Zakaj me je Ubuntu razočaral

13»

Komentarji

  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @andrejus: glede unity na namizju - to bo nov privzeti vmesnik. enim je všeč (na primer meni - vsaj na netbooku), drugim ne. vsekakor traja nekaj časa, da se nanj navadiš.
    Canonical razvija svoj vmesnik, ker mislijo da imajo nad gnome-shell premalo nadzora, da bi vanjo spravili svojo vizijo namizja. Meni se zdi ta ideja dobra. Naj vsak poskusi na svoj način, zagotovo bosta zato dolgoročno gledano obe rešitvi boljši.

    Pomembna razlika z Mac OS X je, da bo ta možnost privzeta, vendar NE edina. Še vedno boš lahko uporabljal gnome shell, če boš tako želel, verjetno pa tudi običajno namizje gnome. Zato ne skrbi.
  • Evo še moja kritika.

    Ubuntu sicer uporabljam šele nekaj mesecev, tudi linux na sploh sem začel bolj podrobno spoznavat šele letos.
    No ko sem inštaliral 10.04 LTS mi je vse delalo lepo in gladko, če odštejem nadležen bug s keyringom ob vsakem ponovnem zagonu.
    Ker so mi potem rekli da ni panike če vržem na ubuntu še kde, sem to tudi storil in ker mi je bil totalno skozlan in neko grdo oponašanje winsow, sem odstranil vse kde pakete in... ja, splash screen se ni več kazal, nikakor se ni dalo uštimat da bi se nazaj na default prijavil v gnome, vse skupaj je začelo razpadat.
    Nato sem stvar uporabljal še en mesec, formatiral, naložil win7 in gulil špile.
    Ta mesec sem šel na 10.10. In kaj ugotovim? Da niso uštimal keyring buga SPŁOH! in da dela popolnoma isto kot prej. Pa vem da je to precej razširjen, očiten bug in so se vsi pritoževali čezenj, Še zdaj ga nisem rešil, nobena rešitev mi ni pomagala.
    Ko sem inštaliral proprietary driverje za ati, mi je crknil še plymouth... no, okrnil se je na resolucijo mišjega dreka. Potem ste mi pomagali to zrihtat. Vzelo mi je kar nekaj časa.

    Okej, in a nutshell:

    -očitni bugi, ki bi morali biti popravljeni že v prejšnji verziji, se nadaljujejo v naslednje
    -občasno crashanje brez razloga
    -nezanesljivost v smislu, včasih lahko printer nastaviš v treh minutah, včasih pa porabiš dva dni
    -spreminjanje trivialnih stvari med verzijami, medtem ko bi morali, tako kot je nekdo že napisal, res več časa posvetiti poliranju vmesnika, ki velikokrat deluje nepoenoten, brez stila in zastarel.
    -Canonical naj magari namesto vsake 6 mesecev, vsako leto izda eno verzijo in naj tisto dobro dotera. Ker očitno to ne deluje.

    Škoda mi je, ker nimam še enega kompa da bi lahko sprobal še debian, pa fedoro in tako naprej... ker zdaj ko sem si spilil 10.10 vsaj za silo da vse dela, ne bom še enkrat formatiral sam zato da bi videl kako se obnesejo druge distribucije.
    Razmišljam o debian.

    Izjemno me žalosti, ker vidim v ubuntu ogromen potencial za resno konkurenco plačljivim storitvam kapitalističnih mogotcev. Edini s tem potencialom trenutno. In namesto da bi se canonical osredotočal na ta cilj, ne vem kaj mutijo.
    Čudovita stvar z ubuntujem je podpora, vse stvari ki sem jih potreboval sem jih našel na netu. Ampak potem se vprašaš, ali je vredno da zaradi filozofije, osebnih prepričanj, podpore in določenih dobrih stvari vztrajam pri izdelku ki mogoče ni najboljši?

