Trazim posau Sloveniji

Pozdrav linux people of slovenia,

Ne znam da li se obracam na tocnome mjestu, ali da probam (ako pak mislite da je ovaj moj post pogresan - ja Vam se unaped izvinjavam)

Dakle zelim se poslije 15 godina zivota u Danskoj preseliti iz u Sloveniju, pa bih Vas htio upitati za savjet:

- gdje bih mogao naci ozbiljan posao u Sloveniji sa mojom kvalifikacijama (pogledaj moj CV link) ?
- koju placu bih mogao traziti (netto)?
- takodjer me interesuje eventualne hints oko iznamljivanju stanovanja.

Unapred se zahvaljujem na pomoci - (na moj post mozete slobodno odgovorite na slovenskom ;-)
Moj CV se da naci na: http://www.trakic.com/cv/

Pozdrav, Admir Trakic

Komentarji

  • Pa ja mislim da je najbolje da se preselis u koje vecje mesto, ko sto su ljubljana, kranj, maribor..tamo ces najbrze naci ozbiljan posao.
    na drugo pitanje ti neznam odgovorit.
    pa i stanovanja ima dosta ali su cjene malo visoke:) al dobro tebi kao system administratoru sa dobrom platom to nije problem :P
    ja se nadam da sam ti bar malo pomogo
  • @hdx,
    Hvala na odgovoru, vec sam posumnjao da ce mi ko odgovoriti. Ipak, zelio bih naglasiti da ja mogu naci lako novi posao ovdje u Danskoj, mada me privlaci cinjenica da zivim "dole" - dosta mi je vise ove skandinavije... Mada moram priznati da su ovdje u DK place visoke (primjerice sysadmin, developer itd zarajudjuju najmanje 2.000 eura mjestecno netto), pa ipak pih volio znati sa kojim prihodima mogu racunati?
    - Ja sam par puta uspostavio kontakt sa raznim Slo- kompanijama - i uglavnom sam dobijao pozitivan respons (mada moram priznati to nisam ocekivao). Ja mislim da si u pravu da kad kazes da je bar dovoljno otici "tamo dole" u Slo, mozda cak i probam.
    Mozes li biti ljubazan objasniti mi sta je "dobra placa" za slovenske prilike(netto)?
    srdacan pozdrav

    .''`. Admir Trakic
    : :' : Debian Gnu/Linux user #99405
    `. `' http://www.trakic.com/
    `-
  • primski Član
    uredil/-a 4. January, 2008
    Pozdrav i sa moje strane,

    Nisam je neki stručko, ni ne poznam kakve imaju plače ljudi ovjde, ali mogu ti rečt da imaš vrlo impresivan CV. Dosta stvari na njemu, ali ruku na srce, sysadmin i nije tako ugledan posao. ako znaš još programirat, šta ja znam, najbolje se vjerovatno traži koji .NET projecti, ili java, ili webdesign, ima svašta sa webdesignom ovdje, ali ima i tvrtka koje se bave sa programiranjem stvari za više profesionalne stvari, aka banke, zavarovalnice, ali tamo uporabljajo najviše Microsoftove platfome, a to su ti .NET i C#. Ako obvladaš i c ili c++ možeš dobit posao bez problema.

    A bez ovih programerskih znanja, samo linux sysadmin vjerovatno ne može očekivat iste plate, šta ja znam, ako imaš 1500€ netto, to ti je ja mislim, dobra plača, možeš živit tu vrlo dobro, ak imaš ženu i da ona nameče zraven 1000-1500 onda ti je to zmaga. a za 2000€ eura, pojma nemam, svi mi tuhtamo kako doči do take plate ;)

    ja nemam ovakve, nimam ni trenutno neki vrlo važan job, ali radim u GA, oni su trgovina za bijelu tehniku i imamo negdje 20 svojih trgovina i više dilerjev, franšiznih trgovina, ali ne trebaju oni nekega težke stručnjaka za programirat, imamo kupljeni ERP, imamo nekje 5 servera, evo ovo je treba adminat, zato sam ja tu ali više od ovog, nema nešto težkog posla. Tu sam samo jednu godinu sad, i nemam izubrazbe, radim još faks, imam jedan izpit još i diploma, i tako stižem do nekdje 1200€ max sa dodacima.

