Linux mint in datotečni sistem

Pravkar sem bral en kratek članek o datotečnih sistemih.

Vmes je tudi stavek: NTFS je privzeti datotečni sistem operacijskih sistemov Windows od različice NT (1993) naprej in nekaterih različic Linuxa.

Linux Mint pa ne podpira niti NTFS niti FAT32, zato je potrebno mountanje ali kako je s tem?


NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

sda 8:0 0 232,9G 0 disk
├─sda1 8:1 0 228,9G 0 part /
├─sda2 8:2 0 1K 0 part
└─sda5 8:5 0 4G 0 part [SWAP]
sr0 11:0 1 1024M 0 rom

Windows sem zamenjal z Linuxom. Poleg prve particije sta bili še dve na katerih sem imel stvari. Če prav razumem zgornji izpis sta se  particiji združili s prvo in sem izgubil stvari.

Mislim da sem imel prej prvo particijo in drugi dve formatirane z različnim datotečnim sistemom. (NTFS, FAT32)

Komentarji

  • Linux Mint pa ne podpira niti NTFS niti FAT32, zato je potrebno mountanje ali kako je s tem?


    v upravljalniku datotek (file manager) kliknemo na razdelek in sistem ga mounta. lahko se pa nastavi, da vse diske (tudi NTFS) mounta ob zagonu sistema. Podpira oba datotečna sistema, samo ne moremo pa namestiti operacijskega sistema na katerega od njiju, ker nimata dovolj razdelanih pravic za datoteke. Linux ima bolj kompleksno shemo dovoljenj. kar pa pomeni, da je to še ena ovira na poti vdiralcem v sistem. več recimo tukaj: http://linuxcommand.org/lts0070.php druga težava pri NTFS, FAT32 v Linux pa je ta da Linux nima ustreznih orodij za porpavljanje teh sistemov. recimo NTFS potrebuje chkdsk (check disk), da odpravimo napake na formatu. ali pa orodje za defragmentiranje diska (seveda fragmentacija ni velika, če se na NTFS razdelek shranjujejo le podatki na primer zato to ni tak problem). mislim da se to težavo lahko reši z uporabo FreeDOS oz. raznih repair diskov (npr. uiltimate boot CD, hirens boot disk...)
    NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT

    sda 8:0 0 232,9G 0 disk
    ├─sda1 8:1 0 228,9G 0 part /
    ├─sda2 8:2 0 1K 0 part
    └─sda5 8:5 0 4G 0 part [SWAP]
    sr0 11:0 1 1024M 0 rom

    Windows sem zamenjal z Linuxom. Poleg prve particije sta bili še dve na katerih sem imel stvari. Če prav razumem zgornji izpis sta se  particiji združili s prvo in sem izgubil stvari.

    Mislim da sem imel prej prvo particijo in drugi dve formatirane z različnim datotečnim sistemom. (NTFS, FAT32)


    ne vem kaj si počel, ampak moral bi formatirati le razdelek (particijo) kjer se je nahajal windows operacijski sistem. ostalo pa pustiti pri miru. najbolje j eda se naredi prazen (neformatiran) prostor. če si prepisal ostale particije so podatki praktično izgubljeni (morda se jih delno povrne s kakšnim photorec. zato je prava pot pri nameščanju novega os ali kakršnem koli igranji s particijami naslednja: najprej se naredi varnostna kopija diska (recimo z redobackup ali clonezilla) šele nato nameščamo OS in prestavljamo particije. če gre kaj narobe se sistem zlahka povrne v prejšnje stanje.
  • Klasična inštalacija Linux Mint Mate je bila. Za formatiranje ni bilo nikjer posebej za označit. Linux Mint se je sam odločil da si postreže z vsemi particijami.
    Razen če je vplivalo to da sem dal usb prehitro ven in ja javilo napako, pa sem šel potem še enkrat (ali celo dvakrat) inštalirat.
  • Kako velik disk pa imaš? Ker tukaj ti piše da je šlo 232GB za mint. 
    Pa ne vem kak namestitvenik ima Mint ampak Ubuntu te lepo vpraša ali želiš namestiti zraven Windowsov, 'prepisati' Windowse itn.
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 7. February, 2017
    ja seveda si postreže, če mu rečeš, da naj vzame cel disk. kako naj računalnik ve kaj hočeš? :smile: 
    za dual boot je treba pripravit v windows prazno particijo. tudi če hočemo obdržati podatke in le zamenjati windows je treba pobrisati widnows particijo. ne "delete" ali "format" ampak povsem pobrisati (recimo v widnows disk managerju ali v Linux Mint live z gparted), da je vse kar ostane le prazen neformatiran prostor na disku.

    potem namestitvenik vidi, da je nekaj praznega prostora in ker je v dvomih vpraša ali namesti v prazen prostor ali uporabi cel disk. sicer je pa vedno na voljo tudi napredna namestitev, kjer se lahko v namestitveniku vse določi in izbere. vse skupaj pa niti ni tako zelo pomembno, če obstaja varnostna kopija podatkov.
    na primer:

    http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/01_Save_disk_image

    http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/02_Restore_disk_image

    za starejše mašine je pa tudi tale dober:

    http://redobackup.org/

    mislim, da ima Mint enak namestitvnik kot ubuntu z nekaj manjšimi spremembami. vsaj tako je bilo svoj čas.
  • ubunt je dejal/-a:
    Klasična inštalacija Linux Mint Mate je bila. Za formatiranje ni bilo nikjer posebej za označit. Linux Mint se je sam odločil da si postreže z vsemi particijami.
    Razen če je vplivalo to da sem dal usb prehitro ven in ja javilo napako, pa sem šel potem še enkrat (ali celo dvakrat) inštalirat.
    Mislim, da ma Linux Mint enega od bolj prijaznih inštalacijskih uporabniških vmesnikov. Ko te vpraša kam želiš inštalirat Linux Mint izbereš "something else" ali ekvivalentno v slovenščini in ročno urediš particije. Pri Dual-bootu je pomembno da najprej inštaliraš Windows z vsemi NTFS particijami, ki jih želiš narediti in pa nato čez Linux z vsemi Ext4 particijami, zato da GRUB naredi uporabnikom prijazen "multi-boot menu". Pomojem je bolje da si najdeš kakšn GUIDE na internetu in mu slediš tekom inštalacije, saj so tko možnosti za napake manjše pa še nekaj se naučiš zraven :)

    LP in vso srečo z inštalacijo!
    Marko
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.