kot kaže mi grafična kartica crkuje - katera je ustrezna zamenjava

neke čudne stvari se dogajajo. večkrat se je sesul "video processing unit" in nato povrnil preden je prišlo do solidnega namizja. vse črke so bile neberljive ob zagonu, pa razni črni kvadratki na ekranu... ob bootu so tudi bile manjše napake na ekranu in črke ( :o ) napačne namesto D je bil A in podobno. tega še nisem nikoli videl ampak predvidevam da je nekaj narobe s kartico.

vse to se je dogajalo (ok razen boot ekrana) na Windows XP. zato nekaj stvari še poskusim a vse kaže da je grafična šla k vragu. medtem iščem zamenjavo in ne vem katera bi jo najbolje zamenjala. rabim nekaj podobnega, da ne porabi preveč elektrike, da dela na tej starejši matični in da ima tudi solidne gonilnike za Windows XP.

trenutno imam:

Radeon HD 3650 512 MB pcie

Manufacturer: ATi
Series: Radeon HD 3k
GPU: RV635 
Release Date: 2008-01-23
Interface: PCI-E 2.0 x16
Core Clock: 725 MHz
Shader Clock: 725 MHz
Memory Clock: 800 MHz (1600 DDR)
Memory Bandwidth: 25.6 GB/sec
FLOPS: 174 GFLOPS
Pixel Fill Rate: 2900 MPixels/sec
Texture Fill Rate: 5800 MTexels/sec

Max Power Draw: < 75 W
Noise Level: Moderate
Framebuffer: 128,256,512,1024 MB
Memory Type: GDDR3
Memory Bus Type: 32x4 (128 bit)
DirectX Compliance: 10.1
OpenGL Compliance: 2.1
PS/VS Version: 4.1/4.1
Process: 55 nm
Shader Processors: 120
Pipeline Layout: Super-scalar MADDx5
Texture Units: 8
Raster Operators 4

---

Gledal pa sem naslednje:

NVidia GT 730

Gigabyte GV-N730-2GI GV-N730-2GI - 75 EUR
128 bit 2 GB- 700 Mhz, spomin 1600 Mhz - resolucija 2560 x 1600

GIGABYTE GV-N730D3-2GI - 65 EUR
64 bit 2 GB- CPU 902 Mhz; spomin 1800 - resolucija 4096x2160

GIGABYTE GV-N730D5OC-1GI - 62 EUR
64 bit, 1 GB - CPU 1006 Mhz, spomin 1250 Mhz,

NVidia GT 740

ASUS GT740-OC-1GD5 - 90 EUR
128 bit, 1GB, CPU 1033 Mhz, pomnilnik 5000Mhz, PCIe 3.0, več moči rabi

---

Predvsem mi ni jasno ali veliko izgubim z izbiro 64 bitne. in zakaj ima dražja kartica nižjo resolucijo in počasnejši takt procesorja.

AMD nisem gledal, saj imajo slabo podporo za starejše PCIe vhode in me je malo strah da (spet) ne bo delalo.

Imel bi pa nekaj podobnega kot je bilo zdaj kar se hitrosti tiče. v glavnem igram starejše Windows igre pa minecraft poleg drugega dela. Pa da ni predraga zadeva. Ker tako imam občutek da lahko vsak čas še kakšna matična gre potembom pa tako vse menjal in prestavljal ostale stvari naokrog. Tako da bi bilo dobro, da je kartica tudi podprta nekaj časa.


seveda lahko se pa izkaže, da ni kartica ampak kaj drugega. pa saj bi vse skupaj menjal, kupil novo pa če dnarja ni. :(

Komentarji

  • za tiste, ki je jim je dalo brati more IRC izjave....

    tu sem našel diagnoze za graifčno: http://guide2repair.com/graphics-card-failurerepair-guide

    Google je zadnje čase res zanič. sem sicer preko njega našel ampak sem sam brskal po slikah in našel to stran nekje globoko zakopano...

    in ja, kot kaže je v tem primeru lahko RAM (kjer bi se verjetno po prvem scanu pokazale napake) ali pa je VRAM. torej je verjetno težava v VRAM, saj je zadeva enaka kot na sliki v linku.

    poskusil sem še zagon v safe mode in brez gonilnikov in je obakrat delalo normalno. torej 2D deluje samo 3D ne dela. napaka, ki jo javi pa pravi da ni mogel naložiti gonilnikove datoteke kar pomeni da je nekaj narobe z napravo ali gonilniki. glede na to da sem gonilnike ponovno namestil, je kot kaže nekaj narobe z napravo.

  • Cena za kartici, ki si ju napisal je absurdno visoka glede na zmogljivost in tehnologijo, ki jo ponujata. Nihče ti tudi ne garantira, da bosta delali kaj bolje kot pa katerakoli AMD grafična. PCIe je združljiv za nazaj in mora delati, če ne, je precej bolj verjetno, da je nezdružljivost zakrivil proizvajalec matične plošče, kot pa proizvajalec grafične kartice.

    Glede na to, da imaš problematično matično ploščo, bi jaz osebno vzel rabljeno grafično iz obdobja HD 3650, če že nVidio, potem nekaj iz serije 7xxx ali 9xxx.
  • tole sem vzel:

    Gigabyte GV-N730-2GI GV-N730-2GI - 75 EUR
    128 bit 2 GB- 700 Mhz, spomin 1600 Mhz - resolucija 2560 x 1600

    R7 240 mi na zadnje ni delala (sem enkrat prej že probal, pa me je bilo strah še enkrat vzet podobno).

    Upam da bo za nekaj časa. Ja vem, da so kar precej drage. Sem pričakoval, da se bodo cene za take gibale okrog 50 EUR. mogoče 30. 3650 je pa kar težko najti rabljeno pa, da ni neka LP verzija. poleg tega lahko potem še tista crkne. osebno bi sicer raje vzel AMD, sploh zdaj ko je tudi v Linux premik v opensource. samo glede na to da mi enkrat prej ni delovala 730 pa je, sem vzel kar 730. najprej sem naložil priložene gonilnike, ampak se je precej stvari sesuvalo in nekaj ni v redu delovalo. najnovejši, ki sem jih našel pa delajo v redu.

    pri novi plačaš še garancijo (2 leti)... :-/


Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.