    tako, da, život je definitivno lažji gore, ali ak te ima nostalgija, možeš sa nekoliko eura manje na mjesec da živiš i bolje ;)

    e, kak se odlučio, želim ti puno sreče

    Lp
  • @primski

    Hvala na iscrpnome odgovoru. Potpuno se slazem sa tobom, mada production systemi trebaju raditi ;-) gdje to programmer ne zna sto ciniti... (he,he) ..
    Sto se tice C#,C,C++ - pa probao sam toga, i takodjer znam da kupac najvise cijeni neki client-widget gdje moze vidjeti master/detail view itd. Takodjer si u pravu za .NET i to se furka i ovdje - mada sam imao puno prilika kad vidim face Win-programmera kad ih microsoft security patch update zezne Sharepoint portal, pa trci na telefon za Microsoft (jer je valjda to jedini izlaz !?). Smjesno zar ne? - Takodjer i licence su mi nesto paprene, sve kosta do zla boga...
    Ipak, moja zelja je doci u Sloveniju ne da budem bogat - vec da imam gdje da se skijam, kupam, pojedem koje kilo bureka ;-), a takodje i koje Lasko, itd. Ovdje mi je to u DK sve konzervirano - zato i razmisljam da se pakujem,...

    Eto, tolko od mene, admir
  • Al moras znati, da je u Sloveniji svaki tjedan zivot tezi:) Cjene idu gore ko nista..malo za info. 7.1 opet se dižu za oko 30 posto.. ali tako ti je svaki mjesec..imam prijatelja na svedskoj, i on mi pricao kakav je zivot "gore" kod vas..za nas ste bogovi..ja bih na tvome mjestu ostao gore, a na burek i lasko mozes doci za dopust::) evo za info. stanovanje u krajnski gori (turisticno mjesto).. cjena oko 4500eur po kvadratu, a cuo sam da nije ni u ljubljani nista bolje..
  • @ndx,
    Znao sam da ce ovaj moj topic malo zatalasati malo ovaj forum, he,he.... -> social networking na ubuntu.si, a ne samo technika :-)
    Ma to sa cjenama to je citav EU tako skontan. Ipak, kad god prodjem kroz Sloveniju - nakako su mi tamo ljudi vise happy, bolje se jede, pije, itd...
    Inace i Swedska, Danska, Korea, zapadna Tasmania ;-) - sve je to isto, ekonomija ja ok, mada se slabo zivi i od toga. Recimo, u Norveskoj ces za large-Pizza (bez kajmaka kad smo vec na tome, ha,ha) platiti cak oko 30 eura (uvjer se na: http://www.nettkatalogen.no/bransjelist/utkj%F8ring_oslo_pizza/1.htm), a za dva komada paradajiza necu ni da spominjem... U danskoj je cjena doduse nesto manja, ali se ljudi hvale kako odu do swedske ili njemacke pa su ustedjeli za kupiti namirnice i slicno. Pa ajd sad mozes misliti kakav je to fazon, ici kupit sir u drugoj zemlji???? takodjer zbog slabije okonomije u swedskoj, swedjani traze poslove ovdje u danskoj, pa evo ih putuju svaki dan preko mosta: http://en.wikipedia.org/wiki/Oresund_Bridge.

    Uostalom, bas mi je drago na sugestije prilozene ovdje, pa ipak ko ce poznavat Sloveniju bolje od samih slovenaca ;-)

    /br,admir
  • ma kakvi happy covjece, nije đabe slovenija na vrhu po samoubojstvu:P haha aj malo crnoh humora ne skodi:)
    ma ja bi ti vise priporucijo kakvnu njemacku..dosta ljudi se seli van iz slovenije, i idu radit u tujinu.
    da ne pocnem govorit sta si slovenci misle o bosancima.. naravno ne svi, ali dosta njih.. i ja sam "spodnji" ili tako zvani "cefur" kao sto nas zovu u sloveniji neki :D problem je da u nekim firmama gledaju na to.. mozes bit ti super sys admin. al kad budes reko jednu bosansku rijec, samo ce ti rec "hvala, ne trebamo nikog"
  • @ndx,
    Mozda bih trabao pricati sa "lokalnima" na danskom ;-) ...? Ehh, izgleda da sam zaboravio kakav je balkan...
    zivio jarane...
  • Pozdravljen

    Upam, da ne zameris ker bom pisal v slovenscini, vendar moj juzni jezik ni ravno blescec :)
    Za sluzbo poskusi stopiti v kontakt z: http://www.agenda.si/

    Mislim, da se ukvarjajo tocno s tem kar ti obvladas.

    LP

    G2
  • @G2
    Hvala na linku i sve je ok - skontam ja dosta na slovenskom, ipak ovo je slovenski site.
    Link cu obavezno pogledati.
    Inace, Najzad jedan *nux_based kompanija u Sloveniji ...(ih koliko pingvina je na njihovom site-u,....) Mada opet nevidim zasto se u Sloveniji ne navodi placa pri oglasima?? Npr vidi: http://www.ukjobsnet.co.uk/.
    /admir
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.