nasveti za prenosnika

napsy Član Ubuntu.si
Tisti, ki si lastite prenosnika in imate nameščen Ubuntu, vam bo morda prišel prav program powertop. To je orodja, ki nadzira aktivnosti sistema in glede na opazovanja priporoča posebne nastavitve tako, da bo vaša baterija držala dlja časa ko ne boste priključeni na napajanju. Program namestite z ukazom
sudo apt-get install powertop
Potem ga zaženite kot root z
sudo powertop
Pred kratkim se je odprla polemika če Ubuntu znižuje življensko dobo diska v prenosniku. Na forumu pod temo http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=3675960&postcount=26 je problem in "grda" rešitev podrobno opisan.

Gre se pa zato, da se lahko življenska doba zniža zaradi prekomernega parkiranja glave od diska. Namreč če pogosto (3x ali več) od prenosnika slišite kakšne klike pomeni, da disk prevečkrat parkira glavo. Parkiranje glave je mehanizem, ki ščiti disk pred fizičnimi okvarami zaradi tresljaja in povečuje čas baterije. Vendar so teorije da nekateri programi zaradi napačne nastavitve prepogosto zahtevajo aktivnosti od diska in s tem povzročajo prepogosto parkiranje/aktiviranje glave.

Najprej preverite klike. Če se vam zdi pogostost klikov nenormalna, naredite naslednje:

Namestite program smartctl
sudo apt-get install smartmontools
Nato napišite
sudo smartctl -a /dev/sda > ~/diskstat1.txt
To bo povzročilo, da se statistične informacije o disku zapišejo v datoteko diskstat1.txt v vašem domačem imeniku. Dobro je, če si zapomnete datum in čas ko je ta zapis bil narejen. Nato čez nekaj dni ali pa teden ob približni uri naredite enak ukaz, vendar zamenjajte datoteko v diskstat2.txt. Sedaj primerjajte vrednosti stolpca RAW_VALUE v vrstici z Load_Cycle_Count. Izračunajte kakšna je povprečna vrednost RAW_VALUE dnevno in nato še koliko bi ta vrednost bila po treh letih (pomnožite z 1095). Ponavadi prenosni diski lepo delujejo če je ta vrednost okrog 600000 vendar se pozanimajte z vašim proizvajalcem.

OPOZORILO Če izklopite parkiranje, bo disk veliko bolj ranljiv in lahko hitro pride do poškodbe, če prihaja do fizičnih trkov. Zato tega ne delajte, če ne veste v kaj se spuščate.

Če pa ugotovite, da ta vrednost močno presega mejo, je pa tu grdi popravek, ki onemogoča parkiranje glave:
sudo hdparm -B 254 /dev/sda
Če pa želite obnoviti nastavitve, namesto vrednosti 254 napišite 128. Sicer če sistem deluje pravilno, se te vrednosti same spreminjajo ob vklopu na napajanje (se vrednost za -B zviše) in ob napajanju preko baterije (se vrednost za -B zniža).
«1

Komentarji

  • Cube Član Ubuntu.si
    uredil/-a 20. January, 2008
    zdravo,
    napsy je dejal/-a:
    sudo ap-get install smartctl
    zamenjaj z:
    sudo aptitude install smartmontools
    verjetno si se zmotil ;)

    drgac pa ql,

    lp,cube

    P.S. ce mate vec diskov aka zunanjih nd other stuff, bo ta ukaz pomagal za pregled kam je kateri disk prikljucen:

    sudo df
  • napsy Član Ubuntu.si
    popravljeno
  • Cube Član Ubuntu.si
    zdravo
    napsy je dejal/-a:
    Sicer če sistem deluje pravilno, se te vrednosti same spreminjajo ob vklopu na napajanje (se vrednost za -B zviše) in ob napajanju preko baterije (se vrednost za -B zniža).
    meni ves cas klika ali je na bateriji al na adapterju, sem izklopu parkiranje in se stvar ocitno lepse slisi, me zanima ce bi lahko kje manual nastavu da ko bi se napajal iz baterije da se zapora vklopi...