    Vem da se s takimi krizami spopada veliko uporabnikov, podobnih meni, lahko bi rekli semi-educated, ki nekaj vejo o kompjuteriji, niso pa ravno profiji.
    Pa dobro, taki še migrirajo. Ampak tisti ki ne znajo nič? Kdo bo njih spravil na ubuntu? ko jim ven skače keyring logger pa jim razloži kaj naj vtipkajo notr ("Matej, neki sm zajebala, polomleno je, prid popravit!")
    No, tudi frendi ki se bolje spoznajo na stvari in imajo na komp. faksu celo nekaj z ubuntujem, se ga otepajo. Dobro ampak le zmorem jaz? zmorejo tudi uber programerčki, ja?
  • napsy Član Ubuntu.si
    ... ko sem inštaliral proprietary driverje za ati, mi je crknil še plymouth... no, okrnil se je na resolucijo mišjega dreka.
    Tu pa se lakho zahvalis AMD, ker njihovi drajverji se ne podpirajo KMS in drajver ne zna nastavit pravilne resolucije.
    ... če odštejem nadležen bug s keyringom ob vsakem ponovnem zagonu.
    Imas nastavljeno samodejno prijavo ob zagonu?
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    hold3n je dejal/-a:
    -očitni bugi, ki bi morali biti popravljeni že v prejšnji verziji, se nadaljujejo v naslednje
    Večna težava (tako kot pri skoraj vseh odprtokodnih projektih) je pomanjkanje ljudi.
    Ubuntu je postal žrtev svoje velikosti in ogromnega števila bug reportov. Ogromno dela gre na račun urejanja podvojenih hroščev. Iz izkušenj vem, da največkrat najlažje dosežeš popravilo hrošča, če ga pravilno poročaš in daš čim več podatkov. Ampak tudi potem popravilo ni zagotovljeno, saj je nekatere hrošče težko najti, mnogi so povezani s strojno opremo ali gonilniki, zato imaš lahko enak hrošč, ter ga popravek za nekatere ljudi odpravi, za druge ne, tisti ki ga spremljajo v launchpadu rečejo da je popravljen in razvijalci se premaknejo na naslednji hrošč. (to se mi je že enkrat zgodilo).
    hold3n je dejal/-a:

    -nezanesljivost v smislu, včasih lahko printer nastaviš v treh minutah, včasih pa porabiš dva dni
    Nekateri ponudniki tiskalnikov linux dobro podpirajo, drugi pa ne, žal. Stanje se počasi izboljšuje, ampak dobro je preveriti združljivost z ubuntujem in kupiti tisti tiskalnik, ki ga ubuntu dobro podpira.
    hold3n je dejal/-a:

    -spreminjanje trivialnih stvari med verzijami, medtem ko bi morali, tako kot je nekdo že napisal, res več časa posvetiti poliranju vmesnika, ki velikokrat deluje nepoenoten, brez stila in zastarel.
    Tukaj se s tabo ne moram strinjati. Poglej si Ubuntu 8.04 LTS in 10.04 LTS. Ali ni 10.04 LTS mnogo lepši. Šli so stran od rjave barve, ikone so mnogo lepše, od 10.10 ima ubuntu svojo pisavo (meni je všeč, stvar okusa). Delajo nov vmesnik za namizje unity, ki precej spremenil trenutno stanje (spet stvar okusa). Do 12.04 LTS nameravajo narediti povsem novo temo ikon. Pomanjkanja dela na grafičnem vmesniku jim res ne gre očitati. Še en super program v ubuntu je software center, ki je mnogo mnogo mnogo enostavnejši in prijetnejši na pogled od snyaptica.
    hold3n je dejal/-a:

    -Canonical naj magari namesto vsake 6 mesecev, vsako leto izda eno verzijo in naj tisto dobro dotera. Ker očitno to ne deluje.
    Delo Canonicala se mi zdi dobro, vendar bi lahko bolj poudarili da imajo običajne različice lahko še hrošče in da zato za običajne uporabnike priporočajo LTS, ki dolgo dobivajo podporo in popravke. Edina stvar, ki bi jo spremenil, je LTS, saj bi recimo za 10.04 LTS vzel 9.10 in pol leta samo popravljal hrošče. Ampak potem ne bi bilo nobenih novosti in nimaš kaj dosti za pokazat.

