Kateri OS za server ?

Pozdrav,

zanima me kateri OS priporočate za server ? In katerega poganjate sami seveda ?

Jaz sem nekako pristaš Debiana, nekaj malega sem se igral tudi z Ubuntujem pa sem potem ostal pri Debianu, sem se pa pogovarjal s kolegom ki pravi, da je sedaj na FreeBSD, pred tem ko so bili na Linuxu pa so bili vedno problemi z pomnilnikom ...

Čeprav zdaj nevem kako je s tem, je res tako hudo ?

V kratkem bi mogoče vzel tole ...
http://www.tushosting.si/namenski_streznik/

kaj bi vi gor dali ? :) Kot sem že rekel bi jaz Debiana 4, pa seveda mišljeno za webserver tako da pri pridejo ...
openssh, mysql, mydns ...
za httpd pa se še odločam med Apache in Nginx

problem je predvsem v tem da si nemorem privoščiti vsak mesec enega restarta, pa že sedaj je obiskovalcev kar nekaj, pa nebi ravno rad da se mi v par dnevih vse skupaj zafila pa bo stran offline 1 ali 2 dni da spet spravim nazaj vse ...

FreeBSD pa je problem ker nimam skoraj nič izkušenj z njim, zato sem nekako okoli Debiana, na 850 Mhz pa 220 Mb rama se Desktop + Web verzija v 45 dnevih zafila tak da je že globoko v swapu, niti SSH več ne dela normalno ...


Vaša mnenja ?

hvala ;)

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    Bolj ali manj so vse distribucije podobne, razlikujejo se v konfiguraciji, ki se dajo nastavit. Uporabljajo enake programe, enak kernel (z različno konfiguracijo, ki je spet nastavljiva) tako da načeloma je vseno ka vzameš :)

    Poskus Ubuntu 7.10 server verzijo. Mislim da bo delala pošteno. Za www server sicer nimam izkušenj z Nginx, je pa apache veliko bolj poznan in bolje podprt.

    Sam imam pa server z ubuntu 7.10, ki lepo lavfa na 700 mhz celeronu z 512 rami. Res pa da nimam velikega obiska.
  • Ja, jaz bi gor nametal malo več strani ...

    tam med 2000 do 3000 unikatov na dan je sedaj na eno stran, ampak zato grem na svoj server, ker bi zadevo še povečal ...

    zato tudi razmišljam o Nginx, ker ni tako požrešen kot Apache, morem pa ga doma najprej sprobati ...

    Več ali manj gre za custom made strani ... seveda php & mysql ... tako da nebo nekih skript ki bi šopali strežnik. Računa pa na še dosti več traffica, oziroma če bo šlo tako naprej kot sedaj ... :D
  • napsy Član Ubuntu.si
    sem ziher da apache zmore tolk hitov in še veliko več. Odvisno je sam od konfiguracije.
  • Ja sej mi je kolega pravil da Apache zmore 400.000 unikatov (na dan na eni škatli), s tem da ko bom enkrat prišel tako daleč več nebo šlo bom imel sr*?je če bom moral vse seliti na Nginx, po drugi strani pa bo sr?*je če Nginx ni ok ja ... pa to bom že potem nekako :) .

    pa malce bom pogledal ...
    http://hostingfu.com/article/nginx-vs-lighttpd-for-a-small-vps
    pa še kako primerjavo, tu sicer ni apacheja ...

    Sedaj me bolj skrbi kateri OS, da si lahko doma postavim testno konfiguracijo in začnem gor žgati, da malce sprobam zadeve :) ...
  • Cube Član Ubuntu.si
    uredil/-a 26. January, 2008
    za server distribucijo gentoo brez gui-ja definitivno....(preizkušeno)

    lp,cube
  • bl4z Član Ubuntu.si
    @cube .. a si kdaj rekomapjlu recimo kernel al pa web server s svojimi nastavitvami / switchi ..