    lp,cube
  • napsy Član Ubuntu.si
    Se tudi da. Piše tam v ubuntuforums topicu bolj podrobneje
  • christooss Član Ubuntu.si
    Če imate Intelovo čipovje v prenosnikih potem:

    http://www.lesswatts.org/projects/index.php

    Piše tako o powertopu kot o drugih baterijo daljšajočih stvareh.
  • Cube Član Ubuntu.si
    hvala. uredil!

    Za vse ostale:
    sudo vim 99-hdd-ugly-fix.sh
    #!/bin/bash
    if on_ac_power; then
    # na napajalniku
    hdparm -B 254 /dev/sda
    else
    # na bateriji
    hdparm -B 128 /dev/sda
    fi
    sudo install 99-hdd-ugly-fix.sh /etc/acpi/resume.d/
    sudo install 99-hdd-ugly-fix.sh /etc/acpi/start.d/
    sudo install 99-hdd-ugly-fix.sh /etc/acpi/ac.d/
    sudo install 99-hdd-ugly-fix.sh /etc/acpi/battery.d/
    lp,cube
  • Na podobno temo, vendar nekoliko drugače, za laptopa Asus EEE PC, če ima kdo...

    podobno, proizvajalec svetuje razne trike za zmanjšanje število pisanj na disk, linux ima po defaultu nastavljeno, da zapiše, vsakič ko se odpre vsaka datoteka, najsibodi za branje - read only - si zapiše kdaj je bila datoteka nazadnje brana, zatorej predlaga da se vklopi t.i. 'noatime' pri mountanju particije. s tem si kernel zapomni, samo takrat ko se datoteka dejansko spremeni.

    v '/etc/fstab'

    dodajte pri vsaki mountani particiji, pod 'options'
    noatime
  • A to je panika samo če laufaš brez adapterja al tud ko je priklopljen na elektriko?

    Sprašujem zato, ker kupujem rabljen laptop (se pravi, da je disk že mal rabljen in me skrbi kok časa bo potem sploh še trajal, če dam gor Ubuntu).
    Večino časa (97,3%) ga bom uporabljal na elektriko in če prav razumem potem ni take panike, ali pač?

    Kaj pomeni če namestim ta popravek? Da bo disk dlje časa zdržal? Če zaščite ni, potem disk ni zaščiten pred udarci?

    A lahko en to mal po domače pove kaj se doseže z popravkom in kaj se dogaja z mašino na Ubuntuju brez popravka in kakšne so posledice ene ali druge opcije....
  • christooss Član Ubuntu.si
    Tale priporočila so v bistvu za laufanje prenosnika preko baterije. Če laufaš preko 220 pol ni potrebe
  • Cube Član Ubuntu.si
    emanresu je dejal/-a:
    A to je panika samo če laufaš brez adapterja al tud ko je priklopljen na elektriko?

    Sprašujem zato, ker kupujem rabljen laptop (se pravi, da je disk že mal rabljen in me skrbi kok časa bo potem sploh še trajal, če dam gor Ubuntu).
    Večino časa (97,3%) ga bom uporabljal na elektriko in če prav razumem potem ni take panike, ali pač?

    Kaj pomeni če namestim ta popravek? Da bo disk dlje časa zdržal? Če zaščite ni, potem disk ni zaščiten pred udarci?

