Število uporabnikov Ubuntuja v Sloveniji še vedno raste

andrejZ Član Ubuntu.si
uredil/-a 11. November, 2014 v Novice
Na ubuntu.si nas je zanimalo kako se spreminja število uporabnikov Ubuntuja v Sloveniji. Ker je dobre ocene težko dobiti, smo se ponovno obrnili na slovenska zrcalna strežnika za Ubuntu, Arnes in Lihnidos.org, ki se jima najlepše zahvaljujemo tako za hitro posredovane podatke kot tudi za gostovanje zrcalnih strežnikov.

Za morebitne manj tehnično podkovane bralce naj na kratko razložimo kaj je zrcalni strežnik. To je strežnik, ki vsebuje enako (ali zrcalno, od tu ime zrcalni strežnik) kot glavni strežnik Ubuntu. Ob namestitvi Ubuntu določi kateri zrcalni strežnik vam je najbližje in je zato prenos prejem podatkov z njega najhitrejši. Skupaj je po svetu več kot 400 zrcalnih strežnikov Ubutnu, v Sloveniji imamo kot že omenjeno dva zrcalna strežnika, Arnes in Lihndios.org. Ubuntu se z zrcalnimi strežniki poveže, ko preveri za obstoj posodobitev (privzeto enkrat dnevno) ali pa prejme posodobitve oz. na novo nameščene programe. S slovenskimi zrcalnimi strežniki se lahko povežejo tudi uporabniki iz drugih držav (prav tako lahko slovenski uporabniki tuje zrcalne strežnike, če to možnost izberejo v nastavitvah), vendar je analiza naslovov IP naslovov z enega od zrcalnih strežnikov za enega od mesecev pokazala, da več kot 95 % obiskovalcev prihaja s slovenskih naslovov IP.

Ker za enega od zrcalnih strežnikov ni bilo mogoče pridobiti podatkov o edinstvenih naslovih IP, se spodnji podatki nanašajo na število obiskov. Razmerje med številom obiskov in številom edinstvenih obiskov za enega od ponudnikov zrcalnih strežnikov se giblje med 1,5 in 2,2.

Na spodnji sliki je prikazano gibanje povprečnega števila dnevnih obiskovalcev slovenskih zrcalnih strežnikov. V novemberu 2012 je bilo zadetkov povprečno 15289, kar je 13% več kot istega meseca lani (13541). Na sliki lahko vidimo tudi tako imenovani učinek LTS maja 2012, ko je povprečno število dnevnih obiskovalcev znašalo 18057. Iz grafa spodaj je razvidno tudi, da število obiskov in s tem uporabnikov Ubuntuja stabilno raste.

 

Kot zanimivost si oglejmo še odvisnost števila obiskov od dneva v mesecu.

 

 

Vidimo lahko, da je število obiskov rahlo višje med vikendi, opazimo pa lahko tudi nenavaden vrh 23. in 24. novembra.

Število uporabnikov Ubuntuja v Sloveniji torej še vedno narašča.

 

Komentarji

  • Kaj je bilo 23. in 24. novembra, da je bil porast ?
  • Dan Rudolfa Maistra :P
  • iz nekega čudnega razloga meni hitreje download iz enega avstrijskega zrcalnega strežnika tako, da sem povezan nanj.

    lepo je videti, da raste.

    še bolje bi bilo, če bi javna uprava in šolstvo prešli na brezplačne odprte sisteme.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @gregor3000: pri open source ponudniki zaslužijo premalo denarja, da bi lahko tistim, ki o tem odločajo (in njihovim bližnjim) ponujali izobraževalne tečaje na morju in druge ugodnosti. ;)

    Se pa strinjam, da bi bilo to lahko koristno. Vsaj uporaba odprtih formatov za izmenjavo datotek bi bila zelo dobrodošla. Po drugi strani pa se Ubuntu od 12.04 po mojem mnenju premika v napačno smer. Sam zdaj zato uporabljam Lubuntu.
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 11. December, 2012
    andrejZ je dejal/-a:
    @gregor3000: pri open source ponudniki zaslužijo premalo denarja, da bi lahko tistim, ki o tem odločajo (in njihovim bližnjim) ponujali izobraževalne tečaje na morju in druge ugodnosti. ;)
    .
    saj vem. ista fora je pri firmah. samo v javni upravi bi lahko volilci pritisnili. če pravijo da ni denarja v JU, je treba uporabiti stvari ki obstajajo in so zastonj. sicer so pa...naj grejo stran.

    Se pa strinjam, da bi bilo to lahko koristno. Vsaj uporaba odprtih formatov za izmenjavo datotek bi bila zelo dobrodošla. Po drugi strani pa se Ubuntu od 12.04 po mojem mnenju premika v napačno smer. Sam zdaj zato uporabljam Lubuntu.
    hja verjetno so videli, da bi bilo dobro se od nekje financirati. ne vem če so izbrali ravno najboljšo možnost. sam uporabljam Kubuntu. mi pa ne bi bilo všeč če bi nekdo zbiral osebne podatke iz računalnika. k sreči je to možnost vsaj zaenkrat enostavno izklopit. me pa zanima kako se bo zadeva razvijala in če se jim ne bo kakna pritožba pojavila.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.