RAID controller

enTelet Član
uredil/-a 5. November, 2008 v Težave s strojno opremo
Rabim storage/backup masino. Ideja je da uporabim starejso plato (brez RAIDa, brez SATA), ji nataknem PCI RAID SATA controller, kupim dva SATA diska in nastavim RAID. Masino ze uporabljam, ima slab giga RAMa, 1.2GHz duron in IDE disk s single bootom v Ubuntu 8.10. Kar je, vse ostane.

Moje prvo vprasanje: a so vse PCI-SATA kartice, ki jih lahko kupim "cez cesto" OK? ...mislim podprte? Rabim RAID 1 in bi palcal cca. 50EUR zanjo. Katera je trenutno sprejemljiva?

Drugo vprasanje: Kako nastavis RAID delovanje (haven't done this before...)? Nekaj sem prebral da med bootom? A OS potem sploh ve da uporablja raid? Kaj pa ko se en disk pokvari? Kdo javi, da ga je potrebno zamenjati? A ga potem samo fizicno menjas z novim, boljsim, vecjim hitrejsim in je to to?

Tretje vprasanje: velikost diska ni omejena, ce uporabljas pci sata kontroler, tako kot 120/137GB na starih platah, right?

Cetrto vprasanje: a prevec kompliciram? Po mojih izkusnjah z Linuxom se mi zdi da ne... A bom prsou skozi s 200 EURi in manj kot enim tednom jebe?

Komentarji

  • Cube Član Ubuntu.si
    uredil/-a 5. November, 2008
    1.) adaptec je dobra marka pa mislim da dobro podprta v linux, tako da poglej njihove produkte(forum o tem http://linux.adaptec.com/ )
    2,3.) http://en.wikipedia.org/wiki/RAID
    4.200€ mogoce, ampak kolikor dnara tolko muzike :D

    lp,cube
  • bl4z Član Ubuntu.si
    obstajata 2 glavni varianti raid kontorlerjev:
    - poceni raid kontorlerji, ki rabijo driverje v operacijskem sistmeu da delajo (crap)
    - resni raid kontrolerji z biosem, ki racunalniku polja diskov predstavijo/prelisicijo da misli da je to disk

    seveda so ti drugi boljsi in vse nastavitve nastavljas v njihovme biosu . najbolj znani in razsirjeni so adaptec in pecl-dell jih ima v serverjih

    cena taksnega kontorlerja je okoli 400 EUR + vecina v izvedbi scsi ali sas - sata bo se treba bolj potrudt da se najde
  • OoooKeeeej.... Konkreten RAID sistem bi me ocitno stal vec kot je vreden moj PC (ali avto :) ...skupaj :) ) zato - ne.

    Ocitno obstajajo tudi RAID diski, ki so caa. 20% drazji. Baje (opa! baje) ni kul, da na hardwerski RAID das navadne diske, ker imajo retry time/count manjsi in se prej zgodi da RAID "pade ven". TRUE or FALSE? Se kaj pomembnega kar se RAID diskov tice?

    Odlocil sem se, da kupim poceni diska in poceni PCI RAID controller in ne uporabljam HW RAID ampak SW, ker: performancno ni tezav (bottleneck marsikje drugje) in resim se tezav z razlicnimi mogocimi DDFji. Ce uporabim RAID 1, lahko disk berem na drugem HWju kot navaden disk, right?

    Ostane se vprasanje restavracije. SW RAID se naredi (kolikor mi je znano), iz dveh RAID particiji, ki ju nato dolocis v navidezni disk, ki ga uporabljas. Kje so ti podatki? Na RAID diskih ali pri OSu (se vedno velja, da je OS fizicno locen od RAID sistema - prvi post).

    Kako se restavrira ce se pokvari en izmed RAID diskov? Recimo, kupis nov disk, ki je vecji od prejsnjega. Najbrz na njemu nareidis RAID particijo, ki je enako velika kot prejsnja - a lahko naredis vecjo? Kdaj se naredi, ko diska zamnjas ali prej dodas nov disk, naredis RAID particijo in jo povezes v prejsnji RAID sistem?

    Kar me pa se bolj zanima je kaj se zgodi, ce se sesuje OS? Recimo, da hocem poskusiti nekaj novega in naredim "zajeb u nepovrat" in ponovno nalozim OS. Ali pa ce nalozim nov OS ali novo verzijo OSa. Predobro, da bi bilo res se zdi, da ponovis osnovni postopek za SW RAID in zadeva deluje. Ali je tako?

    lp, p
  • Nabavil sem dva WD 500GB diska in STLab sata controller s SiI3114 cipom (fake raid), vse skupaj caa 170 EUR. Na vsa prejsnja vprasanja sem dobil odgovor v knjizici prilozeni kartici...

    Next question: za foro sem v biosu od kontrolerja nastavil RAID 1 in Ubuntu najde dva diska. Zdaj pa kaj je bolje, da RAID v biosu odstranim in delam SW RAID z dvema "normalinama" diskoma - ali - pustim RAID 1 v biosu in naredim SW RAID? Meni se zdi da boljse da odstranim RAID v biosu...

    lp, p
  • bl4z Član Ubuntu.si
    mnja .. niti nebi rabu kupit kontorlerja, ker ima ubuntu-linux ti. raid (md) ze vgrajen v kernel in celo zlo OK dela

    http://tldp.org/HOWTO/Software-RAID-0.4x-HOWTO.html (sicer malo out of date)
    http://www.howtoforge.org/install-ubuntu-with-software-raid-10

    v bistvu s tako kartico pridobis vsaj nekaj dodatnik sata portov + cache + verjetno mal hitrese delovanje (predpostavljamo, da cip na kontrolerju tudi izvaja neaj racunanja, ki ga rabi raid)

    kar se tice tvojga vprasanja.. ce ti ubuntu postavljeni raid v biosu vidi kot polje potme je tko OK .. vcasih pa se zgodi, da linux tako polje vseeno vidi kot dva diska pa nima smisla
  • @bl4z:

    v tvojih navodilih (http://www.ubuntu.si/punbb/viewtopic.php?id=1421) nisem zasledil tip RAID particji. Jaz sem nastavil "raid autodetect". A bi bilo boljse navaden tip?
  • bl4z Član Ubuntu.si
    sej ni tipa raid .. tip je se vedno EXT2/3 oz karkoli
  • http://www.howtoforge.org/install-ubuntu-with-software-raid-10

    pazi to. raid sem postavil veckrat... vmes sem tudi formatiral sistem, pobrisal raid particije a NE formatiral. Ko sem nato izdelal dve "Linux raid autodetect" particiji (vsako na svojem raid disku), namestil mdadm in resetiral (resetiral sem po vsakem koraku, ker se mi je zdelo, da so vcasih diski drugace zaznani - pa nisem vedel kako), je Ubuntu sam naredil raid array in novo md0 particijo v /dev. "Pojav" sem opazil dvakrat, enkrat po formatiranju sistema in enkrat po odstranitvi SW raida in ponovni postavitivi. Ohranili so se celo podatki. Celotna sinhronizacija je trajala par ur - vmes sem lahko resetiral masino.

    BTW: z ext3 na raid particijah, nisem uspel postaviti raida.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.