Pomembna obvestila iz sveta Linux-a in odprte kode

Pozdravljeni,

Ker vem kako je z časom in da administratorji te strani nimajo vedno časa objaviti novic na tej strani, sem se odločil da na forumu odprem temo ki bo zadevala novice in obvestila iz področja odprte kode in Linux-a. Namreč v zadnjem času se dogaja veliko na tem področju, žal pa se o tem v Sloveniji zelo malo oz. nič ne piše... zakaj je temu tako se več ali manj ve vendar se o tem javno ne govori. Nekaj novic objavljam vsake toliko časa tudi na svojem blogu vendar jih bom tudi tukaj. Seveda objavil bom tiste novice ki so meni res zanimive vsekakor pa pozivam vse uporabnike tega foruma portala da tudi sami prispevajo kakšno zanimivo novice ko jo zasledijo...

Pa začnimo...

1. UBUNTERO

Pred kakšnimi 14 dnevi je pričela z "obratovanjem" prva socialna mreža (myspace, hi5....) Ubuntu linux uporabnikov imenovana Ubuntero.org. Kot sem videl se je nekaj slovenskih uporabnikov že prijavilo seveda pa ste vabljeni vsi da postanete Ubunteroti :) P.s.: seveda če se boste prijavili me lahko dodate kot prijatelja :D - profil

2. OOXML

Ne vem sicer koliko vam je to poznano vendar se v svetu in tudi pri nas ponovno dogaja da želi Micro$oft na podel in potuhnjnen način izločiti odprtokodne rešitve. Več o tem si lahko preberete TUKAJ in TUKAJ. Drugod po svetu so se dogajale še hujše stvari kot naprimer izsiljevanje MS-a podjetju (Švedska.... če se ne motim) Žal pa mi je edino da Slovenija ni rekla odločen NE takšnemu izsiljevanju ki ga izvaja Micro$oft! Mislim seveda da je popolnoma odveč da poudarjam da je edino smiselno da uporabniki Ubuntu Linuxa rečemo OOXML-ju odločen NE ter podpiramo ODF še naprej.

3. DAN PROSTE PROGRAMSKE OPREME

15. september je bil svetovni dan prosto dostopne programske opreme. Cilj tega dneva je bil spoznati čimveč prijateljev znancev z odprtokodnimi rešitvami, sicer vem da večina od nas dela to vsakodnevno pa vendar se mi je zdelo smiselno poudariti, zaradi tega da se ve da ima tudi odprta koda svoj svetovni dan ter zato da se morda lahko prične planirati že sedaj za naslednje leto za kakšen večji dogodek.

4. Center odprte kode Slovenija - COKS

Z veseljem pa pišem tudi tole obvestilo. Kočno smo tudi v Sloveniji prišli do centra za odprto kodo. Kaj je to, njegovi cilji, namen ... si lahko preberete TUKAJ

To je nekako to za danes od mene :)

lp, D

Komentarji

  • 19.09.2007

    1. Izdani so bili novi Nvidia gonilniki za linux! - verzija 100.14.19

    Na kratko:

    Dodatno podprte grafične kartice: Quadro FX 290, Quadro FX 370, Quadro FX 570, Quadro FX 1700; izboljašana združljivost z zadnji X.Org X strežniki, izboljšano delovanje na ATi RS480/482 matičnih ploščah ...

    Pordobneje Linux Display Driver - x86

    2. Linux za mobilnike kmalo v celoti pod GPL licenco - Trolltech

    Na kratko:

    Podjetje Trolltech je 18. septembra objavilo da bo OS linux ki ga izdeluje za mobilne telefone v celoti izdalo pod GPL licenco. Podjetje je do sedaj izdelovalo določene programe pod komercialno licenco kar se bo sedaj spremenilo....

    Podrobneje: GPL'd Linux stack supports touchscreen phones
  • napsy Član Ubuntu.si
    reč christossu ali pa bl4z-u da ti data račun za novice.
  • hja zdej ma samo admin tj blaž account :)
  • bl4z Član Ubuntu.si
    sem ze neki dni nazaj !


    imamo active
    1 day 18 hours 1 day 3 hours ago edit
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.