[rešeno] Nedelujoč internet

Na računalniku imamo nameščen Win 7 in Ubuntu 11.04. Internet v Win deluje, v Ubuntu pa ne.

Pravzaprav je bilo vse ok, dokler SiOL ni zmanjšal števila povezav, ki so možne na enem priključku. Prej so bile 4, sedaj sta 2, in mi imamo 4 računalnike (3 vedno, en občasno). Tako da pravzaprav razumem, kje je problem - prvi računalnik, ki se poveže, dela, drugi včasih (čeprav naj bi vedno), tretji in četrti nikoli več. Čudi pa me to: če se na internet povežem s tem računalnikom, ki ima Win in Ubuntu, internet na Win dela, na Ubuntu pa ne. (Kadar ne dela na nobenem, mi je pač jasno, da je že nekdo drug zasedel obe prosti mesti). Zakaj v moževih Win dela, mojem Ubuntu pa ne? (To mi povzroča velike težave pri argumentaciji, kateri sistem je boljši :P) Med tistekrati, ko dela, in tistekrati, ko ne, ni nikakršne razlike v nastavitvah v Ubuntuju. Vedno enake nastavitve, pa enkrat, ko ga prižgem, internet dela, drugič Ubuntu ne, Win pa. Prosim, če ima kdo kakšno idejo, naj mi sporoči. Mimogrede, najbolj čudno se mi zdi to, da če hočem nastaviti povezavo (ker imam vedno težave s povezavo, smo se navadili, da jo je občasno, pa večjem izpadu, treba ponovno nastvaviti) s pppoeconf, pridem skozi vse korake. Kadar namreč povezave sploh ni, dlje od iskanja omrežnih povezav tako ne pridem in takrat vem, da je pač mrk. Sedaj pa konfiguracija teče povsem gladko, vendar potem povezave vseeno ni oz. ne dela.

Tiste, ki imate morda prav tako internet prek SiOLa, pa prosim še za nasvet, kako omogočiti internet večim računalnikom. Potrebujemo internet za dva računalnika v enem nadstropju (ta dva sta trenutno vezana direktno na modem), in za en računalnik in en "vajrles" v drugem nadstropju (ta dva sta trenutno na tretjem kablu, ki gre iz modema v modem v tem nadstroju, in potem naprej v računalnik in usmerjevalnik). Baje so nam danes oddaljeno nastavljali modem, da bi bili možni trije priključki, vendar meni v Ubuntu internet nikakor ne dela. Sita sem tega, da moram na net vedno v Okna :/

Hvala za pomoč.
«1

Komentarji

  • Kupiš lahko switch (preklopnik), ga priklopiš v en priključek na siolovem modemu in na ta preklopnik priklopiš toliko računalnikov kot ima switch vrat.
  • Lencka Član
    uredil/-a 4. October, 2011
    Switch? Huh, tele zadeve so meni bolj neznane, pa nikoli nisem ziher v nič. A ruter ni ok, je to drugo? :D Mi je žal, samo kar se tega dela računalništva tiče, res nimam pojma. Torej, ena ta zadeva (kaj zdaj, svič, ruter, oboje, karkoli?) za vsako nadstropje (ker kabel, ki gre iz zgornjega v spodnje nadstropje, je samo en, še en ni možen, že tega smo komaj spravili skozi polmetrski strop). Se da dva switcha na en modem? In potem sta to gotovo samo dve povezavi?

    Kaj pa prvo vprašanje? Zakaj mi net dela na win, na Ubuntu pa ne?
  • Lahko tudi usmerjevalnik, ampak preklopniki so precej cenejši. Torej spodaj imaš recimo preklopnik, zgoraj pa usmerjevalnik, ki omogoča tudi brezžični dostop. Siolov modem ne bo mogel vedeti, da je na eno povezavo priklopljenih več računalnikov, saj bo preklopnik/usmerjevalnik skrbel za pretok podatkov. Se pa hitrost seveda razdeli.

    Če imaš v Ubuntu nastavljene kakšne statične IPje, lahko pride do težav. Preveri nastavitve povezave.
  • Sem se pozanimala o razliki, bi rabila za naju z možem kar ruter/usmerjevalnik (ki ga že sedaj imava), zgoraj pa bodo zdržali z manj, torej samo preklopnikom, in bosta to potem dve povezavi, kajne? En usmerjevalnik in en preklopnik :) (Povezavo si delimo že 3 leta, tako da smo navajeni na manjše hitrosti...)

