Rabljen prenosnik

Mati potrebuje prenosni računalnik. Zaradi financ nakup novega ne pride ravno v poštev, zato gledam za rabljenim. Nekih hudih zahtev nimam - glavno, da bo Ubuntu gor lepo deloval, da jo lahko priklopim na ADSL... Baterija ni nevemkako pomembna, saj bo večino časa za to ali ono mizo ali vsaj nekje blizu vtičnice :) Namizni pa ne pride v poštev zaradi pomanjkanja prostora...
Zdaj pa vprašanje, ker vidim, da nekateri precej kupujete-prodajate-menjavate. Ali se bolj splača kupiti rabljenega v trgovini ali preko oglasov (Bolha)? Kaj bi bilo max., kar bi lahko dobila za tam do 300, 350 evrčkov (najraje med 200 in 300, seveda :D )? In na kaj mora biti še posebej pozorna?

Hvala, pa LP vsem :)
«1

Komentarji

  • Rabljenga bi ti jst predlagu kšnga IBMa iz bolhe. Ne pričakovat dobre baterije. Vse ostalo bi pa mogl kr špilat.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Kjer koli kupuješ je treba probat če dela. Najboljš da se zmeniš npr. par dni na probi. Cko prej pogledaš tud kako je s podprtostjo v Ubuntuju in to je to.

    Pa mal poglej glede rama. Če je ista cena vzami tistega, ki je z največjim številom MBtkov. Sicer je pa ram dokaj poceni 20€ je 1GB
  • christooss Član Ubuntu.si
    Če boš mela več opcij jih pa lahko tukaj postaš in bomo mel razgovor o le teh :)

    BTW premikam v Probleme s strojno opremo :)
  • Hvala :)

    Jah, sem brskala malo, po Bolhi pa tako... tega je ko' trave.

    Sicer pa sem se še pogovarjala z materjo, kot sem rekla, je finančna meja 300 evrčkov, in za to jih je že toliko, da se še jaz čisto izgubim. Vmes sem brskala marsikaj, in vidim, da se da dobiti tudi nove do 500 evrov. Razliko sem ji pripravljena posodit, če se bo odločila za novega (saj veste, "rabljeno ni ziher" pa to...). Vem, da so ti, ki so tako poceni, pač "omejeni" oz. niso ravno top, ampak v bistvu se mi res ne gre za to. Tudi ko sem kupovala svojega, sem vzela najcenejšega na trgu, in še zdaj je vse ok z njim, služi mi, kot mora.

    Kaj torej mislite - se bolj splača rabljenega ali novega, v okviru teh možnosti?

    Christooss, opcij... ja, sem pokopana pod njimi :D madona kakšen projekt :D s tem, da mati bi rada že včeraj imela, jaz pa naj prevzamem odgovornost, da bo vse delalo, dolgo in dobro... :D :D :D
  • Decembra sem kupil IBM ThinkPad T30 in poročam, da dela vse gor, še compiz od pred kratkim. Baterija baje zdrži uro in pol, a še nisem praktično preizkusil, ker je skozi v elektriki. Skupaj z dostavo sem dal 320 €.
  • Morda bi lahko potem tega vpisal v tisto tabelico prenosnikov, na katerih Ubuntu deluje ;)

    V glavnem, jaz sem po celodnevnem bi-nebi-kajbi le dosegla eno odločitev - ravno zaradi tega, ker bi definitivno morala prej probat, kako v resnici kaj deluje, so se odločili za novega nižjega cenovnega razreda. Garancija je pretehtala tistih 200€ razlike :)

    Zdaj imam 3 kandidate in prosim, če jih malo pogledate in poveste svoje mnenje, in izkušnje, če jih ima kdo.

    Hvala že vnaprej :)


    Fujitsu Siemens Amilo PRO V3515 C-M 450
    http://www.enaa.com/oddelki/racunalnistvo/product.asp?dept_id=469&pf_id=801020
    Osnovne tehnične lastnosti:
    Zaslon: LCD 15.4"TFT WXGA, 1280 x 800
    Procesor: Intel Celeron M 450 (2.0GHz) 1MB 533MHz
    Optična enota: DVD+RW+RDL
    Spomin: 512MB DDR2 533
    Trdi disk: 80GB 5.400 rpm SATA
    Grafična kartica: VIA VN896
    Zvočna kartica:
    2 x zvočnik, 1 x mikrofon
    I/O vmesniki:
    4x USB 2.0
    1x VGA
    1x Express Card 34/54
    1x Audio-in (line-in/mikrofon)
    1x Audio-out (line-out/slušalke)
    1x LAN RJ-45
    1x modem RJ-11
    1x napajalnik
    Povezljivost: vgrajen modem 56K, V.90
    LAN 10/100 Mbps VIA VT6103L
    WLAN Atheros/Broadcom 802.11 b/g
    Dimenzije: 25x 357mm x 271mm
    Teža: 2.9 kg
    Baterija: Li-ionska 4400mAh ( 2:50)
    Napajalnik: 19V/65W
    Operacijski sistem: Linux Eval.
    Garancija: 12 mesecev


