Problem z baterijo na prenosniku

Zdravo.

Imam prenosnik Acer Aspire 5610 in na winsih XP mi je baterija zdržala cca 1h v Hardyu pa cca 15 minut maximalno. Je imel kdo podobne probleme in kako jih je rešil?

Prilagam slike praznjenja baterije :(
image
image
image
image
image

Hvala za pomoč.

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    Se pravi, da se stanje baterije samo nepravilno pokaže :)
  • AlesUbuntusi Član
    uredil/-a 25. August, 2008
    A je 15 min dejanski čas uporabe ali samo tisti, ki ga sporoča Upravitely porabe v Ubuntu-ju?
  • Čas uporabe je dejansko 20 min, ni problem samo v prikazovanju. Po cca 10-15 min delovanja na bateriji se pojavi 3% preostanka in po slabih 10 minutah se ugasne, ne s standby ampak čisti izklop.
  • Če napišeš v terminal
    acpi -b

    Se ta izpis o stanju baterije ujema s tem kar ti sporoča upravitelj porabe?

    Glede porabe baterije:
    Si za začetek mogoče že poskusil zmanjšati svetlost zaslona ko delaš na bateriji?
  • preverim, ko pridem domov in sporočim

    drugače pa ja, zmanjšam oz. mi že avtomatsko zmanjša na polovico svetilnosti
  • hmm, baterija je delovala 35 min do popolnega izklopa prenosnika, sicer na začetku res pokaže 45 min vendar mi je na XP-jih dejansko držalo toliko kolikor je kazalo (cca 1h)

    image

    je pa napačno kazalo, in v terminalu in na namizju :s
  • napsy Član Ubuntu.si
    kolikor vem, so pri računanju stanja baterije bile težave. namreč formula za računanje stanja naj bi bila patentirana (don't ask why). zato so pri linuxu morali poiskati mal drugačno formulo. mislim da deluje po opazovanju preteklosti.
  • ok, bom videl, če bom še kaj našel.

    hvala za pomoč
  • AlesUbuntusi Član
    uredil/-a 26. August, 2008
    Nažalost je res da so izkušnje pri upravljanju s porabo v linuxu mešane. Nekateri poročajo, da naj bi baterije zdržale v linux-u dlje, drugi (na primer jaz) pa se pritožuje, da je čas trajanja baterije v linuxu nekako 20% -30% krajši od tistega v XP-jih.

    Najprej bi bilo dobro pomisliti na naslednje stvari:
    1. Zmanjšati svetlost zaslona na minimum
    2. Možno je nastaviti upravitelja porabe, da na bateriji omeji hitrost procesorja na 50%, kar lahko zmanjša porabo
    3. Uporabiti program powertop
    sudo apt-get install powertop

    in nato
    sudo powertop

    Powertop med drugim preveri kateri programi najpogosteje zbujajo procesor in s tem povečujejo porabo energije. Powertop ti nato sam predlaga rešitve, ki pa niso trajne in veljajo do naslednjega restarta računalnika. S powertopom jaz brez izjeme povečam čas trajanja baterije za 15% in več.
    4. Wireless in bluetooth potrošita precej energije. Če ne potrebuješ, ju s kill-switchom izklopi

    Če še ne bo sedaj nič bolje pa se še oglasi.
  • ja sem že gledal s tem powertopom, in mi cca 80% časa procesorja laufata na 50%

    wireles in blutooth izklopit je pa no-go, ker drugače ni poante prenosnika :)

    mah tist kabl bom že potegnil na balkon pa bo.

    še 1x hvala za pomoč
  • napsy Član Ubuntu.si
    pomaga tud da maš compiz izklopljen ko si na bateriji. drugače pa poglej ker proces ti tolk nabija cpu-ja pa ga ubij
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.