[rešeno] [10.10] Problem pri odpiranju vsebine zunanjega diska

enastarakura Član
uredil/-a 25. March, 2011 v Programi
WD Mybook 1TB po pol leta javlja napako pri odpiranju. Na Windowsih dela krasno, na Ubuntu 10.10 pa ga ne morem monutati.

Komentarji

  • pol leta je Mybook WD 1tb delal kot ura, zdaj pa se ne more več dvigniti, javlja napako
    Error mounting: mount exited with exit code 13: $MFTMirr does not match $MFT (record 0).
    Failed to mount '/dev/sdb1': Input/output error
    na Windowsih ga vidim, deluje... ampak tam ga ne potrebujem. Hočem ga na Ubuntu.
    Mi kdo lahko svetuje?
  • Problem je verjetno v tem da v Windowsih nisi uporabila 'Varno odstrani pogon' :)
    težavo naj bi se rešilo tako da se namesti orodje 'ntfsprogs'

    sudo apt-get install ntfsprogs
    in nato se zažene ukaz

    sudo ntfsfix /dev/sdb1
    kjer je /dev/sdb1 mesto tvojega MyBook-a
    (kar je razvidno iz error-ja)
  • Hvala, deluje!
    :):D:lol:
  • po updajtanju Ubuntu se zunanji disk (WD 1 TB) ne dvigne.
    javlja:
    Error mounting: mount exited with exit code 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
    Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
    NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
    SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
    then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
    important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
    it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
    /dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
    for more details.
  • K zgornjemu še tole: moj drugi zunanji disk, malo starejši WD, se pa normalno mounta.
    orej:
    Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
    :(
    Prosim, ne mi svetovat ničesar za windovse, ker tega OS sploh nimam.
    Sem čisto navadna uporabnica Ubuntuja, ki znam celo odpret terminal in vanj vpisat nekaj osnovnih ukazov, druge pa copy/paste po navodilih mojstrov.
    Tako to je, če si čez 70 let in veš, da je pomoč za ubuntu uporabnika vedno pri roki, če le vprašaš. Winse sem pa zavrgla pred petimi leti.
    Torej vprašam in se veselim pomoči.
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 23. May, 2013
    In the first case run chkdsk /f on Windows
    then reboot into Windows twice.
    pove vse.

    če ne je pa treba nerediti/dobiti windows boot disk in dodati chkdsk nanj. mogoče bi šlo s freedos.: http://ftp.gwdg.de/pub/misc/freedos/files/distributions/1.0/fdfullcd.iso

    NTFS je zaprt datotečni sistem od Microsofta, ki ga uporablja njihov OS Windows. zato se vse napake na tem datotečnem sistemu popravljajo v microsoft operacijskem sistemu.
  • Žal imam na prenosniku SAMO Ubuntu.No Windows. :( Pa vseeno hvala, da si se potrudil in napisal odgovor. :) Lep dan
  • Mogoče neki takega http://linux.die.net/man/8/ntfsfix
    sicer lepo piše
    ntfsfix is NOT a Linux version of chkdsk
    ampak mogoče pomaga..

    Če nič druzga pa verjetno kakšen/na sosed/a ima Windowse :)
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 24. May, 2013
    enastarakura je dejal/-a:
    Žal imam na prenosniku SAMO Ubuntu.No Windows. :( Pa vseeno hvala, da si se potrudil in napisal odgovor. :) Lep dan

    zakaj pa je potem na disku NTFS sistem in ne recimo EXT4? :-)

    torej tam kjer potrebuješ ta datotečni sistem lahko narediš windows boot disk. dodaš gor še chkdsk program in to je to.

    kot že omenjeno lahko poskusiš z freedos live diskom, če bi delal mogoče z njihovim chkdsk. torej downloadaš iz linka, ga zapečeš na cd in potem zaženeš računalnik iz CD.

    kot vem je ta še v razvoju ampak mogoče pa je vseeno že dovolj razvit da odpravi napake na disku.

    ntfsfix bi tudi znal delat...

    edit: še ena varianta: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
    potrebuješ tistega za NTFS. samo zgleda stane 4$, ampak reši tovrstne težav. ali pa če greš h komu, ki ima windows in ti ga naredi ter da zraven chkdsk.
  • jep, sem šla k sosedi in tam opravila kar je bilo treba, zdaj je spet vse OK. THX.

    :D
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.