Slobuntu 10.04

Takole. Kami mi je predlagal, naj napišem nekaj stavkov o Ubuntu 10.04, ki bi predvsem novincem olajšali prehod na nov operacijski sistem. Menil je, da bi bilo dobro tudi, ko bi dodal kakšno sliko.
Pa sem se lotil dela. Bolj ko sem spreminjal svojo namestitev, da bi bila dosedanjim uporabnikom Oken jasna, razpoznavna in razumljiva, manj je bila podobna tistemu, kar novopečeni uporabnik Ubuntu Linuxa vidi pred seboj, ko požene uradno živo zgoščenko.
Postalo mi je jasno, da pot, ki sem jo ubral, ne pelje nikamor. Bi pa, ko bi začetnik imel pred sabo enako podobo, kot jo imam sam. Hm in še enkrat hm!



Torej, sem si rekel, pa poskrbimo za to, da bo začetnik imel pred seboj natanko isto, kot jaz! In sem iz svoje namestitve napravil iso sliko, ki jo lahko zapečemo na DVD ali zapišemo na USB ključek:

Prenos Slobuntu.torrent



image

Zgoščenka vsebuje poleg programov, ki so na uradni izdaji, še vstavke, ki so potrebni za nemoteno brskanje po spletu, Skype, aMSN, Deluge, SMplayer, Thunderbird, brskalnik Chromium, gonilnike za Broadcom brezžične Wifi kartice, gonilnike za ATI in Nvidia grafične kartice, orodje za izdelavo svoje različice Ubuntu Linuxa......

image

Vse, tako izkušene uporabnike, kot popolne začetnike, vabim, da v čim večjem številu preizkusite, ali je zadeva uporabna in nestrpno pričakujem komentarje. :rolleyes:

image


Sam sem Slobuntu namestil na 3 računalnike. Na enem imam Radeon x1250, na drugem Radeon 3400 in na tretjem GeForce 8800. Da se je Nvidiin gonilnik "zbudil", sem moral pognati
sudo nvidia-xsettings
in se ponovno prijaviti kot gost. Vse ostalo je delovalo brez dodatnih posegov.
«1

Komentarji

  • Cool!
    Čeprav pult pa ikone mi niso najbolj všeč :)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Cool!
    Čeprav pult pa ikone mi niso najbolj všeč :)
    Seveda, zapriseženim uporabnikom namizja Gnome moja preobleka ne bo všeč, ampak predvsem sem mislil na začetnike, da jim okolje v Linuxu ne bi bilo preveč tuje.

    Izgled je precej KDE-jevski, ampak namestil nisem niti enega KDE paketa. Vse je 100% Gnome.

    Sem pa pozabil v mapo vključiti pojasnilo, da je uporabniško ime "gost", gesla pa ni.
    Samo vpišemo uporabniško ime "gost", geslo pa pustimo prazno in pritisnemo "Enter".
  • christooss Član Ubuntu.si
    Pohvalno. Zelo pohvalno.

    En majhen predlog: Ikona (oz ikone wiki članki, forum, ubuntu.si novice) na namizju, ki linka na Ubuntu.si. Mogoče kakšna od teh tudi direktno v Menu.

    + a lahko poveš katero orodje si uporabil za tole ISOizacijo
  • christooss je dejal/-a:
    Pohvalno. Zelo pohvalno.

    En majhen predlog: Ikona (oz ikone wiki članki, forum, ubuntu.si novice) na namizju, ki linka na Ubuntu.si. Mogoče kakšna od teh tudi direktno v Menu.

    + a lahko poveš katero orodje si uporabil za tole ISOizacijo
    Uporabil sem
    Remastersys
  • bom prenesel in preizskusil v vboxu.
    Čeprav se mi osebno kde ne dopade, imamo pa na srečo možnost izbire:)
  • Si se potrudu, prilagodil Ubuntu 10.04, samo mi bila bolj všeč napisat neka navodila kako po instalaciji original Ubuntu 10.04 prilagodiš instaliraš dodatne pakete, nekako veš kaj se razlikuje od original Ubuntu 10.04 .

