki jih vaš računalnik potrebuje za zagon. Zato se včasih imenuje zagonski razdelek ali zagonski nosilec. Za preverjanje ali je nosilec zagonljiv, si ogeljte Zastavice razdelka v Diskovnih orodjih. Zagonljive nosilce lahko vsebujejo tudi zunanji mediji kot so pogoni USB in CD-ji.