    k vem sm se menu par let nazaj z enim mudleom .. je rkeu da je ze 18x kompajlu apach neki switchi in to pa je rkeu, da mu zdje dela 20% hitrej staticno vsebino kot prej ... za to je porabu skor tedn .. sm mu rkeu .. jaz grem v prvi hw sotre pa vzamem 1gb rama pa dela 50% hitrej, pa sm porabu 1 uro pa neki mal $$$ .. tko da ... vse ima svoje meje
  • Ja ... zato jaz tudi nisem preveč za gentoo :) ... bom cel teden kompajlal ko bom želel majhno spremembo ..
  • Cube Član Ubuntu.si
    zdravo,

    jaz sem dal tako mnenje, ker vse streznike ki jih postavljamo na nasi firmi kjer delam prek studenta postavljamo na gentoo-ju, res da ti z zacetka porabi precej casa, ampak ko se ga navadis je pa cist ql. Pa res zdaj nalagamo ze cca 4 leta gor pa res (moram potrkat po lesu) nimamo nobenih problemov. Prej smo stavili suse(nevem kdo si je izmislu) in je bla polomija.

    tko da nevem, seveda je odlocitev admina kaj bo stavu gor, jaz sm samo povedu moje izkusnje in mnenje.

    lp,cube
  • Sem slišal da je Gentoo super in vrjamem, samo nevem če se mi splača vse to toliko pred*kat, glede na to da bom imel samo en server ... potem če bi razmišljal o Gentoo je tako kot da grem na freebsd ... kar tudi bi.

    vseeno hvala za mnenje ;) .
  • christooss Član Ubuntu.si
    Kot si sam omenil predlagam FreeBSD. Sploh ni več kompajlanja. Če te ne motijo starejše verzije programov pa na OpenBSD. V openbsd pa sploh ni kompajlanja.

    Moj strežnik je sicer Debian. Iz preprostega razloga, ker mi je pač trenutno najbližje, ker dnevno uporabljam Ubuntu na prenosniku.
  • Kako pa se ti Debian zdi kot strežnik ? :) Predvsem kako je s pomnilnikom .. če ti enkrat zaswapa ... se potem spuca ko več strežnik ni obremenjen ?
  • bl4z Član Ubuntu.si
    se 1x ... apache na debianu je isti kot na gentoojo (ce imamo poravka z isto verzijo).. morda je mal drgac skompajlan .. upam da je to vsem jasno..
  • Da :) Apache = Apache :)

    christooss, lepo prosim če lahko poveš kako je s tem pri debianu ?

    ozirma sej bi moralo biti pri ubuntu podobno ... če ima kdo za strežnik =?
  • bl4z Član Ubuntu.si
    ce mas streznik "porihtan" bo delal ok .. drgac pa bolj slabo .. priv seh distrotih je isto .. ni zdje tko da recimo na centosu dela apache 1a na suseju pa slabo ...

    swapa pa zato ker ma premal rama !
  • Kaj pa Centos? Različica Red Hat-a? Sam ga še sicer nisem dosti uporabljal, ampak kolikor gledam, ga ima kar nekaj hostingov.
  • bl4z Član Ubuntu.si
    centos je fajn zato ker je klon rhela (red hat enterprise linux) potem pa recimo razni zahtevni programi (oracle & co) so prirejeni za rhel se potem lepo instlaira brez porblema na centos ...

    men je ok ampak apt >> jum
  • mi imamo na vseh streznikih debian in laufajo brez problema non-stop pri visokih obremenitvah, tako pri bazi,kot pri web hostingu kot pri drugih aplikacijah.

    jst ti kr priporocam debian, apache se da tudi dobro skonfigurirati, tak da..debian :D
  • Krusi je dejal/-a:
    mi imamo na vseh streznikih debian in laufajo brez problema non-stop pri visokih obremenitvah, tako pri bazi,kot pri web hostingu kot pri drugih aplikacijah.

    jst ti kr priporocam debian, apache se da tudi dobro skonfigurirati, tak da..debian :D
    Hehe, tole sem čakal :D :D .
  • ubuntu Član
    uredil/-a 12. February, 2008
    Ubuntu server edition+Apache+Mysql+Php+Plesk=dobitna kombinacija. :cool:
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.