    Ne, nimam statičnega, bi morala sicer preverit za 100 %, ker zdaj sem seveda v Oknih, vendar sem skoraj povsem prepričana. Nastavitve so take, kot so vedno bile. Sem pa ugotovila le, da od danes, ko so baje popravljali, sploh več ne pridem na net, čeprav ni nikogar razen mene priklopljenega (prav tako recimo ne pride na net tudi moja mama, ki ima prav tako Ubuntu, čeprav je tui ona bila takrat, ko je poskusila, edina). In zopet gre nastavljanje lepo skozi, potem pa ne dela. Kar postaja zelo zoprno... Nekaj je v Ubuntuju narobe, če v Oknih dela. Vendar se mi sanja ne, kaj bi bilo. Ker nisem ničesar spreminjala ne nič, in dvakrat poskusila ponastaviti povezavo (vedno uspešno do konca, pa potem ne dela).

    p. s. A moram cel odgovor natipkat prej kot v sekundi, da me ne odjavi?!?!
  • Zdaj (mislim, da) vem, kje je problem, vendar ga ne znam rešiti. plog da napreč tale izpis:
    Oct 5 10:18:58 zmajcek pppd[895]: Connected to 00:90:1a:42:69:51 via interface eth0
    Oct 5 10:18:58 zmajcek pppd[895]: Using interface ppp0
    Oct 5 10:18:58 zmajcek pppd[895]: Connect: ppp0 <--> eth0
    Oct 5 10:18:58 zmajcek pppd[895]: CHAP authentication failed: Access Denied
    Oct 5 10:18:58 zmajcek pppd[895]: CHAP authentication failed
    Oct 5 10:19:04 zmajcek pppd[895]: Connection terminated.
    Oct 5 10:19:04 zmajcek pppd[895]: Modem hangup
    Je to težava in kako jo rešim? Dejstvo je, da jaz nisem ničesar spreminjala, prej je delalo, zdaj ne, in zato tudi ne vem, kje naj tole popravim...
  • Tako kot si prej vpisovala v računalnik uporabniško ime in geslo, tako vpiši zdaj v router.
    Med Siolov modem in razdelilniki (switch)(če imaš kakšnega) vtakneš router. Osnovne nastavitve notranje mreže so že primarno nastavljene dovolj dobro za vsakodnevno uporabo. S tako ureditvijo imaš lahko do 255 PCjev, ampak SIOL bo mislil, da imaš samo enega.
    Če imaš nastavljeno na PCjih, da se naj povezuje preko ppoe ali karkoli drugega, nastavi vse na PRIMARNO (DEFAULT) Računalniki bodo že sami pridobili notranje IPje. Ponavadi so nekaj takega 192.168.XXX.XXX.

    Upam, da ti je v pomoč.
  • ZEROtech Član
    uredil/-a 5. October, 2011
    Če smem vprašat kateri modem od siola imaš? Zdi se mi da od kar ima siol ogromne bele modeme lahko nastaviš v modemu da se sam poveže na internet (s tem odpraviš potrebo po novem usmerjevalniku) in ker imajo skoraj vsi modemi 4 porte za računalnike nimaš niti neke potrebe po stikalu. Če se odločiš za tak način povezave nebo več potrebe po nastavljanju pppoe na samih računalnikih in tudi ko bodo vsi računalniki priklopljeni imaš svojo mrežo torej se računalniki vidijo med sabo.
  • imajo skoraj vsi modemi 4 porte za računalnike nimaš niti neke potrebe po stikalu
    Ja, samo 2 sta za "internet" in 2 za "tv". Nevem, pa če se da to spremeniti.
  • Na modemu in ruterju je vse ok, ker se na istem racunalniku na oknih normalno poveze. Tezava je samo pri meni. Meni se ne poveze ne avtomaticno ne rocno. Kako naj torej nastavim, da se bo?
  • Iz loga sodeč je problem v avtentikaciji .. človek bi pomislu na napačno geslo..ampak to ne pride v poštev glede na to da praviš da enkrat dela drugič pa ne.. edina razlaga je tako kot praviš..preveliko število povezav

    Jaz bi na tvojem mestu naredu tako da usmerjevalnik vzpostavi povezavo.. in nato gre v ena vrata kabl do switcha (stikala) in pol se samo povežeš na stikalo in ne rabiš skrbet za povezavo.. usmerjevalnik nato pa še deli wireless povezavo :)

