Brskajte datoteke na strežniku ali omrežni souporabi

Povežete se lahko strežnikom ali omrežno souporabo in brskate ter si ogledate datoteke na tem strežniku natanko tako kot če bi bili na krajevnem računalniku ali odstranljivi naravi. To je priročen način za prejem ali pošiljanje datotek ali za souporabo datotek z drugimi uporabniki na krajevnem omrežju.

Za brskanje datotek na omrežju najprej odprite upravljalnik datotek

V stranskem pladnju kliknite Omrežje ali v meniju Pojdi izberite Omrežje. Upravljalnik datotek bo našel morebitne računalnike na krajevnem omrežju, ki objavljajo svojo zmožnost streženja datotek. V primeru da se želite povezati s strežnikom na internetu ali da ne vidite računalnika, ki ga iščete, se lahko s strežnikom povežete ročno.

Povezava z datotečnim strežnikom

  1. V upravljalniku datotek kliknite Datoteka ▸ Poveži se s strežnikom.

  2. Vnesite naslov strežnika, izberite vrsto strežnika in vnesite morebitne dodatne zahtevane podrobnosti. Nato kliknite na Poveži se. Podrobnosti o vrsta strežnika se spodaj.

    Za strežnike na internetu lahko običajno uporabite ime domene. Za računalnike na krajevnem omrežju, boste morda morali uporabiti številčni naslov IP. V primeru da na drugem računalniku poganjate GNOME, si za iskanje notranjega naslova IP računalnika oglejte Najdite svoj naslov IP. V nasprotnem primeru si oglejte pomoč za ta računalnik.

  3. Odprlo se bo novo okno, ki vam bo pokazalo datoteke na strežniku. Brskajte po datotekah in mapah tako kot brskate po krajevnih datotekah in mapah.

Povezovanje s strežnikom bo strežnik dodalo v stranski pladenj, zato da lahko do njega v prihodnje hitro dostopate. V primeru da v upravljalniku datotek ne vidite stranskega pladnja, kliknite Pogled ▸ Stranska vrstica ▸ Pokaži stranski pladenj.

Povežete se lahko z različnimi vrstami strežnikov. Nekateri strežniki so javni in povezavo omogočajo vsakomur. Drugi strežniki zahtevajo prijavo z uporabniškim imenom in geslom. Morda nimate dovoljenj za izvajanje določenih dejanj na strežniku. Na javnih strežnikih FTP verjetno ne boste mogli izbrisati datotek.

Vrste strežnikov

SSH

V primeru da imate na strežniku račun varne lupine, se lahko povežete na ta način. Večina spletnih gostiteljev članom zagotavlja račune SSH zato da lahko varno pošiljajo datoteke. Strežniki SSH zahtevajo, da se prijavite. V primeru da za prijavo uporabljate ključ varne lupine, pustite polje gesla prazno.

Pri uporabi SSH, bodo vsi podatki, ki jih pošljete (vključno z vašim geslom) šifrirani, zato da jih drugi uporabniki na omrežju ne morejo videti.

FTP (s prijavo)

FTP je priljubljen protokol za izmenjavo datotek na internetu. Ker podatki preko FTP-ja niso šifrirani, veliko strežnikov zagotavlja dostop preko SSH. Nekateri strežniki pa še vedno omogočijo ali za pošiljanje ali prejem datotek zahtevajo uporabo FTP-ja.

Javni FTP

Spletišča, ki vam omogočajo prejem datotek, včasih zagotavljajo javen ali anonimni dostop FTP. Ti strežniki uporabniškega imena in gesla ne zahtevajo in vam običajno ne dovolijo izbrisa ali pošiljanja datotek.

Nekatera anonimna spletišča FTP zahtevajo prijavo z javnim uporabniškim imenom in geslom ali prijavo z javnim uporabniškim imenom in vašim naslovom e-pošte namesto gesla. Za te strežnike uporabite način FTP (s prijavo) in uporabite dovoljenja, ki jih določi spletišče FTP.

Souporaba s sistemom Windows

Računalniki Windows za souporabo datotek preko krajevnega omrežja uporabljalo lastniški protokol. Računalniki na omrežju Windows so včasih združeni v domene za organizacijo in za boljši nadzor dostopa. V primeru da imate na oddaljenemu računalniku prava dovoljenja, se lahko do souporabe Windows povežete iz upravljalnika datotek.

WebDAV in Varen WebDAV

WebDAV je osnovan na protokolu HTTP ter se uporablja za souporabo datotek na krajevnem omrežju in za shranjevanje datotek na internetu. V primeru da strežnik s katerim se povezujete podpira varne povezave, izberite to možnost. Varni WebDAV uporablja močno šifriranje SSL, zato vašega gesla in podatkov ni mogoče izvohati.