Intel VS. AMD in ATI VS nVidia

Končno po dolgem času nazaj....

Zanima me, kako je dandanes z linux podprt z hardwerom?
Ali je boljš intel z linuxom ali pa amd?
Pri grafiki pa nVidia ali ATI?

Zadnje čase nekaj celo berem, da SuSE celo podpira AMD X2 itd. Glih ta za ATIjeve grafične, da bi bile naj bolj podprte....
Ampak to je samo najverjetneje komerciala, nič drugega.
Na delu imamo same SeSE ES serverje z različnim hardwerjem, tud AMD X2 (proc. mislim da je nad 2GHz, 2GBram - load avg. vedno nad 2,3; grafika pa navadni vesa)
ampak kar se tiče performansev serverja je moja domača intel kišta (400MHz 128MBram...) dosti manj obremenjena.
Dosti krat se mi tudi pri inštalaciji dogaja, če ima matiča več kontrolerjev za disk (ide, sata, sata2)
da se jim nekako prioriteta oz. vrstni red zamenjuje ali pa celo ne spoznajo vseh kontrolorjev.
(Grub zaznava drugače kot kernel; kar mislim, da imajo sedaj po ID diska - iz HAL če se ne motim)
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_evolution&num=1

Imam sicer prenosnik od toshibe in ko sem namestil Ubuntu mi je takoj vse delalo. BP s prve!!! (proc. dosti manj dela, kot pri windozih pa še boljši performansi)
Delala Intel integrirana grafična i915 (oz nekaj približnega) DRI takoj, zvoćna, wirelles o intela ipw2200 (takoj kismet in wardrive:))

Sem pa delal tudi kolegu, ki pa ima Dellovega AMD prenosnika z nVidia grafično. Namestitev sicer ok ampak se zavleklo pri grafiki.
Sicer sem opazil, da ima nVidia že kompajlane binarne driverje, ki sem jih nato namestil in glejga zlomka...DRI dela 5000fps...8)

Sedaj pa si še jaz nabavljam stacionarno kišto doma. (prisegam na intel ampak sem po vsej tej internetni kampanji za AMD in ATI zmeden)
V mislih imam 2-4 22" LCDje.
Grafično od nVidie (kasneje mogoče celo dve, ker baje imajo neko SPI vodilo za povezavo grafičnih kartic) tja do 200€
Procesor od intela Quada z 1333 MHz vodili (GHz niso tak pomembni ker itak nonstop miruje) - tja okrog 200€
Rami v zaćetku 2GB kasneje pa vse tja do4-8GB, normalno za 1066 ali celo 1333 - € kolko pač bojo
Matično pa z dvema PCI-e vodiloma (1 za kasnejšo grafično), 1066 oz. rajš 1333MHz - tja 200€
ps: kot disk si omislujem 32GB solid state disk za software, navadni disk pa za /proc, /home, /var (torej dinamične folderje)
Razlog tiči v tem, da so baje nenormalno hitri (samo nekje v novicah prebral..), kar spet ciljam na kakšen hitrejši bootup.

Ostalo se pa že nekje najde oz. me ni briga.

Kako sedaj?
AMD ali Intel? In nVidia ali ATI?
Kaj priporočate?

Komentarji

Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.