Ubuntu, Firefox in internetno bančništvo

2

Komentarji

  • christooss Član Ubuntu.si
    Zamenjajte banko!!! Abanka dela BP

    Slovenci smo popolnoma neumni. Namesto, da zamenjamo operaterja/banko/ponudnika_nevem_česa se rajš pritožujemo nad obstoječim. V času interneta imaš lepo transparentno pokazane prednosti ponudnika in tada prenos že naslednji dan!
  • V nekaterih primerih Slovenci res kritiziramo po nepotrebnem.

    Bistvo banke je v njenem bančnem poslovanju (krediti, obresti, bančna politika, tudi cena storitev...). Kolikor vem vsaka banka ponuja elektronsko bančništvo vsaj za fizične osebe.

    Ni smiselno menjavati banke, če si zadovoljen z njeno bančno politiko in tam vse štima, pa nisi zadovoljen z nepodporo na primer za linux OS. Tudi banke se trudijo ugoditi svojim strankam, zato je vredno poskusa, da se pritožiš in zahtevaš boljšo OS podporo.
  • KLIK NLB dela odlično samo cefikate je potrbno namestit v Firefox
  • Moj oče uporablja Abanko, brez problemov. Sam nekaj, a se še komu zdi, da ima Abanka zelo nizek čas prijavljenosti seje? Jaz lahko spišem 4-5 računov, pol me pa vrže ven - in spet v prijavo...
  • Zanima me če je komu uspelo usposobiti bančništvo z uporabo bralnika pametnih kartic?
    Sam sem se trudil pred enim letom, pa mi ni uspelo, namreč še to uredim pa grejo win v pozabo.
    Uporabljam pa poslovni I-net Koprske banke. Kartica mora biti v čitalniku in je potrebno kasneje vpisati pin za dostop.
    Hvala
  • sfdev Član
    uredil/-a 6. January, 2008
    Ti povem iz prve roke... trenutno podpore pametnih kartic v linuxu za Banko Koper (Volksbank/DBS) ni. In tudi v bližnji prihodnosti ne vidim naročila da to podpremo... V Windowsih imaš za to kartico posebej spisan CSP za podporo v iExploder, prav tako za Netscape/Mozilla/Firefox obstaja PKCS11 modul, ki ga dobiš v namestitvi (ki pa kljub opozorilom... tudi ni najnovejši na njihovi domači strani)... ker pa ta PKCS11 modul ni splošen (uporablja fukcjie iz CSP - torej MS CryptoApi) da se ne more v sedanji obliki prenest in prevest na linuxu, te podpore ni... prav tako sem imel problem s podporo PCSC gonilnikov... čisto po pravici, smo posvetili linuxu zeloo malo pozornosti... čeprav bi tudi sam rad videl podporo...Žal dokler banka ne odda zahtevka za kompletno podporo v linuxu ,bo tako kilavo.... zapisi na kartici so "custom", zato ne boš nikakor našel splošne rešitve za linux/windows...

    errhec je dejal/-a:
    Zanima me če je komu uspelo usposobiti bančništvo z uporabo bralnika pametnih kartic?
    Sam sem se trudil pred enim letom, pa mi ni uspelo, namreč še to uredim pa grejo win v pozabo.
    Uporabljam pa poslovni I-net Koprske banke. Kartica mora biti v čitalniku in je potrebno kasneje vpisati pin za dostop.
    Hvala
  • Piši banki in zahtevaj od njih, da takoj podprejo bančno poslovanje v linuxu, ki ga uporabljaš za poslovanje. Izbira OS je tvoja svobodna odločitev. Če pa ponujajo spletno bančništvo se morajo prilagoditi stranki in njenemu OS. Ne jim grozit s tem, da boš šel v drugo banko, ampak pritisni na njih, da je nemogoče opravljati posle zaradi njene nefleksibilnosti.

    V skrajnem primeru pa lahko razmisliš o spremembi banke.
  • Tukaj je odgovor Banke Koper če mislijo podpreti tudi LINUX. >)



    " Zanima me če v bližnji prihodnosti načrtujete omogočiti delovanje poslovne I-Net banke tudi na drugih operacijskih sistemih (LINUX) ?

    Hvala za odgovor.






    Spoštovani.

    Trenutno v tej različici tega ne planiramo.

    Lep pozdrav.
    Banka Koper d.d. "


    OBETAVNO kajneda? >)
  • Cube Član Ubuntu.si
    Kajpak.. ob tem odgovoru so definitvno zgubili usaj eno stranko... mene!