    Toshiba Satellite L40-14B
    http://www.laptop-shop.si/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,1262/option,com_virtuemart/Itemid,26/
    Zaslon: 15.4' TFT barvni zaslon
    Procesor: Intel® Celeron® M processor 530 1.73 Ghz, 533 MHz , 1 MB
    Spomin: 512 MB DDR2 RAM 2048 MB
    Trdi Disk: 120 GB S.M.A.R.T. Serial ATA 5.400 o/min
    Optični pogon: Super Multi drive enota Double Layer
    Grafika: Mobile Intel® GL960 do 256MB z 1GB sistemskega delovnega pomnilnika DDR2 RAM (UMA)
    Mreža/Modem/Wireless: Ethernet LAN 10/100 Base-TX, mednarodni V.92 modem 56 Kbps podatki (V.92) in 14.4 Kbps fax (V.17), RJ-45, RJ-11, Wi-Fi 802.11b/g integrirano
    Zvok: Toshiba Bass Enhanced zvočni sistem 24-bitni stereo, vgrajena stereo zvočnika
    Priključki: 3 x USB 2.0, 1 x zunanji mikrofon, 1 x slušalke, 1 x RJ-11 , 1 x RJ-45 , 1 x zunanji monitor , 1 x napajanje , 1 x Express Card, 2 x pomnilniška reža (1 prosta)
    USB/Firewire: 3 x USB 2.0
    TV-Izhod:
    Dimenzije/Teža: 365 x 270 x 37 mm, teža: 2.7kg
    Programska oprema: Brez operacijskega sistema, priloženi gonilniki za Windows® XP
    Baterija: litij-ion
    Dodatki:
    Garancija: Mednarodna garancija 12 mesecev


    ACER Extensa 5220-051G12 (LX.E870C.008)
    http://www.mlacom.si/article.aspx?docid=36887
    CPU: Intel Celeron M 530 1.73GHz, 533MHz
    vezni nabor: Intel Mobile GL960 Express
    OS: bootable Linux
    pomnilnik: 1024MB DDR2 (1x1024)
    zaslon: 15.4" WXGA
    grafični vmesnik: Intel X3100 do 350MB shared
    trdi disk: 120GB 5400rpm SATA
    optična enota: DVD SuperMulti (tray)
    mrežni priključek: giga Ethernet
    brezžična mrežna povezava: 802.11b/g
    zvok: vgrajen mikrofon in zvočniki
    card reader: 5-in-1
    modem: da
    zunanji priključki: 4x USB, 1x firewire, 1x VGA, 1x ExpressCard, 1x PC Card Slot Type II, Modem, LAN, S-video/TV-out
    bluetooth: da
    web kamera: ne
    baterija: 6-cell
    dimenzije: 360 x 267 x 30.3/43
    teža: 2.88kg
    garancija 24 mesecev, baterija 6 mesecev
  • Lencka je dejal/-a:
    Morda bi lahko potem tega vpisal v tisto tabelico prenosnikov, na katerih Ubuntu deluje ;)
    Saj bom, samo da si čas za to vzamem. :)
  • Cube Član Ubuntu.si
    uredil/-a 30. January, 2008
    izmed teh toshibinega definitivno...
    1.) toshiba nima ravno slabe kvalitete izdelave
    2.)baterije zdrzijo dolgo(baje)
    3.disk ma vecji kot fujitsu, vendar manj rama kot acer(majhen strosek ce bos nadgrajevala), graficna je slabsa kot pri acerju ampak predvidevam da ni tvoja mama kak pro gamer ;) pa se osebno acerju ne zaupam, ker je prjatu v dveh letih zamenjal dva acerja...

    aja pa z intelovim chipsetom nebi smela met lih problemov glede driverjev na ubuntuju,...

    lp,cube
  • Jaz bi se sicer odloču za Fujitsu Siemens toda ne ta model ker se mi tista grafična via ne dopade preveč. mislim pa da je v tem tvojem izboru res najboljša izbira toshiba.

