Izšel je LibreOffice 5.1

CrazyLemon Skrbnik
uredil/-a 12. February, 2016 v Novice
LibreOffice 5.1 ima zdaj prerazporejen uporabniški vmesnik in več izboljšanih funkcij, ki so namenjene uporabi v večjih poslovnih okoljih, npr. podpora standardu ODF 1.2, podporo za lastniške vrste datotek ter upravljanje datotek v oddaljenih strežnikih.
Od zagona projekta – januarja 2011 – so uporabniki LibreOffice prenesli že več kot 120-milijonkrat. Pisarniški paket uporabljajo velike organizacije na vseh kontinentih, med drugim od nedavnega tudi italijansko ministrstvo za zunanje zadeve na več kot 100 000 računalnikih.

Pomembne novosti v LibreOffice 5.1

Uporabniški vmesnik: slednji je v LibreOffice 5.1 povsem reorganiziran, zato prinaša hitrejši in priročen dostop do najbolj uporabljenih funkcij. Vsak program paketa je dobil nov meni: Writer je dobil meni Slog, Calc meni Delovni list, Impress in Draw pa meni Prosojnica. Poleg tega je več ikon in menijskih ukazov prerazporejenih glede na potrebe uporabnikov.

Medopravilnost: podpora za lastniške zapise dokumentov je izboljšana, kar s čimer želijo razvijalci ves čas zagotavljati boljšo medopravilnost z drugimi pisarniškimi paketi in programjem za storilnost. Dodani so tudi uvozni filtri za dokumente programov Apple Keynote 6, Microsoft Write in Gnumeric.

Funkcije preglednice: pogon za formule programa Calc je dobil funkcije za omejitve pri sklicih strukturiranih tabel in lepljiva sidra na stolpec/vrstico, izboljšano podporo za preglednice OOXML in združljivost s standardom ODF 1.2.

Dostop do datotek na oddaljenih strežnikih: do datotek na oddaljenih strežnikih, kakršni so Sharepoint, Google Drive in Alfresco, je zdaj mogoče dostopati za branje ali pisanje prek menija Datoteka brez pogovornega okna.

Popoln seznam najpomembnejših funkcionalnosti in novosti je na voljo v spremni objavi za medije ter na tem spletnem mestu: https://www.libreoffice.org/discover/new-features/.

LibreOffice 5.1 je izboljšan tudi »pod pokrovom«, za kar se gre zahvaliti delu več sto prostovoljcev. To se zrcali v odprto-kodnem pisarniškem paketu, ki ga ni le enostavneje razvijati, temveč tudi vzdrževati in v njem odpravljati napake. Čeprav tega uporabniki ne vidijo, je to izjemno pomembno za uporabo v večjih poslovnih okoljih.

»LibreOffice 5.1 je še en korak bližje izpolnitvi naše vizije pisarniškega paketa po meri uporabnikovih potreb in želja,« pravi Bjoern Michaelsen, direktor pri TDF in vodilni razvijalec LibreOffice. »Od leta 2010 smo prehodili več različnih razvojnih ciklov, v katerih smo očistili kodo in jo naredili bolj odzivno. Zdaj smo zelo blizu točke, ko lahko ponudimo zares boljši uporabniški vmesnik.«

»Tretji razvojni cikel LibreOffice nas vodi v nov koncept uporabniškega vmesnika, kjer bo uporabnik lahko izbral najboljšo postavitev elementov na zaslonu glede na svoje potrebe, s čimer bo na najboljši način izkoristil prostor na namizju,« dodaja Jan Holešovský, direktor pri TDF in obenem član ekipe oblikovalcev.

Novica skopirana iz spletnega dnevnika Slovenski LibreOffice. Sledite jim lahko tudi na twitterju na naslovu @slolibre.

Komentarji

  • Za uporabnike Ubuntu LTS 14.04:
    dodajte PPA v termialu in s tem uporabljajte najnovejši LibreOffice:
    sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-5-1
    sudo apt-get update

    Potem pa zaženite program "posodobilnik programov" in posodobite pakete :smile: 
  • Na jetra mi gre, ker ni združljiv z Wordom. Večina folka uporablja Winse in word. Tako, da pol kaj narest s tem in poslati nekomu kateri uporablja Word, nekako ne gre na žalost.
  • Pošlji mu PDF :smiley: 

  • PDF ne omogoča kolaboracije v isti datoteki oz. je to omejeno na opombe. Jaz zelo malo uporabljam word pri delu. Ampak v glavnem ga rabimo ko sledimo spremembam v pogodbah, ko se usklajuje v več oddelkih. tako 15, 20 ljudi dopolnjuje, popravlja itd samo na naši strain potem pa še pri kupcih (če so večji) razni oddelki dajejo pripombe, brišejo. to trja kar nekaj časa, potem šele ko je vse končano se pripravi čistopis, da gospoda iz uprave požegnajo.

    drugo za kar ga uporabljamo je pa da imamo reklamacije kupcev v wordu (jah še vedno, čakam da mi naredijo neke vrste ticketing system). imamo obrazec, kjer je vse razen polj zaklenjeno in potem oni v polja vnesejo stvari in to je to. ko sem ugotovil da nekateri ne znajo sem naredil še PDF varianto obrazca, ki pa ne omogoča toliko funkcij kot word. samo za silo pa bo dokler Sistema ne naredijo v IT.

    sicer pa je PDF boljša variant kar se tiče prenosa besedila. postavitev je tako lahko drugačna že če word2010 in 2013 mešaš. ni sicer nujno in je precej bolj kompatibilno samo se pa vseeeno zgodi. no vsaj meni se je že. zato pa je PDF boljši ker se vedno vse ohrani (fonti, postavitev itd).

  • Tudi sam dodam kaj k problemu združljivosti. Sedaj je veliko bolje kot je bilo. To še vedno ni opravičilo, ampak razumem, da je težko dodelat stvari. Jaz počasi spreminjam navade ljudi, saj vsem pošiljam odt verzijo besedila. Če mi napiše, da ne more odpreti, pa pošljem še doc/docx in mu še napišem kje je lahko kaj narobe. To sem počel že na faksu, ko je bilo malo ekstremno pričakovati, da bo imel kdo na faksu uptodate word. Sem pa uspel narediti diplomo v odt-ju na Biotehniški fakulteti :smile: 
    Sedaj je veliko laže, saj ima že ogromno ljudi dovolj nov Word in podpira odt.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.