    Tako imaš vedno eno povezavo vzpostavljeno..drugo je vse v lokalnem omrežju (in vsi se vidite v omrežju - kar pride fajn če deliš datoteke)
  • Saj (priblizno) tako imam, tako da je glede stevila povezav menda ok. In v Oknih na istem racunalniku dela, v Linuxu ne. Povsod berem le, da ne smem jaz povezovat, da se mora sam - ja a mi zna potem kdo pojasnit, kaj naj naredim, ker se ne poveze?
  • Najprej povej a ti vzpostavi povezavo usmerjevalnik ali sama vzpostaviš povezavo? (povej kako je na windowsih)

    Če usmerjevalnik sam vzpostavi povezavo potem mora bit na usmerjevalniku omogočen DHCP strežnik

    Če sama vzpostaviš povezavo potem pa moraš zagnat pppoeconf tako kot si že prej
  • Sam se poveze.

    Imam takole: modem, 3 povezave (je vceraj Siol omogocil, da imamo 3, kolikor smo imeli ves cas, ce pa bo treba, bosta sli pac dve na switch), 2 od tega direkt na racunalnika, 1 pa na ruter in potem na racunalnik in brezzicno. Ta tretji racunalnik je ta s problemom. Poskusila sem tudi brez ruterja, pa je isto.
    Na oknih dela. Pri meni ne.
    Mi lahko prosim poves, kako omogocim to na ruterju?
  • no potem odpade potreba po tistem 'pppoeconf'-u ..ker se sam poveže..in je verjetno tudi zato problem z avtentikacijo...

    Omogočiš tako da se povežeš na router (ponavadi je nekaj v smislu http://192.168.1.1 ) in malo pobrskaš po nastavitvah..nekje mora pisat DHCP server :)

    Sam po drugi strani.. če se drugi računalniki normalno povežejo..pomeni da jim že nekdo dodeli IP..

    probaj v ubuntuju napisat

    sudo dhclient eth0
  • Lencka Član
    uredil/-a 5. October, 2011
    Ja, je omogočeno... Sem preverila. Glede drugega pa: moram spet preklopit v Ubuntu in potem nazaj na Okna, da lahko odpišem...

    Samo še eno vprašanje ta čas: na siolu so mi težili, da moram pobrisat "ikonice za povezave". Ker jim nikakor nisem mogla dopovedat, da jaz nimam za vsako povezavo na namizju ikonice, ker nimam oken, so dejali, da moram pač pobrisat vse ročno vnešene povezave - kolikor razumem, torej to, kar gre prek pppoe. A moram res to kje brisat in če, kje, da bo potem samo ta avtomatična povezava?

    In še nekaj: na ruterju imam jaz izbrano "PPPOE". Bi morala namesto tega že na ruterju dat "obtain IP automatically"? Čeprav ves ta čas na Oknih dela normalno...
  • umm.. ne vem ravno kje so vse konfiguracijske nastavitve pppoeconf-a ampak probaj
    sudo apt-get remove --purge pppoeconf
    to naj bi odstranilo tudi konfiguracijske datoteke


    NE! Pusti router tako kot je..ker je tako pravilno :)
  • Heh, sem nastavila na ruterju, da sam pridobi ip, pa je net na Ubuntuju nenadoma delal :D Ampak ok, zaradi tako velikega NE sem šla nazaj spremenit in vtipkala tisti ukaz in sedaj mi tudi dela net. Hvala! Zaenkrat je super, moramo še testirat, kako je, če je vklopljen več kot en računalnik, in upam, da se ne bom spet oglasila :)

    lep dan :)
  • tisti ukaz je sicer dobro vedet (sudo dhclient eth0) ampak bi ubuntu mogu sam pridobit IP..
    poglej mal v network managerju (ikonca z dvemi puščicami) - > Urejanje povezav -> zavihek [Žično] če je spodaj "Auto eth0" ?
  • Lencka Član
    uredil/-a 5. October, 2011
    Network manager = omrežne povezave ali kaj drugega? ker jaz pri žičnih povezavah nobene povezave (kot tudi ne drugje) naštete... sploh nikjer nimam ničesar vpisanega.

    še več: meni vedno piše, da ni dejavnih veljavnih povezav. pa sem na netu.
  • očitno network manager (omrežne povezave ja) mal kaka :P
    Zgleda boš zaenkrat mogla ročno vpisat "sudo dhclient eth0" ob zagonu
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.