Ubuntu.si knjiga

No evo in v božičnem času je spet padla ena ideja :) Hvala Zdravnik

Ideja je taka: Naredil bi se eno knjigico, ki bi vsebovala navodila kako namestiti Ubuntu in aplikacije, kaj je sploh Ubuntu itd.

Zdj pa nas zanima spet vaš odziv. Pa PROSIM!!!! vaši predlogi! Čim več. Kaj paše v knjigo in kaj ne

Plan je tak, da bi se za vsako verzijo Ubuntuja naredila "izboljšana" verzija. Elektornska različica knjige bi bila dosegljiva vsem. Tiskana pa le redkim izbrancem, ki bi jo seveda mastno plačali :P

No zdej pa PREDLOGI!!!
«1

Komentarji

  • Screamboy Član Ubuntu.si
    Ja predloge dajate lahko vsi. Jaz bom pa poskusil čimbolj predloge sprejeti in narediti tako da bo vsem vseč.
  • zdravnik Član
    uredil/-a 23. December, 2005
    Ja verjetno bi morala knjiga, vsebovati informacije, ki bi bile zanimive za čim širši krog ljudi!.

    Tako za popolne začetnike, kot tiste, ki že imajo prakso z linux. Ker se prištevam k prvim, bom napisal, kaj bi recimo trenutno mene interesiralo v knjigi!

    Torej za začetnike kot sem jaz, nekje okoli 20 strani o tem kako se inštalira ročno disketnik, mplayer, kodeki za filme, nenazadnje kako se posname image datoteko oz. iso file linux, kjer sem recimo osebno imel probleme s tem v winsih,
    kako se dodajajo update pri ubuntu 5.10..... Mogoče dve verziji knjig, ena kjer bi bile dodane vse slikce ekranov ter verzija brez slik!

    Predvsem je pomembno, da ni predolgo, preveč listov, ...oziroma debele bukve, ker bo potem predrago printanje :)

    lp..
  • Screamboy Član Ubuntu.si
    zato zaradi cene moreta biti dve izdaji ena brez slik ena z slikami
  • oziroma razširjena in osnovna verzija knjige....

    he he ....mal neumno sem se izrazil.....
    Ma v nekaterih primerih se mi zdi da je skorajda potrebno, da se doda zraven kakšna slika ekrana, sploh za začetnike....
  • tudi zacetna instalacija bi mogla bit podrobno opisana!

    in na naslovno stran bi dal eno mastno bejbo da bi se vec ljudi prepricalo v branje oziroma listanje! :P
  • christooss Član Ubuntu.si
    Hm kar je narobe pri Linux knjigah:

    1. Takoj začnejo pisat ene butaste terminalne ukaze : apt-get install amule
    2. Najprej povejo kaj je to start menu v linuxu potem pa buf na ukaze.

    Zato mora "naša" knjiga vsebovati postopek inštalacije. Ni nujno da pol povsod slike ampak samo na"kritičnih" delih. Podroben opis vseh applikacij ki se nahajajo v menujih. Tud tiste ki so za so called administratorji v Sistemski klici. No ni nujno čist za vse aplikacije da je čist nadrobno OBVEZNO pa od Synaptica in Add aplications. Zraven še opis orodja apt-get!!!

    Nato šele katere programe se inštalira zakaj kako na kakšen način s čim :)

    Zadnji del knjige pa najprej kako se nastavi gui (npr kako nardiš še kšn panel kako zamenjati odzadje. Kaj so to teme) nato pa še mal o tem kako se postavi simple server. O multimediji pa tud se da kej tacga preprostga napisat pa zanimivega

    Glavno vodilo mora bit KISS (Keep It Simple Stupid/Smartass) :)

    Knjiga je primarno namenjena začetnikom (predvsem takim ki so se že srečali z ukazom Shrani kot... in Prilepi) in ne nekim ljudem ki so se že aktivno srečali z Linuxom

    Mislm da dve verziji knjige povzročata samo zmedenost. Ena!!! pa ta cko vmesna stopnja med Full slik in nič slik.
  • Tole je super ideja, kar se pa predlogov tice:
    - SAMBA protokol bi moral biti dokaj dobro opisan, in to tako v text mode kot v graficnem okolju saj imamo skoraj vsi po par racunalnikov doma;
    - fstab bi moral biti tudi kar dobro opisan, kaj kaksen ukaz pomeni itd.;
    - potem bi bilo pametno opisat kaj naredit v primeru tezav, ali pa ce se ti pc sesuje (kar bolj dvomim);
    - ''sudo'' bi bilo tudi fino razlozit;
    - jasno je apt na prvem mestu;
    - pa ssh tudi ni tako neumna zadeva, in vsakdo bi bil zadovoljen ce bi vedel kako se lahk ona svoj mlincek poveze z npr. cyber kafica v Amsterdamu;
    - kompajlanje bi bilo zelo lepo ce bi bilo opisano;
    - splosni problemi na katere lahko uporabnik/zacetnik naleti v ubuntuju/kubuntuju;
    - potem jasno kar se tice kodekov in najbolj pogosto uporabljenih programov (vlc, openoffice.org, firefox,...);
    - tole bi pa moralo biti cisto na zacetku, ampak sem se sele zdajle spomnil, kaksen kratek uvod v linux in kratka zgodovina;

    Sicer tole ni vse ravno najbolj povezano z ubuntujem samim, ampak se mi zdi da je kar pomembno da to ljudje vedo. :)
  • Kami Član Ubuntu.si
    Malo pretiravate imho.

    To je blo bol mišljeno kot knjižica, ubuntu priročnik in ne total linux manual oz. knjiga :)

    Notri bi ble osnovne stvari, nekje do 50 strani, format pa bi bil mala knjižica.