    Ostajam na NKBM kjer stvar deluje...

    lp,cube
  • erhec:

    Ne bi jih smel vprašat, kot da so oni bogovi pa ti služabnik. Moral bi zahtevat. V smislu: "ti si njihova cenjena stranka imaš linux OS in ne moreš uporabljati spletnega bančništva, ki si si ga naročil. Kako je to mogoče??" Potem pa čakaj na njihov odgovor.

    Napiši, da je tvoj primarni OS linux imaš naročeno spletno bančništvo za katerega plačuješ mesečno naročnino pa ga ne moreš uporabljat. Zahtevaj, da ti vrnejo tisto mesečno naročnino, ki jo plačuješ, ker je stvar ne deluje kot je treba.

    Postavi se v vlogo fizične osebe, ki ima pravico do izbire OS in zahtevaj delovanje tega bančništva v tem OS. Non stop jim piši. Vztrajaj.

    Sej nič slabega nočeš. Dejansko hočeš uporabljat spletno bančništvo v linux OS, ki je tvoj primarni OS. To je tvoja pravica, če že plačuješ za to stvar. Samo ne odnehat.
  • jst vam predlagam da začnete vsi masovno pisat in spraševat za podporo v linuxu... ker njihov trenutni izgovor je "premalo zanimanja/premalo uporabnikov"
  • Cube je dejal/-a:
    [quote=khan]Karkoli delajo naj avtomatično podprejo mac, microsoft, linux in brskalnike, firefox, mozilla, konqueror, IE, opera in safari v vseh možnih kombinacijah. Tko mora bit. Zato plačujemo davke.
    podpis :D

    lp,cube[/quote]
    Podpis
  • iztok.jeras Član
    uredil/-a 18. January, 2008
    Pozdravljeni,

    Poizkušam usposobit pametno kartico Banka Koper s čitalcem v paketu burja (Siemens cardOS M4, Todos Argos mini II) na sistemu Linux + Firefox. Čitalec je možno kupiti po subvencionirani ceni na poslovalnicah Banke Koper.

    Čitalec kartic mi deluje, uporabil sem gonilnike za Linux, ki jih Todos ponuja na svoji strani:
    http://www.todos.se/index.php/download/drivers

    Poleg gonilnikov je potrebeno še (ne vem na pamet točnih imen paketov):
    - opensc
    - pcsclite

    Ubuntu:
    Gonilnik je RPM, sam sem instaliral rpm in potem še gonilnik:
    rpm -ivh -nodeps ime_gonilnika.rpm
    čitalec je deloval

    Gentoo AMD64:
    Na Todos pošlješ email in zaprosiš za izvorno kodo gonilnika, ta je pod LGPL.
    Da se pravilno prevede, je potrebno kodo malenkost poštukat, ne vem na pamet kaj.
    čitalec potem deluje

    Ni mi pa uspelo usposobit kartice Banke Koper, čitalec je deloval s kartico drugega proizvajalca.

    Za firefox potrebujete še pksc#11 gonilnike, nekaj takega kakor coolcard.

    Našel sem tole, nisem pa še preizkusil:
    http://www.cms.hu-berlin.de/dl/zertifizierung/SC/Einsatz/Install-Linux_html

    No to bo dovolj za tokrat, vesel bi bil, če bi še kdo ponovil moje reyultate in morda šel še malo naprej.

    IzI
  • kot sem že v prejšnjem postu povedal, kartice ne boš mogel usposobiti ... ker te opensource aplikacije ne znajo prebrat vsebino - strukturo kartice... seveda, znajo prebrati datoteke, ne vedo pa katere in kako, vsebinsko jim to nič ne pomeni... torej v linuxu certifikat s kartice ne bo prebran dokler ...Banka Koper ne naroči izvajalcu (nam) izdelavo softwera... njihov odgovor pa kot si videl zgoraj.....



    iztok.jeras je dejal/-a:
    Pozdravljeni,

    Poizkušam usposobit pametno kartico Banka Koper s čitalcem v paketu burja (Siemens cardOS M4, Todos Argos mini II) na sistemu Linux + Firefox. Čitalec je možno kupiti po subvencionirani ceni na poslovalnicah Banke Koper.

    Čitalec kartic mi deluje, uporabil sem gonilnike za Linux, ki jih Todos ponuja na svoji strani:
    http://www.todos.se/index.php/download/drivers

    Poleg gonilnikov je potrebeno še (ne vem na pamet točnih imen paketov):
    - opensc
    - pcsclite

    Ubuntu:
    Gonilnik je RPM, sam sem instaliral rpm in potem še gonilnik:
    rpm -ivh -nodeps ime_gonilnika.rpm
    čitalec je deloval

    Gentoo AMD64:
    Na Todos pošlješ email in zaprosiš za izvorno kodo gonilnika, ta je pod LGPL.
    Da se pravilno prevede, je potrebno kodo malenkost poštukat, ne vem na pamet kaj.
    čitalec potem deluje

    Ni mi pa uspelo usposobit kartice Banke Koper, čitalec je deloval s kartico drugega proizvajalca.