    Debian je zagotovo bolj stabilen, vendar zaradi tega vsebuje starejše pakete (ki so bolj preizkušeni, ampak kakšno leto zadaj).

    Če prav razumem je 10.04 LTS delal brez težav, zato predlagam da si ga namestiš. Glede težav s vprašanji za geslo, si lahko v primeri samodejne prijave keyring nastaviš tako, da uporablja prazno geslo in te ne bo spraševal zanj (vendar to z varnostnega stališča ni najboljše). to je na tem forumu že napisano - http://www.ubuntu.si/punbb/topic/3253/.

    Če te določene stvari motijo, potem imaš (za razliko od drugih opreacijskih sistemov) stvar izboljšati. Na krajevni ravni se lahko pridružiš sestanku ubuntu.si v soboto, glede globalne ubuntu skupnosti pa lahko več najdeš na launchpadu ali na USD-ju. Če pa rabiš kaj več podatkov kako začeti, me lahko vprašaš preko ZS. Sam sem nekaj časa prisoten (sicer predvsem s stališča prevodov), vendar stvari dovolj dobro poznam, da ti lahko svetujem (če želiš).

    Pa LP, Andrej
  • @hold3n: Ni ti treba formatirat ponovno disk za namestitev novega OSa. Priskrbi si Virtual Box in si v njega inštaliraj recimo Debian ali Fedoro ali pa novo različico Ubuntu.

    Jaz uporabljam računalnik tudi za delo in si ne morem privoščit da zamenjujem verzije na vsakih 6 mesecev :) Recimo U11.04 bom testiral na tak način; 10.10 bom preskočil. Tudi z Debianom bom eksperimentiral v Virtual Boxu.

    @andrejZ: vse kar si napisal glede Unity namizja drži. Sami bomo izbrali kako namizje bom ouporabljali. Samo a ni škoda energije in resursov da se razvija novo namizje, ko bi lahko GNOME namizje polirali še naprej.

    Med drugim, ena generalna kritika na Canonical in Ubuntu je ta, da ne "prispevajo" nič oz malo konkretngea k recimo gnome projektu pa debina projektu. Po drugi strani pa prispevajo daleč največ k popularnosti linuxa - kar je seveda zelo dobro.

    Ubuntu softwere center je 100x boljši kot synaptic (čeprav 100x manj zmogljiv) ampak je bil dober že v 9.04, zakj ga spremenit v 10.04 in zagotovo se je spremenil že v 10.10. V 12.04 bo pa čisto nov, to vam že sedaj zagotavljam :)
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    andrejus je dejal/-a:

    @andrejZ: vse kar si napisal glede Unity namizja drži. Sami bomo izbrali kako namizje bom ouporabljali. Samo a ni škoda energije in resursov da se razvija novo namizje, ko bi lahko GNOME namizje polirali še naprej.

    Med drugim, ena generalna kritika na Canonical in Ubuntu je ta, da ne "prispevajo" nič oz malo konkretngea k recimo gnome projektu pa debina projektu. Po drugi strani pa prispevajo daleč največ k popularnosti linuxa - kar je seveda zelo dobro.

    Ubuntu softwere center je 100x boljši kot synaptic (čeprav 100x manj zmogljiv) ampak je bil dober že v 9.04, zakj ga spremenit v 10.04 in zagotovo se je spremenil že v 10.10. V 12.04 bo pa čisto nov, to vam že sedaj zagotavljam :)
    Kolikor jaz vem, bodo razvili svoj unity, ker nimajo dovolj besede (ne morejo dovolj vplivat) na razvoj gnome shella, ki ga večino razvijajo red hatovci, ki pa se osredotočajo na enterprise stranke, ne na namizje.