    lp andro
  • evo jaz sem hotu kupiti vizualno istega Siemensa sicer CoreDuo....men je pod 1000€ eden izmed najlepših...ampak kolega ga ima samo par mesecev in je na totalno nelogičnem mestu že ful zrabljeno ohišje...pa en prodajalec mi je reku, da baje ohišje ni nevemkok trdno...tko da ja, Toshiba se tud men zdi boljši.
  • Cube Član Ubuntu.si
    tko btw. glede ohisji mislim da so hpjeva najbolj robustna..

    lp,cube
  • intel chipset GL960 ima x3100 grafiko integrirano, tako da imata toshiba in acer isto grafo... Na zalost za to grafo mocno jamrajo, da zadeva ne spila kot bi mogla, tako da bi bilo potrebno najprej preveriti kompatibilnost z ubuntujem ( ne vem ali so razni config in module hacki opcija...)
  • Pomoje je najboj pomembno za vaju z mamo, da kupita takega na katerem bosta imeli najmanj problemov z samim sistemom....predvidevam, da si še začetnica in kot taki ti razni problemi ne bodo ravno mačji kašelj....tko da fantje...predlagajte ji kaj v tem cenovnem rangu in da dela brez večjih problemov....

    oz. da se najde rešitev za tole grafo o kateri govori G2
  • Pa ko boš kupovala prenosnik trgovcu omeni, da bi rada prenosnik uporabljala z ubuntu OS in bi rada da dela, to pomeni, da ti ponudijo podporo ... zagotovilo ali vsaj možnost testiranja, da bo prenosnik s tem OS delal brezhibno.

    Vidim, da si izbirala samo tiste prenosnike, ki nimajo windowsov gor, kar je dobro, ker v tem primeru bi v ceno prenosnika bili všteta še cena windowsov.
  • Hvala, fantje :D

    G2, kakšne pa so te težave, za katere jamrajo?

    Emanresu, res nisem glih strokovnjakinja (sploh kar se takole karakteristk tiče, o tem nimam pojma, jaz znam računalo uporabljati :D - zato pa sem vprašala vas), ampak kako stvar pa le znam naredit ;) Slejkoprej :D

    Ja, Okna me ne zanimajo - če bo kdaj želela dualboot, ga bo dobila, zaenkrat pa želi samo Ubuntu, ker je v bistvu tudi povsem navajena delat z njim. Khan, se bom pozanimala, kako je z možnostjo tega testiranja.
  • Problemi ki jih navajajo so, da ne dela compiz (ni strojnega pospesevanja), ne dela zunanji vga izhod ter nekateri so celo pred casom jamrali, da niso mogli spremenit resolucije na vec kot 1024x768...

    Prakticno isto kot da nimas gonilnika in graficna dela v VESA modu, kar pa noces verjemi :)
  • Lencka Član
    uredil/-a 31. January, 2008
    Aha. No, ja, to pa zveni zelo zelo znano :D - na mojem je isto, no, bilo - resolucijo sem uredila (915resolution je bil rešitev, mislim, da sem link našla celo na tem forumu), tako da bi morda še šlo - bi morala videt. Nekaj zafrkavanja pa mora bit :D :D :D Ok, šalo na stran...

    Sem povprašala, če je možno testirat, tako da čakam na odgovor.
  • Ja sej ce je resitev je ok, sam kolikor sem pogledal na ubuntu forume so za to grafo jamrali se 1 teden nazaj, da ne dela.
  • Hm. Sem precej brskala okoli, pa nisem nič pametnega našla za točno ta prenosnik. Našla sem recimo https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam/ToshibaSatelliteL40-14N (kolikor sem šla potem gledat, ni povsem enako, samo ok)... Hm.
    Menda wifi ne dela takoj, kar pa ni bistveno, bo itak "na kablu", to imam čas brskat. Grafika pa tudi če ne bo takoj vrhunskih efektov, ne bo panike :) Vprašanje samo, kolikšne so "morebitne" težave.

    Ah, in glede prodajalcev: "seveda bi moralo načeloma vse delat"... seveda... ne vem, no, kakšne so vaše izkušnje, ampak jaz sem to skoraj pričakovala. Večina jih je sploh presenečenih, če omeniš, da boš uporabljal kaj drugega kot Okna, in pričakovati, da bodo sami vedeli, kako/če deluje in kaj storiti, če ne (buhnedej pomisliti na nudenje podpore), je žal še vedno malo utopično... Prodat za 3 dni, da testiram, pa tudi ravno ne želijo :D
  • Cube Član Ubuntu.si
    zdravo,
    kaj ba ce bi jim predlagala naj ti oni namestijo ubuntu? sicer ti bojo verjetno zaracunali cca 1 servisno uro to je cca 20-25€... pozanimaj se, mogoce ti uspe...

    lp,cube.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.