(14.04) HP 6735s AMD Turion kako doseči spreminjanje takta procesorja

Na omenjeni notesnik sem namestil Ubuntu Mate 14.04.
Nikakor ne uspem (znam) nastaviti, da bi se takt procesorja spreminjal glede na potrebo. Ves čas teče z maksimalno hitrostjo, kar posledično povzroča gretje. Temperatura obeh jeder se giblje med 70 in 85 stopinjami C.
Applet 'Nadzornik spreminjanja takta' imam na panelu. Če tudi nastavim OnDeman se takt ne spremeni tudi ko se nič ne dela. Čez čas pogledam in spet je nastavljen na 'Performance'

Komentarji

  • Imam enak prenosnik pa nimam teh težav. Si prepričan da ventilator ni zasvinjan? 

    Zalafauj v terminalu
     watch -n1 "cat /proc/cpuinfo | grep MHz"

    Pa opazuj če se spreminja takt procesorja

  • º
    CrazyLemon je dejal/-a:
    Imam enak prenosnik pa nimam teh težav. Si prepričan da ventilator ni zasvinjan? 

    Zalafauj v terminalu
     watch -n1 "cat /proc/cpuinfo | grep MHz"

    Pa opazuj če se spreminja takt procesorja

    V terminalu kaže stalno isti takt 1900 za obe jedri. Isto kot na panelu. Ne vem kje bi lahko še nastavil, da naj se takt dvigne po potrebi. Na ostalih notesnikih mi dela to normalno.

    Ventilator sem spihal, ker je bil precej glasen in je stalno tekel na max obratih. Sedaj se upočasni ko temp. pade pod 70 stopnij, vendar se zelo hitro ogreje na preko 80 in ventilator se požene v polni hitrosti.



  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 2. February, 2016
    Zanimivo... opazujem takt procesorja in gre od 500 MHz po jedru na 2000 MHz. Je pa res da sm pred kratkim nadgradil na 15.10. Ampak tudi pred tem ni bilo težav. Kakšen je CPU usage? Zalaufaj top pa opazuj ali določen proces preveč uporablja CPU.

    P.s. Upam da nisi ventilator spihal s kakšnim kompresorjem.. ker to ni priporočeno :) Upam da si vsaj ventilator odstranil in ga nato spihal.. čeprav tudi to je tko no :neutral: 
  • Poskusi namestiti cpufrequtils.

    Glede prenosnika: na 6715 s Turionom sem tudi sam imel težave kljub delujočemu prilagajanju frekvence. Ker čiščenje ventilatorja ni pomagalo, sem se odločil odstraniti hladilnik in opazil, da se je termalna pasta strdila. Po zamenjavi paste je prenosnik deloval precej tiše in hladneje.
  • Meni  na panelu pokaže dve možnosti in to 950MHz in 1900 MHz. Četudi nastavim na OnDemand se zadeva ne spremeni. Če čez čas pogledam je nastavitev spet na Performance.

    Ventilatorja nisem spihal s kompresorjem. Nisem pa še odprl notesnika in očistil nabrani prah.

    Cpufrequtils imam nameščene pa izgleda ne pomaga! :(
    ukaz cpufreq-aperf mi vrne:
    CPU doesn't support APERTF/MPERF karkoli že to pomeni
    Če poženem cpufreqd in potem cpufreqd-get dobim odgovor:
    No cpufreqd socket found

    V naslednjem tednu (če bo čas) ga bom odprl in očistil ventilator ter namestil novo pasto.
  • dusang Član
    uredil/-a 14. February, 2016
    CrazyLemon je dejal/-a:
    Zanimivo... opazujem takt procesorja in gre od 500 MHz po jedru na 2000 MHz. Je pa res da sm pred kratkim nadgradil na 15.10. Ampak tudi pred tem ni bilo težav. Kakšen je CPU usage? Zalaufaj top pa opazuj ali določen proces preveč uporablja CPU.
    Zanimivo, da imaš možnost od 500 MHz do 2000 MHz!
    Meni ponudi samo dva takta 950 MHz in 1900 MHz.
    V top-u ne vidim neke obremenitve cpu-ja- Giblje se med 3 in 6%.
    V glavnem firefox pobere okoli 2% in občasno Xorg % ali 2.
    Pod xp-ji pa se manj greje
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.