    Če gledaš tako, bi lahko canonical rajši pomagal izboljšat synaptic namesto razvijanja software centra, ampak včasih je enostavno lažje začeti na novo.

    Poleg tega bo imel unity dobro integracijo z zeitgeistom, ki ne bo del gnome 3.0, ker ga tam nočejo.

    Ravno unity je lahko neki nov prispevek, vendar pa je vprašanje ali ga bo gnome hotel vzeti noter (tako kot na primer simple scan).
  • hold3n je dejal/-a:

    Ker so mi potem rekli da ni panike če vržem na ubuntu še kde, sem to tudi storil in ker mi je bil totalno skozlan in neko grdo oponašanje winsow, sem odstranil vse kde pakete in... ja, splash screen se ni več kazal, nikakor se ni dalo uštimat da bi se nazaj na default prijavil v gnome, vse skupaj je začelo razpadat.
    Odstranil bi KDE ter ponovno namestil ubuntu-desktop metapaket. Mora delati.
    hold3n je dejal/-a:

    Ta mesec sem šel na 10.10. In kaj ugotovim? Da niso uštimal keyring buga SPŁOH! in da dela popolnoma isto kot prej. Pa vem da je to precej razširjen, očiten bug in so se vsi pritoževali čezenj, Še zdaj ga nisem rešil, nobena rešitev mi ni pomagala.
    Res je. Nekaterih hroščev enostavno noče nihče popraviti. Pa imajo ene teme na launchpadu 100 komentarjev, stare so celo pet let, tičejo pa se osnovnih funkcionalnosti uporabniškega vmesnika.
    hold3n je dejal/-a:

    -Canonical naj magari namesto vsake 6 mesecev, vsako leto izda eno verzijo in naj tisto dobro dotera. Ker očitno to ne deluje.
    Nekaj takega bi si želel tudi jaz, ampak community je precej negativno nastrojen do takih idej.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    R33D3M33R je dejal/-a:

    [quote=hold3n]
    -Canonical naj magari namesto vsake 6 mesecev, vsako leto izda eno verzijo in naj tisto dobro dotera. Ker očitno to ne deluje.
    Nekaj takega bi si želel tudi jaz, ampak community je precej negativno nastrojen do takih idej.[/quote]

    Meni se zdi dobro da so nove različice na pol leta, predvsem zaradi podpore novejše strojne opreme, saj morajo biti gonilniki napisani približno 4 mesece pred izidom ubuntuja, da so vanj vključeni. Tako na primer Ubuntu 10.10 vključuje jedro 2.6.35, v katerega je bilo mogoče nove gonilnike spraviti najkasneje 30 maja ob izidu jedra 2.6.35 rc 1.

    Kar bi morali storiti, je bolj poudariti da so različice na pol leta namenjene predvsem entuziastom, oziroma da ne zagotavljajo takšne stabilnosti. Čeprav ubuntu 10.10 mnogo ljudi uporablja brez težav. Skratka z moje strani je težava predvsem v marketingu.

    Zdi se mi dobro, da za LTS uporabijo malce starejše in preizkušeno jedro in xorg, kar samodejno pomeni nekaj napak manj, ter 2 beta različici.
    Če hočeš imeti stabilen sitem, potem je najboljše da nadgrajuješ 8.04.1 > 10.04.1 >12.04.1.
  • osebno ne vem kje sploh začeti.

    ubuntu gre vse bolj po poti windowsev in če se z 11.04 vse skupaj le še poslabša, mislim da vas zapuščam in iščem nekaj kar bo manj nasmeteno z nepotrebnimi rožicami, mavricami, krogci, ...

    zadeva zahteva restart praktično vsakič ko kaj posodabljam, vsaka nova izdaja ko pride ven, pa je vse bolj počečkana in vedno slabše optimizirana.

