Izšel je VLC 2.0

andrejZ Član Ubuntu.si
uredil/-a 11. November, 2014 v Novice
Izšla je nova večja različica priljubljenega predvajalnika videa Video Lan Client (krajše VLC) 2.0 s kodnim imenom "Twinflower".

Glavne novosti so:

  • hitrejše odkodiranje videa na večprocesorskih sistemih, grafičnih karticah in mobilni strojni opremi (VLC deluje tudi na Androidu in iOS),

  • podpora več odprtih kodekov, HD in 10 bitnih kodekov,

  • nov cevovod (pipeline) za izrisovanje videa s podnapisi višje kakovosti in novimi filtri za izboljšanje kakovosti ogleda videa,

  • podpora za veliko novih naprav in diske Blue Ray (preizkusna)

  • popolnoma na novo narejena spletni vmesnik in za sistem Mac OS X ter izboljšani vmesniki za druge sisteme

Prenos je mogoč z domače strani, uporabniki Ubuntuja pa lahko novi VLC dobite tako, da dodate ppa vir ppa:videolan/stable-daily.

Ker v zgornjem primeru gre za 'daily' build - torej so posodobitve predvidoma na dnevni bazi lahko uporabite sudo add-apt-repository ppa:n-muench/vlc za VLC. Seveda vse kar počnete je na lastno odgovornost :).

«1

Komentarji

  • Odličen predvajalnik. Po pravici povedano še nisem našel boljšega. Je pa res, da se izgubiš v nastavitvah, če preklopiš v napreden pogled :D .
  • Prenos je mogoč z domače strani ...
    Povezava na domačo stran je napačna. Prava je http://www.videolan.org/
  • Sem poskusil vendar mi po upgrade napiše:
    Naslednji paketi so bili zadržani:
    libvlc5 vlc vlc-data vlc-nox vlc-plugin-notify vlc-plugin-pulse
    0 nadgrajenih, 0 na novo nameščenih, 0 bo odstranjenih in 6 ne nadgrajenih.
  • Bilko, zaženi
    vlc --version
    v konzoli in poglej če je verzija 2.0 ali 1.x
  • VLC media player 1.1.12 The Luggage (revision exported)
    VLC version 1.1.12 The Luggage (exported)
    Compiled by buildd on roseapple.buildd (Oct 20 2011 08:03:03)
    Kodni prevajalnik: gcc version 4.6.1 (Ubuntu/Linaro 4.6.1-9ubuntu3)
    Program je na voljo brez vsakršne GARANCIJE.
    Program si je mogoče izmenjevati pod pogoji GNU Splošnega javnega dovoljenja;
    Več podrobnosti je zapisanih v datoteki COPYING.
    Program ureja ekipa VideoLAN; podrobnosti so zapisane v AUTHORS datoteki.
  • sudo apt-get dist-upgrade
    probaj :)
  • Bingo, CrazyLemon! Zdej pa je upgrejdal in del nova verzija.
    Tnx.
  • Je to stabilna različica? Zakaj je napisano da dodajamo skladišče na lastno odgovornost? Ali po dodanem skladišču avtomatsko nadgradi še na novejše različice seveda ko bodo na voljo?
  • Seveda ne, napisalo ti bo, da so bili paketi zadržani.
  • Napisano je da dodaš skladišče na lastno odgovornost ker niso vsi tisti ki upravljajo s skladišči prijazni ljudje :) in ker vsak lahko naredi svoje skladišče lahko vsak tudi marsikaj doda k programom.. zato je uporaba na lastno odgovornost :)

    Edina "varna" skladišča so uradna skladišča.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Povezava zgoraj kaže na uraden PPA, zato skrbi ni.
    Je pa treba biti pri dodajanju PPA-jev previden, saj se lahko zgodi, da vsebujejo nestabilne/pokvarjene/spyware programe (vsak lahko v svoj PPA doda, kar se mu zljubi).

    Zato je pametno uporabljati uraden PPA od Mozille, VLC in podobnih ekip, ne pa kar vse povprek dodajati PPA-je uporabnikov za katere niste še nikoli slišali.

    Ukaz "sudo apt-get upgrade" pakete le nadgradi. V tem primeru pa je treba (verjetno zaradi spremembe imena) pognati sudo apt-get dist-upgrade, ki pakete lahko tudi odstrani in/ali namesti.
  • uredil/-a 20. February, 2012
    Kako pa odstraniš PPA in namestiš nazaj starejšo verzijo?
  • dolg način:
    Odpreš Upravljalnik posodobitev -> klikneš spodaj levo na Nastavitve -> klikneš na zavihek 'Drugi programi' najdeš dodani PPA, klikneš ga ter klikneš na Izbriši ..

    Nato odstraniš trenutni VLC (tako kot ponavadi odstraniš program) in zalaufaš da se posodobijo paketi "Preveri" v Upravljalniku posodobitev .. sedaj ko so vsi paketi 'up-to-date' pa namestiš tisto verzijo ki je v skladiščih...v 11.10 je to 1.1.x.y :)
  • To sem že sam naredil pa ni v redu. Vlc-ja potem enostavno ni več. Lahko si samo ponovno naštimam 2.0 verzijo.
    Verjetno tega ne bi smel več tu spraševati, ker ne uporabljam več ubuntuja ampak linux mint, ki je prva različica linuxa, ki mi dela nekje tako kot bi moral.
  • napiši v terminal
    apt-cache policy vlc
    ter skopiraj izpis
  • V bistvu sem že uštimal zadevo. Sem moral samo ročno odstraniti neke dodatne paketke. Zdaj je v redu.
    Hvala ti.
  • Dodal sem
    sudo add-apt-repository ppa:n-muench/vlc

    in nato
    sudo apt-get dist-upgrade

    in rezultat:
    Branje seznama paketov ... Narejeno
    Gradnja drevesa odvisnosti
    Branje podatkov o stanju ... Narejeno
    Preračunavanje nadgradnje ... Opravljeno
    0 nadgrajenih, 0 na novo nameščenih, 0 bo odstranjenih in 0 ne nadgrajenih.
    :(
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @dusang: vmes ti manjka
    sudo apt-get update
  • andrejZ je dejal/-a:
    @dusang: vmes ti manjka
    sudo apt-get update
    Sem tudi ta ukaz dizvšil po dodajanju skladišča, samo pozabil napisati v prejšnjem sporočilu! :(
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    napiši v terminal
    apt-cache policy vlc
    ter skopiraj izpis
    pa še izpis ukaza
    ls /etc/apt/sources.list.d/ | grep muench
    prvi ukaz iz piše različico VLCja v skladiščih..drugi pa če si dodal PPA za VLC
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.