    A lahko en to mal po domače pove kaj se doseže z popravkom in kaj se dogaja z mašino na Ubuntuju brez popravka in kakšne so posledice ene ali druge opcije....
    1. jaz ti ravni nebi svetoval kupovat rabljenega prenosnika
    2. za zaporo glave na disku je pa napsy lepo napisal, da ce ti samodejno prekljaplja med zaporo ko imas na bateriji in brez zapore ko imas na adapaterju je lepo, sicer pa sem postal scripto ki naj bi to pocela. Zapora glave diska naj bi skrajsala delovno dobo diska, vendar disk prenasas okol in nimas zapore glave ti ob kakih treslajih ali udarcih glava udarja ob magnetne plosce diska in jih s tem poskoduje. Ce pa je magnetna glava poskodovana, diska nebos spravil vec k sebi. Zato svetujem da ce ni samodejne zapore diska da si skonfigurirate skripto, pa ce tudi 0,03% je ko laufa na bateriji. Skodit ti pravzaprav nemore.

    Lp,cube
  • @ Cube

    1. Moj finančni minister se ne strinja s tabo, hehe. Če bom kupu rabljenega (in upam da ga bom) ga bom dobu skor zastonj, 2 leti starega. Vem, da to ni najboljša opcija....ampak če imaš možnost dat za starega mal več kot za podaljšanje garancije pri novem....

    2. No če je pa tako bom pa seveda uredil to grdo grdo skripto oz. popravek

    hvala za info
  • emanresu:
    1. pravilo: NE SKLICUJ SE NA DENAR!!! lahko da boš dal ~100€, potem se ti bo pokvaru -> garancije ne bo, tako da bo treba kakega, ki ima po možnosti še visto. zto priporočam tga:
    http://www.mimovrste.com/artikel/2750066531/q=HP%20Compaq%206720/prenosnik-hp-compaq-6720s-16ghz-gr797es#pictures
  • christooss Član Ubuntu.si
    Jst pa tegale.

    http://www.rolan.si/katalog/22014/PRENOSNIK_HP_Compaq_6720s_T2310_15_4_2048_120___GR850ES_

    Tudi sam sem gotel kupit rabljenega pa je bil problem k so bli vseen dost dragi sem raj še en mesec počakal in kupil 6720s T2310
  • Cube Član Ubuntu.si
    ja 6720s prenosnik je super stvarca sem jih imel ze cirka 30 komadov pod roko pa moram reci da nisem meu z nobenim problemov.. zal pa nisem utegnil kako je podprt z linux strani...

    Lp,Cube
  • christooss Član Ubuntu.si
    Jst morm rečt da zelo dobro. Me je neverjetno presenetil. Samo zaradi biosa neki jeba. :( Morm upgrejdat
  • moj prenosnik hp nx 6125 ma težave pri zagonu Ubuntu 7.10.
    Po tem ko naloži GRUB in se zažene sistem se pojavi tema in ne pokaže
    napisa z oranžno črto, ki daje vedeti da se sistem nalaga šele po 5 minutah
    se prikaže login screen.
    kaj bi lahko to bilo ???
  • christooss Član Ubuntu.si
    mislim da je rešitev da dodaš boot opcijo vga=771

    /boot/grub/menu.lst
  • emanresu Član
    uredil/-a 23. January, 2008
    80 posto ceneje mogoče mogoče dobim rabljenega....zdej pa računi kok me pride.

    če bom pa moral kupiti novega bo pa to v BOFu z 6 letno garancijo...ali vsaj 3 letno garancijo....kle majo pa vsi po 1 let največ 2

    Res pa je da zadnje čase vse več ljudi hvali HP, ki je pri nas najbolje prodajan in zastopan. Servis in poprodajne usluge so baje zelo dobre. Dizajnersko mi pa ne paše najbolj HP...mi je pa to kr pomembno.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Moj ni črn. NE GA ŽALIT

    Sej drugač sem lihb zaradi tega kupil 6720 k ma eden redkih normalno ohišje. Standarno HP ni kul
  • emanresu Član
    uredil/-a 23. January, 2008
    evo sem spremenu post še preden sem vidu da si napisu...se mi je zdel mal preveč grobo....ne morem rečt da so grdi...lepi pa tud ne.

    Kakšne barve pa je potem tvoj?
    Tak kot na linku ki si ga dal? mal srebrn al kako?
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.