    Za firefox potrebujete še pksc#11 gonilnike, nekaj takega kakor coolcard.

    Našel sem tole, nisem pa še preizkusil:
    http://www.cms.hu-berlin.de/dl/zertifizierung/SC/Einsatz/Install-Linux_html

    No to bo dovolj za tokrat, vesel bi bil, če bi še kdo ponovil moje reyultate in morda šel še malo naprej.

    IzI
  • sfdev je dejal/-a:
    ...Banka Koper ne naroči izvajalcu (nam) izdelavo softwera... njihov odgovor pa kot si videl zgoraj.....
    a ti si njihov izvajalec? za katero podjetje pa gre, če ni skrivnost?

    say, kolk dela bi pa bilo s tem? časovno in stroškovno ... da vidmo vsaj za kake dnarje škrtari banka :p sicer pa sam nisem njihov klient, tako zgolj informativno sprašujem.
  • kaj vam je bolj pomembno, da zadeva dela z enim klikom in je temu primerno manj varna (v mislih imam npr. certifikat izdan na disketi) ali vam je pri bančništvu na prvem mestu varnost. Kolikor je meni znano, si v Banki Koper prizadevajo na prvem mestu za varnost. Takoj za tem pa je uporabnost, razpoložljivost in enostavnost.
    Njihov certifikat (od Banke Koper) je shranjen na pametni kartici in zato ni možnosti, da bi si ga nepridipravi prilastili in vam izpraznili račun, kot se to dogaja te dni, razen seveda če vam ne ukradejo kartico s PIN kodo.

    Kolikor je meni znano, bo v bližnji prihodnosti obstajala možnost e-bančništva tudi za pravne osebe, ki ne bo več odvisna od OS. Le malo potrpljenja bo še potrebnega.

    sfdev, zdi se mi, kot da imate že pripravljeno rešitev za linuxe in čakate le še na naročilo. Če je tako, bi jo kot pravi linuxaš, lahko dal naprej uporabnikom pod GNU :)

    Strinjam pa se, da če se vam resnično tako zelo mudi, bo množično nadlegovanje banke za podporo na linuxu prav gotovo pripomoglo.
  • no ja, kako je zadeva z certifikatom v obliki datoteke manj varna, bi se dalo diskutirat.

    sicer ne vem, podrobnosti, me bo sfdev popravil, če se motim, ampak verjetno uporabljajo vsaj 128 bitno enkripcijo, skupaj z private in public keyem... skratka.. tole shekat ni kar tako, verjetno na roke prešteješ folk na celem svetu ki to znajo.

    but then again, tistih par ki to zna, ti lahko sheka tut tisto tvojo kartico...
  • Banke imajo dovolj denarja, da bi svoje elektronsko bančništvo podprla v vseh najpogostejših OS in hkrati poskrbi za varnost. O tem ni dvoma. Problem je samo, da ni VOLJE, tako kot je ni pri marsikateri politični, ekonomski rešitvi za boljše življenje ljudi.
  • Jaz bi pisal, a nisem njihov komitent. Razen, če kot bodoča zainteresirana stranka sprašujem za informacijo o podprtosti njihovega sistema za linux.

    Na moji banki pa vse dela kot je treba. Sicer uporablja drugačen sistem, kjer vse poteka preko brskalnika.
  • Sam uporabljam sistem ki ga je omenil sfdev. Zanima me kateri sistem ki uporablja smartcard (oz. katera banka) v spletnem bančništvu za pravne osebe podpira linux? Namreč pisal sem banki nekajkrat in ugotovil da se nič ne bo spremenilo.

    Sedaj bi zamenjal banko in začel uporabljati tisto ki to omogoča. Seveda bi potem prvi banki podal razlago zakaj sem odšel :)

    primski: smartcard je veliko bolj varen od datoteke, saj ni stvar v enkripciji, ampak v temu da se certifikata s smartcarda ne da ukrasti, za razliko od datoteke na PC, zato ker do njega ni mogoče dostopiti. Kreiran je na kartici, tako da edini način da ti nekdo vzame certifikat je da ukrade kartico+pin. Fizično. Tudi če to naredi je nemogoče da ukrade certifikat s kartice. Seveda jo pa lahko uporablja namesto tebe. (googlaj, ne da se mi vsega pisat tukaj :)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.