Drugi ljudje ne morejo predvajati mojih videoposnetkov

V primeru, da ste naredili video na svojem računalniku Linux in ga poslali nekomu, ki uporablja Windows ali Mac OS, bo morda imel težave z njegovim predvajanjem.

Da bi lahko predvajala vaš videoposnetek, mora imeti oseba, ki ste ji ga poslali, nameščene prave kodeke. Kodek je majhen program, ki ve kako vzeti video in ga prikazati na zaslonu. Obstaja veliko različnih vrst videa in vsaka za predvajanja zahteva svoj kodek.

Vrsto v kateri je vaš videoposnetek lahko ugotovite z iskanjem v upravljalniku datotek, desnim klikom nanj in izbiro Lastnosti. Pojdite v zavihek Zvok/video in poglejte kateri kodek je naštet pod Video.

Osebo s težavami s predvajanjem vprašajte, če ima nameščen pravi kodek. Morda jim bo pomagalo iskanje po spletu z imenom kodeka in njihovega video programa. Na primer, če vaš video uporablja vrsto Theora in imate prijatelja, ki uporablja Windows Media Player in si ga želite ogledati, iščite "theora windows media player". Pogosto boste lahko pravi kodek prejeli brezplačno, če ni nameščen.

Če ne morete najti pravega kodeka poskusite predvajalnik VLC. Deluje na Windows, Mac OS in Linuxu in podpira veliko različnih vrst videa. Če tudi to ne deluje, poskusite svoj videoposnetek pretvoriti v drugo vrsto. To lahko stori večina urejevalnikov videa, na voljo pa so tudi namenski programi za pretvarjanje videa. V Programskem središču Ubuntu preverite kaj je na voljo.

Obstaja še nekaj drugih težav, ki lahko nekomu preprečijo predvajanje vašega videoposnetka. Video je lahko bil ob pošiljanju poškodovan (včasih velike datoteke niso pravilno kopirane), lahko imajo težave s svojim programom za predvajanje videa ali pa video ni bil pravilno ustvarjen (ob shranjevanju videoposnetka je morda prišlo do nekaj napak).