    Osebno mi namizje ni všeč, privzeto namizje v Ubuntu 10.04 mi je zelo všeč, lahko kakšno malenkost spremeniš temo, ikone,
    pa vrstica menujev, stanja mora biti zgoraj, to je glavna prednost lepota gnome.
  • N75 je dejal/-a:
    Si se potrudu, prilagodil Ubuntu 10.04, samo mi bila bolj všeč napisat neka navodila kako po instalaciji original Ubuntu 10.04 prilagodiš instaliraš dodatne pakete, nekako veš kaj se razlikuje od original Ubuntu 10.04 .

    Osebno mi namizje ni všeč, privzeto namizje v Ubuntu 10.04 mi je zelo všeč, lahko kakšno malenkost spremeniš temo, ikone,
    pa vrstica menujev, stanja mora biti zgoraj, to je glavna prednost lepota gnome.
    Za namestitev dodatnih paketov lahko uporabiš tole:

    http://www.ubuntu.si/punbb/topic/4074/
  • MATJA_KAE_92 je dejal/-a:
    [quote=N75]Si se potrudu, prilagodil Ubuntu 10.04, samo mi bila bolj všeč napisat neka navodila kako po instalaciji original Ubuntu 10.04 prilagodiš instaliraš dodatne pakete, nekako veš kaj se razlikuje od original Ubuntu 10.04 .

    Osebno mi namizje ni všeč, privzeto namizje v Ubuntu 10.04 mi je zelo všeč, lahko kakšno malenkost spremeniš temo, ikone,
    pa vrstica menujev, stanja mora biti zgoraj, to je glavna prednost lepota gnome.
    Za namestitev dodatnih paketov lahko uporabiš tole:

    http://www.ubuntu.si/punbb/topic/4074/[/quote]

    To je tudi uporabno, jaz bi se bolj nagibam k tej ideji.

    Je pa vsaka poenostavitev dobrodošla za novince v Linux-u,
    sem mnenja da po prav 2010 prelomno za preboj Linux-a na namizje,
    Linux naj bi v bližnji prihodnosti prišel na 10% delež uporabe na namizju
  • mam par predlogov, lahko bi namesto amsnja dal empathy ker podpira različne protokole, namesto ang verzije thunderbirda 3 slo verzijo thunderbirda 2, popraviti opombe na namizju ker polovica v ang polovica v slo izgleda malo čudno :) , v meniju "mesta->domača mapa, mreža,...) deluje malo odročno.

    Se pa strinjam, da so meniji zgoraj nekako bolj priročni in tudi novincev nebi smeli preveč zmesti:)
    Glede 10% tržnega deleža je pa po mojem mnenju tako, da krivdo nosijo v veliki meri trgovine in proizvajalci, ki na svoje računalnike ne nameščajo polnih delujočih distribucij in to je po mojem mnenju razlog, da se ljudje ustrašijo besede linux, ker ga imajo za tisti "dos (zamenjujejo za freedos)" v trgovini katerega je treba dol spravit pa windowse naložit gor:) ali v najbolšem primeru nekaj kar izgleda kot iz leta 2000 in na njem nič ne moreš delat ( razen če si übergeek :lol:).
    Dokler veliki proizvajalci ( ibm, hp, asus, ...) ne bodo na svoje desktope/laptope nalagali polnih delujočih distribucij nebo veliko uspeha:|
  • rejven je dejal/-a:
    mam par predlogov, lahko bi namesto amsnja dal empathy ker podpira različne protokole
    amsn je dober klon msn, ostali pa tako tako. razen seveda, če uporabljaš samo zelo osnovne funkcije (čisti tekst), pol je pa seveda vseeno.
  • MATJA_KAE_92 Pisec novic
    uredil/-a 9. May, 2010
    rejven je dejal/-a:
    mam par predlogov, lahko bi namesto amsnja dal empathy ker podpira različne protokole, namesto ang verzije thunderbirda 3 slo verzijo thunderbirda 2, popraviti opombe na namizju ker polovica v ang polovica v slo izgleda malo čudno :) , v meniju "mesta->domača mapa, mreža,...) deluje malo odročno.

