[Nerešljivo] Zamik zaslona za 5 mm v desno

Poni Član
uredil/-a 3. October, 2011 v Težave s strojno opremo
Hojladrija

Že nekaj časa opažam v linuksu zamik slike na ekranu za kakih 5 mm v desno. V Ubuntu 10.04.1 LTS (Live) in pa v Mint Linuxu 9 (Live). Potem pa sem nekje našel nasvet, kako to popedenati.

V datoteko /etc/gdm/Init/Default, takoj za vrsticama:

PATH="/usr/bin:$PATH"
OLD_IFS=$IFS

skoraj na začetku datoteke, sem dal tele tri vrstice:

xrandr --newmode "Moj1024x768@65" 65.00 1024 1056 1192 1344 768 771 777 806 -hsync -vsync
xrandr --addmode VGA-0 Moj1024x768@65
xrandr --output VGA-0 --mode Moj1024x768@65

Prva vrstica je slovita modeline, za drugo in tretjo pa nimam pojma, kaj sta.

V Ubuntuju je ta trik deloval. V Mint Linuxu pa kar nekako noče. Pojma nimam zakaj. Morda pa bi moral tole v Mint Linuxu vpisati v kako drugo datoteko?

Saj res, če pa tele tri vrstice po vrsti izvedem v konzoli, pa naredijo, se pravi popedenajo zaslon.

čiv-čiv

Poni

Komentarji

  • Jaz pa sem se nekaj spomnil.

    Mogoče pa je ta naravni pojav (zamik zaslona) značilen zgolj za analogno povezavo med grafično katrco in monitorjem (VGA). Hmmmmm, mogoče bi se pa tega problema rešil, če bi kupil monitor z digitalnim vhodom (DVI). Moja grafologija (Saphire Radeon 9600SE) namreč ima DVI izhod, samo monitor (Sony SDM-S53) nima takega vhoda.

    čiv-čiv


    Poni
  • poglej če imaš na monitorju kak gumba avto, da ti poravna. Ali pa ročno sliko prestavi tja kamor hočeš.
  • Ne, na monitorju ni nobenega takega gumba. Samo tile gumbi so, našteti od vrha navzdol: gumb vklop - izklop, pa Menu, pa puščica gor in dol, pa gumb OK, pa ECO. To je vse. Najbrž je kaka avtomatična korekcija slike skrita kje v globini menujev. Ampak nekako mi ni do tega, da bi popravljal nastavitev vsakič, ko zamenjam OS. Imam namreč dual boot Windows / Linux.

    Glede tiste primerjave pa, ki sem jo omenil: VGA:DVI. Če sem prav razumel, ni glede zamika slike nobene razlike. Nekako se mi je zdelo, da pa pri digitalni povezavi ni teh težav. Sem se pač zmotil. Motiti se je človeško. Pa vseeno hvala.


    Poni

    P.s.: Bi se dalo dobiti kakega smeškota - šopek rož?
  • v menuju maš h-position in v-position, spreminjaš vrednosti ( puščice ) in nastaviš sliko tam kot jo hočeš met.
  • Ampak meni se ne ljubi vsakič ko zaženem drug operacijski sistem (win xp, ali Mint 9) ponovno štelati monitorja in broditi po njegovih menujih. Nekoč v starih časih, v Fedori 12, sem to popedenal s komandami v datoteko xorg.conf. Ampak v Mint Linuxu pa te datoteke ni. (Mimogrede, tudi v Ubuntu je ni.)

    čiv-čiv

    :( Poni
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.