[STAR vodic] Dual boot

http://www.ubuntu.si/dokuwiki/doku.php?id=dual_boot

Evo nov članek za tiste, ki bodo intalirali Ubuntu na sistem z windowsi.

Prosim, da mi pomgate še dokončati. A je tisti vpis za v GRUB pravilen (Windowsi pa to)?

Potem še kšn predlog za zastonjski partition maker. Nekej v tem stilu. Za windowse seveda.

Potem pa še predlogi za particije. Kolk pustit za Windowse , kolk za Ubuntu, Kolk za FAT32 TAVELKO particijo kje r lahko spraviš mp3je in podobno.

Hvala za predloge.

Aja bom dodal drugo sliko tm pr particioniranju ker tistale je iz wartyja.

Adijo
«13

Komentarji

  • christooss je dejal/-a:
    http://www.ubuntu.si/dokuwiki/doku.php?id=dual_boot
    Potem še kšn predlog za zastonjski partition maker. Nekej v tem stilu. Za windowse seveda.
    Katerikoli Linux LiveCD. Sam uporabljam Knoppix live in program QTParted.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Ne mislm strogo za windowse. Ker linux rešitve ZELO težko delajo z NTFSjem. Ja vem obstajajo rešitve ampak o tem se ne bom sploh zgovarjal.

    Bom pa v drugem poglavju in tretjem obdelal linux rešitve za particije.

    Aja pa še kako se v terminalu prikaže katere particjie so npr na hda.
  • bl4z Član Ubuntu.si
    cat /proc/partitions oz fdisk -l
  • christooss Član Ubuntu.si
    hm kako pa še to da se prikaže kako s katerim FS so formatirane?
  • bl4z Član Ubuntu.si
    chimera je dejal/-a:
    Katerikoli Linux LiveCD. Sam uporabljam Knoppix live in program QTParted.
    same here ...
  • bl4z Član Ubuntu.si
    root@ubuntu:/home/blaz# fdisk -l

    Disk /dev/hda: 30.0 GB, 30005821440 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 3648 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

    Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/hda1 1 3 24066 6 FAT16
    /dev/hda2 * 4 1278 10241437+ 7 HPFS/NTFS
    /dev/hda3 1279 3648 19037025 f W95 Ext'd (LBA)
    /dev/hda5 1279 2553 10241406 7 HPFS/NTFS
    /dev/hda6 2554 2614 489951 82 Linux swap / Solaris
    /dev/hda7 2615 3648 8305573+ 83 Linux
  • christooss je dejal/-a:
    Ne mislm strogo za windowse. Ker linux rešitve ZELO težko delajo z NTFSjem. Ja vem obstajajo rešitve ampak o tem se ne bom sploh zgovarjal.
    Z Knoppixom in QTParted sem do zdaj uspešno spremenil velikost NTFS particij brez kakršnekoli izgube ali okvare podatkov/datotečnega sistema na petih različnih računalnikih (mini install fest)
  • christooss Član Ubuntu.si
    Argh uporabnik more dol vlečt knoppix to je lajk 700MB anede. No program za particioniranje pa cko max 10mb al pa no evo tud če je 100mb cko da.......,...
  • Ce koga moti vlecenje 700mbjev dol pol pa ne vem...mu že ni toliko do tega imho
  • christooss Član Ubuntu.si
    Ja no dobr a bi se tebi dal najprej Ubuntu dol loudat pol pa še Knoppix.

    Ja mislm no a mi ne more edn povedat kšn programček. Jao
  • chimera Član
    uredil/-a 26. January, 2006
    Gparted na Ubuntu LiveCDju :D

    aja, pa en CD (700mb) se mi na 4096/512 kbps povezavi downloada v ~30 minutah. A je to res tok dolgo? Mislm prbližn ena ura za 2 cdja?
  • Dal bi se mi...ampak to sem pač jaz. :)

    Drugače pa sry ampak pojma nimam za winze za kakšen programček razen za tistega ki ga majo že zraven...samo je tako glup da ext3 pa swap space prepozna kot unnalocated space al tako nekako.
  • btw. christoss če se ne motim ima grub že po defultu zakomentiran #hiddenmenu, vsaj pri meni ga je imel....samo tolko za info;)
  • christooss Član Ubuntu.si
    Elrond mislm da ni zakomentiran ker ti Gub menuja ne vidiš. Piše Press ECS to se menu.
  • ## hiddenmenu
    # Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
    #hiddenmenu
    Tole je iz mojega gruba, samo tegale zaenkrat se nisem spreminjal.
  • Kami Član Ubuntu.si
    Ja je zakomentiran ker tudi meni je po defaultu bil in nisem rabo stisnit ESC, da bi vido menu
  • Ali je pa to zato ker imava s Kami Kubuntuja...samo do sedaj na katerikoli mašini je še zmeraj bil zakomentiran da sem jaz gor inštaliru.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Ok rahle spremembe v članku. Tud nekej sm dodal. Zdej iščem še par none LiveCD rešitev. Mi pač mal sede komplicirat.

    Drugač pa zdej bi mogl bit že kr uporabno tole :)

    Pa prosim še predloge za particije. Kolk pustit za Windowse , kolk za Ubuntu, Kolk za FAT32 TAVELKO particijo kjer lahko spraviš mp3je in podobno.


    -------------------------
    EDIT:
    Samo rešitve z vsaj enim Windows FS-jem. Druge bodo iz te teme brisane
  • christooss Član Ubuntu.si
    http://www.ubuntu.si/dokuwiki/doku.php?id=dual_boot

    Stran se je mal spremenila :) Zaradi novosti ki še niso imlementirane. Bi pa rabu cko mal vašo pomoč :) če lahko postate sem izpisek sudo fdisk -l da dam mal primerov kako particionirati disk. Pa še če mate kšn predlog zravn. Nekej jih je že padl npr fix mbr pa to. Zdj pa še da dodam kakšne particije uporabljajo uporabniki
  • Chimera: "Z Knoppixom in QTParted sem do zdaj uspešno spremenil velikost NTFS particij brez kakršnekoli izgube ali okvare podatkov/datotečnega sistema na petih različnih računalnikih (mini install fest)"

    A QTPArted zna resizati NTFS? Jaz sem nazadnje probal ene 2 leti nazaj, pa ni delalo. FAT32 particijo je zelo lepo resizal, NTFS pa je napisal, da ni podpore...
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.