    isti sistem na dveh podobnih računalnikih ni šans da bo deloval enako (9.10 je zadnji ubuntu, kateri mi je deloval praktično identično), na prenosniku se mi aMSN sploh ne zapomni nastavitev (PC dela ok), na prenosniku VLC dela OK...na PC jebe iz neznanega razloga. ubuntu one na 10.04 je delal neverjetno tekoče...na 10.10 moram vedno 3x preverit ali je sinhroniziralo ali ne, pa vsak tretji program moram 2x inštalirat, ker drugače ga ne najdeš pod aplikacije...

    ne vem no, dozdeva se mi da namesto vedno več, vedno manj stvari deluje z vsakim sistemom upam, da bo začel delovati en bonbonček, seveda ta začne delovati, vendar trije drugi prenehajo delati, od tega dva še lahko popraviš, brez tretjega pa ostaneš za vedno in spet čakaš, da začne ta bonbonček delati v naslednji izdaji, verjamem da je večini ljudi bolj pomembno, da če zavrtijo ekran za 90° se jim slika zavrti za 450° umes vrže ven še malce ogenjčka in kaj vem kaj še vse, vendar te stvari so bile glavni razlog za prehod iz windows na ubuntu in očitno bodo glavni razlog za prehod na bolj enostavno distribucijo.
  • Zadeva zahteva restart le v primeru, če se posodobi jedro.

    Drugače pa ti priporočam Debian 6.0 Stable. Namestiš in imaš 2 leti mir z posodobitvami, sistem pa je trenutno dovolj svež glede programov.
  • jaz pa pravim ,da je kritika na linux tudi vse opisano nekje res in malo živcira vendar se da to vse rešit s pomočjo na tej strani ,pa če ne drugo vse je zastonj
    z Windowsi prav nič ni brezhibno,ker če bi bil widowsi tako dobri ne bi linux sploh poznal
    kar naprej je na windowsih nekaj kar treba posodobit pa nič bolje ni.
    za primer dam ,ko sem na windowsih uporabljal Media center za predvajanje TV-ja in filmov je kar naprej nekaj štekalo , filme mi je kar prekinjalo pa vrglo na začetek predvajanja ,tako da sem poslal za pomoč kaj to storiti in kaj sem dobil za odgovor-imate naložen nero in morate naložiti novo verzijo, ker ta ni ravno kompatibilna verzija ,ha kaj pa zdaj hitro kupit novo verzijo da bo stvar tekla. IDIOTSKO do konca-seveda nisem kupil ničesar kar oni rečejo .
    pa ne da sem uporabljal piratsko verzijo windowsev ,sem jo kupil uradno ,ki me je koštala 105 eur
    da jim jeb,..

    linux ni popoln je pa dober in

    lep pozdrav
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @CrismonThunder: Katero strojno opremo imaš?
    VLC bi ti lahko nagajal zaradi težav z grafično kartico.
    Ubuntu One sicer ne uporabljam, ker sem že pred tem začel uporabljati Dropbox, zato ne morem komentirat.

    Kar se tiče načičkanosti oz. učinkov sta 10.04 in 10.10 precej podobna.
    Bo pa unity vmesnik malce drugačen in verjamem, da bo mnogim všeč, nekaterim pa tudi ne. Meni na začetku ni bil (pa sem ga uporabljal že v 10.10 in sedaj 2 meseca v alfa različicah), ampak zdaj se mi pa prav dopade na mini prenosniku in ne bi šel nazaj na klasično namizje, tud če mi kdo plača ;).

    Kako se pa obnese ne velikih zaslonih pa še ne vem.

    Če koga moti načičkanost, naj vas opozorim, da ste v Linux deželi. To pomeni da imate izbiro in niste vezani samo na en super duper vmesnik (kot na win ali mac os x). Tudi v 11.04 izberete klasično namizje gnome (tako kot do sedaj) in tudi izklopite (oz. po želji nastavite) 3D učinke.

    Imaš pa še ogromno drugih namizij, ki so manj načičkana. Taka so na primer:

    IceWM
    image


    Xfce
    image

    Fluxbox
    image


    LXDE
    image

    Skratka možnosti je kar nekaj, samo pogledat je treba naokoli ;)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.