skupna raba tiskalnika

Živjo,

uporabljam ubuntu 11.10 na hp-prenosniku in windows 7 na PC-ju. Prenosnik je z omrežjem povezan brezžično, PC pa s kablom. Rad bi dal tiskalnik, ki je nameščen na PC-ju, v skupno rabo.

Sledil sem tem navodilom: http://www.7tutorials.com/how-change-workgroup-ubuntu-linux-work-windows

ampak zadeva ne deluje. Recimo na obeh mašinah vidim omrežje, tiskalnik pa vidim samo na PC-ju. V Ubuntu v Tiskanje, ga ne morem dodati, četudi dam iskanje omrežnega tiskalnika.

Ali je v redu, če je prenosnik povezan brezžično? Ali je težava kje drugje. Domača skupina je nastavljena in obe mašini sta član skupine.

hvala za pomoč
lp
kuharcek

Komentarji

  • christooss Član Ubuntu.si
    Tisti link je samo za šeranje fajlov iz Ubuntu v Win.

    https://help.ubuntu.com/community/NetworkPrintingWithUbuntu

    Mal poglej če tukaj piše o kakšni nastavitvi, ki si jo falil. Men je ponavadi tiskalnik pokazalo mel sem pa probleme s fajli :)

    p.s. si probal restartat mašini. oz a imaš še kakšen računalnik (Windows), ki je povezan v omrežje, da sprobaš tiskalnik
  • Kakšen pa je printer ? Nima mogoče mrežne kartice ? Meni dela printer v omrežju Ubuntu in windiwsi brez problemov in lahko prinam iz katerega koli sistema.
  • Zdaj sem testiral na istem prenosniku z win7, ker imam dual boot in dela brez težav. Dodal sem prenosnik v skupino in nato še tiskalnik. Tiskanje dela.

    V Ubuntuju pa še vedno ne, poleg tega zdaj v skupini ne vidim več niti PC-ja. V sambi sem preveril nastavitve.

    Če v Tiskanju hočem dodati tiskalnik zahteva vnos gostitelj. In ne glede na to ali vpišem IP ali ime, ne neajde ničesar.

    Tiskalnik je hp psc 1315
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 31. January, 2012
    Ko oddaš tiskalnik je potrebno vnesti pot do tiskalnika na windows. dobro je, če sta računalnik in tiskalnik v isti delovni skupini (ni pa mislim da nujno).

    kako dobiti pot? v terminalu vtipkaj
    smbtree

    to bo sicer dalo drevo a se iz njega zlahka razbere samba pot do tiskalnika. to vpišeš v ustrezno okence in bi ga moralo najti.

    npr.
    //MSHOME/kuharcek/printer1

    nato klikneš naprej, naprej.... in tiskalnik je nato dodan in pripravljen za tiskanje.

    windows na windows ga seveda takoj najde, ker je isti OS in ne uporablja posebnega vmesnika za komunikacijo. podobno bi bilo če bi imel na PC nameščen Ubuntu. takrat bi ga moral takoj videt.
  • Hvala, malo sem že napredoval. Torej dodal sem tiskalnik in nato poišče gonilnike, ampak tiskati pa noče.
    Pravi, da tiskalnik ni priključen.

    Pod uri naslov sem vpisal: ipp://ime_računalnika_kjer_je_tiskalnik

    Izpis za smbtree:
    ------------------------------------------------------------

    SKUPINA
    \\ubuntu-laptop ubuntu-laptop server (Samba, Ubuntu)
    \\UBUNTU-LAPTOP\IPC$ IPC Service (ubuntu-laptop server (Samba, Ubuntu))
    \\UBUNTU-LAPTOP\print$ Printer Drivers
    \\PC-KOMP (tu je nameščen tiskalnik)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    lp
    kuharcek
  • pri orodju za tiskalnike mislim da je potrebno izbrati windows printer povezan preko samba (ne vem kako je to v SLO), potem pa v vrstico vpisati:

    smb://SKUPINA/PCKOMP/ime_tiskalnika

    https://help.ubuntu.com/community/WindowsXPPrinter

    lahko tudi da je potrebno inštalirat novejše gonilnike za tiskalnik. ampak verjetno bo pravi tiskalnikov naslov dovolj.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.