Predlagajmo vladi, da zamenja Windowse za Ubuntu

13»

Komentarji

  • Nekaj zanimivega se dogaja v smeri odprtokodenja državnih institucij: http://www.vest.si/2009/01/12/odprtokodno-varcevanje/

    Sicer je še svetlobna leta od česarkoli konkretnega (lahko da je to samo recesijski populizem), ampak upranje je le :)
  • Sedaj mi je pa SD malo bolj ratala všeč. Če se ne motim je Matjaž Turk enkrat podpisal neko pogodbo z Microsoftom. Tako, da enkrat verjamem, da se bo zgodilo, samo ne kmalu.
  • Mislim da navajenost na windows ni ovira za prehod. Ovira je pomanjkanje programov - saj smo že 100x..... razni prokliki, specifični programi ............ v eni drugi temi sprašujem za program merge pdf. Dokler bo edina opcija da združiš dvepdf datoteki tipkanje v stilu "dftk 1.pdf 2.pdf 3.pdf cat output merged.pdf" namesto da en fajl potegneš na drugega in je opravljeno, ni variante da se win nadomesti z linuxom.
  • Kakor za koga. Meni je recimo sestaviti eno preprosto bash skripto enostavneje kot se mrcvariti z miško. Nekoč sem moral odpakirati čez 2000 zip datotek, vsa imena obdelati (vsebovala so različne informacije kot recimo leto, verzija itd.), jih zapisati v tekstovno datoteko (za vsak zip posebej) in nato imena še spremeniti, dobiti velikosti direktorijev, jih pravtako zapisati v tekstovno datoteko ter na koncu pobrisati te zipe. Na windowsih bi bila to misija nemogoče (govorim o batch), na Linuxu je to bilo opravljeno s preprosto skriptico.
  • Se je kaj novega zgodilo na tem področju? Nazadnje sem bral, da vlada meni, da je koda preveč odprta.

    Kaj pa šole ali pa občine? Se je tu kaj zgodilo? Jih je kdo kontaktiral?

    Jaz bi kar bil za to, da se pripravi neko konkretno strategijo, opiše pluse in minuse, primerjavo z Okni (varnost, uporabnost, stroški in podobno),... in kontaktira politike ter druge.

    Kako bi se Linux lahko uvedlo v šole? Veliko učiteljev/profesorjev je verjetno navajenih na Okna in se na Linux ne spoznajo preveč - kaj osnovnega bi že znali, pri kakšnih bolj poglobljenih razlagah pa bi se jim verjetno že zataknilo. Seveda niso vsi takšni. http://forum.coks.si/viewtopic.php?t=25
  • napsy Član Ubuntu.si
    Vlada mora najprej zamenjati svoje strokovnjake, ki ali nimajo pojma o računalništvu ali pa so podlegli pritisku iz stran velikih podjetij. Sam državljan verjetno ne mora nič vplivati na igro velikih. To morajo stopiti večje organizacije ali pa mediji.

    Drugače pa je pri šolstvu. Poznam vsaj eno šolo, ki je močno podpirala odprto kodo, vendar sem zgubil stike. Na primer nek učitel v velenjski srednji šoli je ustanovitelj instituta oko (istitut za odprto kodo) in potekali so tudi krožki odprte kode. Verjetno so šole bolj odprte kot pa država in tu se lahko kar precej naredi npr. izvajanje predavanj, organizacija krožkov, itd.
  • Poznam par poslancev - iz pozicije in opozicije. Nekateri bi stvar verjetno podprli takoj, z drugimi bi se bilo potrebno še pogovoriti in jim zadevo predstaviti. Se pa lahko na vlado vpliva posredno - preko stranke. Lokalni nivo ---> državni nivo ---> vlada. Minister za šolstvo ima neko "veliko idejo", zakaj ne bi bila odprta koda del te ideje?

    Drugače pa ustanavljam društvo, ki bi združevalo bivše in sedanje dijake gimnazije in bi tudi tu lahko organiziral kakšno predavanje na temo odprte kode, primerjavo različnih operacijskih sistemov in tako dalje. Pravzaprav bi se lahko naredil kar cel cikel predavanj na to temo. Materiale pa bi se potem lahko uporabilo še kje drugje.
  • Kami Član Ubuntu.si
    Se ne nanaša popolnoma na to temo, ampak se mi vseeno zdi vredno omembe.
    Nevladnim organizacijam je odslej omogočen lažji in brezplačen dostop do računalniške programske opreme.

    Center odprte kode Slovenije je na svojih spletnih straneh objavil zbirko programov OKNO (Odprta Koda za Nevladne Organizacije). Zbirka vsebuje polno funkcionalne programe za Windows okolje, ki jih mnoge nevladne organizacije po svetu že uporabljajo.

    Namen zbirke računalniških programov in spletnega mesta OKNO je omogočiti nevladnim organizacijam na enem mestu urejen dostop ter celovito podporo za legalno odprto kodno programsko opremo, ter tako prispevati k zmanjševanju digitalnega razkoraka v nevladnem sektorju in k razvoju celotnega sektorja, ki neprestano in pogosto na temeljih prostovoljne participacije skrbi za zdravje naše družbe.
    Brezplačni programi za nevladne organizacije
  • Kami je dejal/-a:
    Se ne nanaša popolnoma na to temo, ampak se mi vseeno zdi vredno omembe.
    Nevladnim organizacijam je odslej omogočen lažji in brezplačen dostop do računalniške programske opreme.

    Center odprte kode Slovenije je na svojih spletnih straneh objavil zbirko programov OKNO (Odprta Koda za Nevladne Organizacije). Zbirka vsebuje polno funkcionalne programe za Windows okolje, ki jih mnoge nevladne organizacije po svetu že uporabljajo.

    Namen zbirke računalniških programov in spletnega mesta OKNO je omogočiti nevladnim organizacijam na enem mestu urejen dostop ter celovito podporo za legalno odprto kodno programsko opremo, ter tako prispevati k zmanjševanju digitalnega razkoraka v nevladnem sektorju in k razvoju celotnega sektorja, ki neprestano in pogosto na temeljih prostovoljne participacije skrbi za zdravje naše družbe.
    Brezplačni programi za nevladne organizacije


    brezplačni ISO si lahko povlečete na računalnik tu in ga zapečete na DVD, date prijateljem, itd... (da ne boste iskali) :)
  • Evo, ker dobivamo novo vlado, pa da ne bodo rekli, da niso seznanjeni, sem predlog posredovala na fb SDS ter bodočimi ministroma Žerjavu in Turku. Upajmo, da bo kdo od pristojnih prebral.

    Predlog vladi, kako naj z odprtokodnimi programi privarčuje prvega od 800 M€

    LP :)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.