    Se pa strinjam, da so meniji zgoraj nekako bolj priročni in tudi novincev nebi smeli preveč zmesti:)
    Glede 10% tržnega deleža je pa po mojem mnenju tako, da krivdo nosijo v veliki meri trgovine in proizvajalci, ki na svoje računalnike ne nameščajo polnih delujočih distribucij in to je po mojem mnenju razlog, da se ljudje ustrašijo besede linux, ker ga imajo za tisti "dos (zamenjujejo za freedos)" v trgovini katerega je treba dol spravit pa windowse naložit gor:) ali v najbolšem primeru nekaj kar izgleda kot iz leta 2000 in na njem nič ne moreš delat ( razen če si übergeek :lol:).
    Dokler veliki proizvajalci ( ibm, hp, asus, ...) ne bodo na svoje desktope/laptope nalagali polnih delujočih distribucij nebo veliko uspeha:|
    Še enkrat poudarjam: Slobuntu ni namenjen izkušenim uporabnikom, ki si znajo prilagoditi delovanje in izgled sistema svojim potrebam in okusu. Zato tudi aMSN, ki je dosedanjim uporabnikom Live messengerja verjetno najbližji.
    Sam se seveda gibljem večinoma med pripadniki svoje generacije in vem, kako jih vsaka novost odvrne od menjave sistema. Pult na vrhu okna je vsekakor ena takšna novost. Enako velja za privzeto temo Ambiance. (Matjaž, oprosti da te kličem tako pozno, ampak računalnik mi ne dala. Nima tistih "X" za okna zapret!)
    Thunderbird 2 v slovenščini, to bi bilo res bolje, ne vem pa kaj misliš z
    popraviti opombe na namizju ker polovica v ang polovica v slo izgleda malo čudno
    .
  • mislil sem na opis ikon za hitri zagon ( chromium, domača mapa, amsn , terminal??,writer ..) opisi nekaterih so v slovenščini ( domača mapa->dostop do osebne mape ...) medtem ko so nekateri v angleščini (primer openoffice, slika)... Če se gre za bolj neizkušene uporabnike ( morda tudi slabše podkovane v ang), bi bil podrobnejši opis v slovenščini dobrodošel, vzame pa par min časa.
    Ker je distro namenjen manj izskušenim uporabnikom, bi bil lahko vključen npr addblock v chrome, nekaj ikon "prism" za dostop do najpriljubljenejši strani (youtube, rtv, 24ur,itd...), razen seveda če se gre za službene računalnike:), hitri dostop do terminala je za take uporabnike po mojem nepotreben ( po navodilih ga bo našel tudi prek menija -pripomočki-terminal) in bi bil mogoče bol primeren kakšen brasero/smplayer/rhythmbox.
  • "edit" urejanje prejšnjega posta je vrglo ven neko napako zato sedaj še slikca:)
    image
  • rejven je dejal/-a:
    "edit" urejanje prejšnjega posta je vrglo ven neko napako zato sedaj še slikca:)
    image
    Uh, na to pa res nisem bil pozoren.
    Terminal sem pa dejansko pozabil v pultu :/
    V pripravi imam tako ali tako že popravljeno izdajo, kjer bom takele napake odpravil.

    Imam pa težave s Thunderbird 2.0.0.24. Različica iz Ubuntu 9.10 se ne namesti, ročno mi je pa tudi ne uspe sestaviti iz izvorne kode (./configure steče brez napak, make pa nikakor). Tarball iz uradne strani pa zahteva libstdc 5 - v Lucid je samo 6. Mi lahko kdo pomaga pri tem?
  • libstdc++5 najdeš na naslednji strani:
    http://packages.debian.org/lenny/libstdc++5
  • kv2dr je dejal/-a:
    libstdc++5 najdeš na naslednji strani:
    http://packages.debian.org/lenny/libstdc++5
    Hvala, že deluje!
  • Upošteval sem nasvete in pripravil drugo izdajo :)
    image

    Vključil sem slovenski Thunderbird, poslovenil sem komentarje zagonskih ikon, na namizje sem dal najpogostejše programe itd.

    Izločil pa sem lastniške gonilnike za grafične kartice, ker se je izkazalo, da ni dobro, da so nameščeni v naprej.
    Še kak predlog?
  • če se tukaj nekdo ne znajde mu ni pomoči:D, fino da si dal ikone na namizje, ker windows uporabniki so bol navajani ikone klikat :).
  • Slobuntu različico 2 sem že objavil.

    Torrent je tule.
  • Kami Član Ubuntu.si
    Malo "off topic", pa vseeno.

    Če te zanima prilagajanje in podobne zadeve bi ti po moje bil zanimiv SUSE Studio.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.