    Ker če bi mislili knjigo, bo zadeva mogla bit malo bol resna.
  • ja ja! jast sem tudi za malo krajso knjizico! kdo se bo lotu brat dolge knjiga samo da spozna linux oziroma ubuntu!
  • WaWeeT je dejal/-a:
    ja ja! jast sem tudi za malo krajso knjizico! kdo se bo lotu brat dolge knjiga samo da spozna linux oziroma ubuntu!
    Sej je na zacetku kazalo, pa si tam pogledas kaj rabis...sicer pa ce je se v html obliki lahko samo (ce uporabljas ff) das ctrl+f in utipkas tisto kar te zanima.
    Drugace pa bi jaz raje imel eno debelo buklo doma, in si vsakic ko bi kaj rabil prebral, magari 100?ó.
  • Jast sem tudi za to da je to ena tanka knjižica. Z osnovami na koncu knjige bi bilo pa se dobro ce bi bil slovar ukazov ki ti naredijo živlenje z linuxom prijetnejse.(oziroma za kaj je kateri ukaz ) ,osnovni ukazi v konzoli, ki jih najbolj uporabljamo.
    Mogoce ne bi bilo slabo ce bi bili v knjizici tudi doloceni linki recimo za sources.list generator...
    pa se bi se kaj naslo
  • christooss je dejal/-a:
    Zakaj meni tisto za flash in acrobat plugin za firefox ne dela?
  • christooss Član Ubuntu.si
    Ker maš amd64 :P

    Dj pejt na Ubuntuforums.org pa vpiši v search flash amd64
  • christooss je dejal/-a:
    Ker maš amd64 :P

    Dj pejt na Ubuntuforums.org pa vpiši v search flash amd64
    Sem že poskusu, neuspešno ali pa zahteva nevem kašne sci-fi hacking skillze.:P
  • christooss Član Ubuntu.si
    Sej mislm da si mel tako mnenje tud o javi pa sva poštimala skupaj :) Kajneda?
  • christooss je dejal/-a:
    Sej mislm da si mel tako mnenje tud o javi pa sva poštimala skupaj :) Kajneda?
    Zgleda da bova tole tudi. ;)
  • V bistvu sem nekaj takega že napisal. Mišljeno je bilo za članek za Slo-Tech, samo potem je izšel Breezy in članek ne bi bil več aktualen. Celo dobil sem eno ponudbo, da bi en ISP to natisnil v papirnati obliki pa bi svojim uporabnikom delili.

    Trenutno zadeva malce stoji, to pa iz več razlogov. Predvsem sem malce zmeden glede KDE/Gnome. KDE mi je odločno bolj všeč, namreč, če gledam iz oči povprečnega Windows uporabnika, je prehod na KDE veliko bolj naraven kot na Gnome.

    Problem je pa, ker KDE ne vsebuje update-notifierja. To je pa zelo veeeelik minus za povprečnega uporabnika. Sicer sem ravno danes videl, da so nekje omenjali Adept in Adept Updater, samo ne vem ali je to to ali ne.

    Po moje je treba počakati, da bo prišla ven nova verzija ubuntuja, ki bo imela stabilne pakete (recimo OOo2-beta - to (izdaja bete) ni bila ravno najboljša poteza - govorim iz marketinškega stališča) in ne bo imela hudih napak, kot je bila tista s tipkovnico. To so za nas malenkosti, samo povprečen windows uporabnik se pa hitro zmede in ga to odvrne od Linuxa. V glavnem, takrat bi moral biti knjiga pripravljena, pa s kom bi se morali zmeniti, da bi založil par sto k SIT (recimo tisti ISP s katerim sem se menil) in zadevo izdal v tiskani obliki skupaj s CDjem.

    Samo če se gre v tak projekt, mora zadeva delati 100% out of the box. Po možnosti mora biti pripravljena custom slovenska različica s slovenskimi paketi, preprostim priklopom na net (pppoe bi moral biti grafičen), namizje čimbolj vizuelno podobno Windowsom, gor ves software za večpredstavnost, vključno s kodeki (to bo menda porihtano v naslednji verziji, ne?), default bi moral biti nastavljen tudi firewall. Skratka - človek dobi to knjižico skupaj s CDjem, CD vtakne v računalnik in čez pol ure mu VSE dela. Tudi repositoryi bi morali biti ustrezno vpisani ali celo kar nastavljeni, itd.

    No, kar semnapisal se nahaja tukaj: "http: matej. owca. info / ubuntu" oz. "http: matej. owca. info / kubuntuguide.pdf". Presledke sem namenoma vrinil notri, ker ne bi rad, da mi zadevo polinka Google ali Najdi.si. Pa ne preveč tega okrog razširjat, ker še ni končna verzija. Končna verzija bo seveda free in bo zaželjeno, da se jo čimbolj razširja.... samo za tole delno/delovno verzijo bi rad da ni polinkana v iskalnikih.

    No, povejte svoje mnenje.
  • Kami Član Ubuntu.si
    Super, vidim da si dosti truda in čas avložil v to, gj :)

    Trenutno sicer nisem vsega prebral ampak bom kasneje.

    Lahko pa bi namesto tiste firewall skripte za iptables uporabil firestarter ker ima GUI in je imho boljši za začetnike
  • Kami Član Ubuntu.si
    Zaj sem dobo eno idejo glede repozitorijev pa nameščanja in nastavitve nekaterih programov.

    Mi bi lahko naredli eno bash skripto, ki bi to vse naredla in bi jo uporabniki takoj po inštalaciji zagnali.

    Skripta bi vpisala repozitorije in ostale stvari kaj bi se pač spomnili.

    Tako skripto pa niti ni težko naredit tak, da mogoče kaj v tej smeri
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.