Ubuntu od danes uporablja Kernel Mode Setting za Intelove kartice

andrejZ Član Ubuntu.si
Kot piše na e-poštnem seznamu razvijalcev ubuntuja, razvojne različice ubuntuja od danes naprej prednastavljeno vsebujejo nastavitev načina v jedru (kernel based mode setting).

Nastavitev načina je bila dosedaj v X-u, s premikom v jedro pa bomo pridobili naslednje prednosti:

[list=*]
[*]Konča utripanje in nizko resolucijo med zagonom, ter zagon malenkostno pospeši.[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Spanje/zbujanje, hitra menjava uporabnikov in menjava med navideznimi terminal s Ctrl+Alt+Fn bodo drastično hitrejši[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Nekatere druge prednosti v posebnih primerih, kot recimo izpis napake v jedru[/*]
[/list]

To bo prineslo tudi nekaj novih hroščev, ki pa jih bodo poskušali odpraviti do izdaje 9.10.
Za -ati odprtokoden gonilnik je funkcija v razvoju in je na voljo za preizkušanje v PPA, če ste dovolj pogumni.
Lastniki nvidijinih kartic pa morajo počakati da bodo dozoreli gonilniki.

Vsekakor dobrodošel razvoj naprej

Komentarji

  • Uporabniki Legacy kartic pa verjetno lahko o tem le sanjamo?
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Sicer ne vem katero grafično kartico uporabljaš, ampak kot vem bo za ATI-jeve grafične kartice podpora od serije R200 naprej (se pravi grafične kartice z oznako od 9000 naprej)
  • a to pomeni da bo moj ati radeon 1950 pro končno delal v ubuntu? :D
  • andrejZ: v bistvu imam Geforce 4 Ti
    Ranakah: 1950 pro naj bi delal že s sedajšnjimi gonilniki. kernel based mode setting je le izboljšava v trenutnih gonilnikih in ne pomeni, da bodo pričele delati kartice, ki do sedaj niso.
  • R33D3M33R to pa žal popolnoma ne drži. Ubuntu Jaunty mi je sicer pokazal desktop z mojo kartico, to pa je tudi vse. Video ne dela (ugasne se bilokeri player), youtube šteka, da o kakih efektih niti ne govorim. Zadevo sem nekak rešil z namestitvijo Linux Mint 7 - delajo efekti, video, HD video... ampak vseeno je problem pri nekaterih igrah ki so v intrepidu delale.
    Nikakor pa zadeva ne deluje z ATI-jevimi driverji, kakor tudi ne najde nobenih driverjev v Hardware Drivers. Kolko sem bral imajo radeoni pod 2xxx serijo probleme z xorgom 1.6 ki je v jaunty, saj je ati ukinil podporo za njih.

    Vseeno pa si želim, da bi nekoč mel izkoriščeno grafično z pravimi driverji ne pa tem kaj mam zdaj :)

    LP
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Ranakah je dejal/-a:
    R33D3M33R to pa žal popolnoma ne drži. Ubuntu Jaunty mi je sicer pokazal desktop z mojo kartico, to pa je tudi vse. Video ne dela (ugasne se bilokeri player), youtube šteka, da o kakih efektih niti ne govorim. Zadevo sem nekak rešil z namestitvijo Linux Mint 7 - delajo efekti, video, HD video... ampak vseeno je problem pri nekaterih igrah ki so v intrepidu delale.
    Nikakor pa zadeva ne deluje z ATI-jevimi driverji, kakor tudi ne najde nobenih driverjev v Hardware Drivers. Kolko sem bral imajo radeoni pod 2xxx serijo probleme z xorgom 1.6 ki je v jaunty, saj je ati ukinil podporo za njih.

    Vseeno pa si želim, da bi nekoč mel izkoriščeno grafično z pravimi driverji ne pa tem kaj mam zdaj :)

