Zagon Ubuntu

Na ključek sem naložil UBUNTU 20.04.1, in me zanima kako naj šrpgram zaženem, ter ali ga lahko zaženem iz win 10, ali...? Se opravičujem sem nov v Linuxu...
Hvala

Komentarji

  • Ob zagonu računalnika izbereš da se zažene iz USB ključka. Zagon pa se ponavadi upravlja z F1-F12 tipkami, to je odvisno od proizvajalca matične plošče.
  • Navodila v angleščini so na tem naslovu: https://ubuntu.com/tutorials/install-ubuntu-desktop#1-overview

    na kratko:

    • najprej je potrebno sliko (.iso image), ki smo jo prenesli iz interneta zapisati na USB s programom (balena etcher, linuxliveUS, yumi...)
    • nato je potreben zagon računalnika, kjer ob zagonu namesto trdega diska v BIOS (UEFI) izberemo USB
    • nato se naloži sistem (v RAM). ki ga lahko uporabljamo vse spremembe bodo izbrisane ob izhodu, razen če smo ob prenosu slike naredili datoteko za ohranjanje določeni podatkov
    • v glavnem lahko ga samo preizkusimo. ko izberemo izhod se ponovno zažene windows.
    • lahko ga namestimo, to bo prepisalo windows, razen, če imamo prazen (neformatiran) prostor na disku in sistem namestimo tja. Ubuntu ni program je operacijski sistem (kot windows, MacOS, Android...)
    sistem lahko namestimo s pomočjo virtualboxa tudi v windows. vodičev kako se to naredi je polno po spletu. na primer ta: 
    https://brb.nci.nih.gov/seqtools/installUbuntu.html

    na kratko:
    • namestimo program virtualbox
    • v virtualbox kreiramo virtualni PC ("guest"), kjer mu določimo RAM (uporabil bo naš ram, zato je bolje imeti na voljo več kot je potrebno za sistem + virtualbox. dodelimo mui vsaj 2 GB), CPU jedra (število) in velikost diska (pa še kaj drugega se lahko določi)
    • v virtualboxu zaženemo virtualni PC s pomočjo slike, ki smo jo prenesli iz interneta 
    • namestimo ubuntu v virtualni PC

    zdaj imamo operacijski sistem znotraj operacijskega sistema in lahko med obema preklapljamo. lahko tudi naredimo posnetek stanja, uničimo sistem na virtualni PC in ga po potrebi hitro obnovimo v prejšnje stanje. ot je zelo dobra opcija za testni strežnik ali za testirat te sisteme. delajo malo počasneje kot sicer in odvisni so (virtualni PC) precej od tega kako močan je pravi računalnik.


Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.