    LP
    Tako je. AtI je prenehal izdajati svoje gonilnike za tvojo grafično kartico. Zato sedaj uporabljaš odprtokodne gonilnike, ki imajo, kot si že sam opazil kar nekaj težav. Že v naslednji različici boš imel na voljo hitrejše gonilnike, ki bodo imeli manj problemov. Nasplošno je velika težava 3D hitrost, dočim so odprtokodni gonilniki v 2D že ujeli in prehiteli uradne ATI-jeve.
    Sam "kernel based mode setting" bo trenutno omogočal v novici naštete stvari, v prihodnosti pa bo omogočil nadaljno optimizacijo gonilnikov in hitrejše delovanje.
  • Kaj je pa to kaj novega za Intel GMA 950 integrirano grafično???
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Intelovi gonilniki so imeli v jedru 2.6.28 velike težave s hitrostjo, pojavile so se tudi regresije. Vse to zaradi prehoda na novo arhitekturo (kernel based mode setting +UXA + DRI2) in hkratne podpore starejši arhitekturi.
    Intel je sedaj podporo starejši arhitekturi (EXA in DRI1 ) opustil in se skoncentriral na optimizacijo novejše, tako da so baje najnovejši gonilniki v precej boljšem stanju, kot pa tisti v Jauntyu (2.6).
    Zato lahko v 9.10 pričakuješ boljše delovanje, upam da nekje na nivoju 8.10 ali višje.
  • andrejZ je dejal/-a:
    Intelovi gonilniki so imeli v jedru 2.6.28 velike težave s hitrostjo, pojavile so se tudi regresije. Vse to zaradi prehoda na novo arhitekturo (kernel based mode setting +UXA + DRI2) in hkratne podpore starejši arhitekturi.
    Intel je sedaj podporo starejši arhitekturi (EXA in DRI1 ) opustil in se skoncentriral na optimizacijo novejše, tako da so baje najnovejši gonilniki v precej boljšem stanju, kot pa tisti v Jauntyu (2.6).
    Zato lahko v 9.10 pričakuješ boljše delovanje, upam da nekje na nivoju 8.10 ali višje.
    Ali moram potem pol nujno zamenat na 9.10, ali pa lahko še nekaj časa ostanem (po oktobru) na 9.04??
  • napsy Član Ubuntu.si
    Zamenjat na 9.10 ni priporočeno, ker je še ta v razvoju.
  • napsy je dejal/-a:
    Zamenjat na 9.10 ni priporočeno, ker je še ta v razvoju.
    Sej vem, kaj pa pol, ko bo že razvita??
  • Cube Član Ubuntu.si
    pol je pa samo stvar odlocitve...
    stvar zate lahko gre na boljse lahko gre na slabse to bos mogu ti odlocit :)
    vendar ponavadi stvari grejo na boljse,... NI PA NUJNO :)
  • Marko30 Član
    uredil/-a 27. June, 2009
    Saj nebi NUJNO zamenjal, bi pa, če bi mi 100% bolje delalo (grafika naprimer)....!?
  • andrejZ je dejal/-a:

    Tako je. AtI je prenehal izdajati svoje gonilnike za tvojo grafično kartico. Zato sedaj uporabljaš odprtokodne gonilnike, ki imajo, kot si že sam opazil kar nekaj težav. Že v naslednji različici boš imel na voljo hitrejše gonilnike, ki bodo imeli manj problemov. Nasplošno je velika težava 3D hitrost, dočim so odprtokodni gonilniki v 2D že ujeli in prehiteli uradne ATI-jeve.
    Sam "kernel based mode setting" bo trenutno omogočal v novici naštete stvari, v prihodnosti pa bo omogočil nadaljno optimizacijo gonilnikov in hitrejše delovanje.
    Uff, to pa nisem vedel. Sem mislil, da so podprte vse grafične od serije X1 naprej
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    R33D3M33R je dejal/-a:
    Uff, to pa nisem vedel. Sem mislil, da so podprte vse grafične od serije X1 naprej
    Žal je res tako. Mene so zelo negativno presenetiloi, ker so tako hitro opustili podporo grafičnim karticam. Morda bo to pomenilo hitrejši razvoj gonilnikov v prihodnje. Več o tem si lahko prebereš tukaj (prvi odstavek).
    Marko30 je dejal/-a:
    Saj nebi NUJNO zamenjal, bi pa, če bi mi 100% bolje delalo (grafika naprimer)....!?
    9.10 je res močno v razvoju, tako bo na primer ubuntu 9.10 osnovan na jedru 2.6.31, čeprav je ravnokar izšla šele različica 2.6.31-rc1. Mnogo komponent je še nedokončanih in trenutno se developerji koncentrirajo predvsem na nove funkcije, kasneje pa na stabilizacijo. Za več informacij klini sem .

    Kot vidiš se je ravnokar prišlo do "Debian import freeze", prihod novosti se bo zmanjšal z rumeno cono, v rdeči pa se začne 100% pozornost posvečati popravljanju hroščev. Kot vidiš je do tega še daleč, zato nadgradnje ne priporočam.

    Poleg tega pa nove funkcije no pomenijo TAKOJ večje hitrosti. Klikni sem za test primerjave DRI1 in DRI2 v Ati-jevih gonilnikih. Vidiš lahko da v večini primerov novejša arhitektura ni hitrejša. Po idaji novejše arhitekture je potreben tudi čas za optimizacijo in popravilo vseh napak. Upajmo da bodo imeli do izida 9.10. za to dovolj časa.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.