Predlagajmo vladi, da zamenja Windowse za Ubuntu

To idejo sem že predlagu na Ubuntu Brainstorm in se mi ne zdi tok slaba.
Torej lobirajmo pri tej ali pa naslednji vladi, da presedla iz Windowsov, ki stanejo, na Ubuntu, ki je zastonj.
Al pa že med volilno kampanijo se povežemo s kakšno stranko, da to vključ v program.
Najbrž bomo lažje prepričal leve in liberalne stranke, čeprav se mi zdi, da bi se dal tud Janšata prepričat...
najprej moramo popolnoma prevest Ubuntu v slovenščino in pogledat, če so vsi programi k jih zdej uporabljajo tud v odprti kodi...

Druga možnost, je da se ustanovi "podjetje", ki se prijav na naslednji razpis za posodobitev sistema. Mogoče nas clo izberejo, sigurn bomo najcenejši, sam v Sloveniji to še ne pomen, da boš izbran...

Predstavt je treba, da je cenej od Windowsov in da je enak lahk kot windows in da je varnejši kot windowsi...

Če kdo, ve da naša vlada že uporablja Linux nej to prosm sporoči.
---------------------------------------------------------
image
«13

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    Dobra ideja. Zdaj se tak ne more nič narediti ker bodo volitve. Predlagam da se še malo počaka s tem.
  • christooss Član Ubuntu.si
    http://reflektor.si/2008/05/15/zakaj-bi-morala-drzava-slovenija-prevzeti-prosto-kodo/

    V razmišljanje. Lahk mal komentirate, da se vidi kaj in kako :)

    Mal bi bilo tudi fino pogledat glede podjetij, ki so zbrani okoli COKS!!!!
  • Cube Član Ubuntu.si
    lohk je varnejsi, cenejsi,... sam ljudje so navajeni uporabljat windows, in bi biu linux cisti sok...
    po mojem mnenju ni sans da bi to uvedli, rajs par jurckov evrov drazje pa so zadovoljni, tako ali tako se ta dnar ce bi naprimer vlada sla na opensource, nebi presparal in se bi zapravil se za kako vecjo neumnost.....pa lohk fantazirate kokr hocete.

    lp,cube
  • Če ste kdaj kej brali analize, ki so jih delali po drzavnih institucijah, ste opazili, da se jim prehod na odprto kodo po njihovih izračunih ne izplača. Problem naj bi bil v tem, da navkljub temu, da je odprtokodna rešitev, kot produkt, načeloma zastonj je podpora za te produkte dražja kot pa za MS produkte.

    Tudi sam sem imel primer v našem podjetju, kjer smo nekaj let nazaj rabili in kupili nov strežnik za katerega smo plačali 250.000 SIT, za namestitev RedHat-a (file, web, mail server), s tem da nam niso porihtali vseh zahtev ala šumniki, zaščita, ipd. pa smo doplačali še celih 240.000 SIT.

    Glede navajenosti na winse pa mislim, da bi se lahko nardilo en vmesnik, ki bi bil podoben win xp oz. kaj podobnega sigurno ze obstaja.
  • Mislim, da so pri nas ljudje na oblasti, al pa te malo starejše generacije, ki so imele kariere že pred osamosvojitvijo, še malo preveč konzervativni. njim je računalnik samo orodje in za večino ljudi Računalik == Windows. Ko sem doma fotru omenil, da EEE nima windows, ampak linux, je gledal kot deveto čudo.

    jaz osebno sem za, samo realno gledano, v sloveniji taka finta ne pride u poštev še 10-15 let vsaj.
  • G2 Član
    uredil/-a 16. May, 2008
    lupastro... vzdrzevanje streznika ni isto kot licenca... ce bi vi najeli eno firmo, da vam skonfa winse bi vas prislo se vec, ker bi placali cc 200k za win server (+ kake licence za remote, licence za mail streznik itd itd itd) ter se okol 200k za konfiguriranje... in licence bi placali za vsak streznik, tak da so te analize, ki jih nasi delajo namerno tk narjene, da se ne splaca. Ker ce gledas na nivoju 3 let se res ne splaca... sam ko pa pridejo novi winsi, si pa ze v plusu z opensourcem. Res, da moras na zacetku solat ljudi itd, vendar se to na dolgi rok splaca z vseh vidikov, ker v programsko opremo bos vlagal vedno, ljudi bos pa solal samo 1x.
    To tudi dokazujejo drzave po svetu, ki selijo celotno drzavno upravo na OS produkte. Poglej si malo po netu. Mas veliko na to temo napisanega.

    Za drzavno upravo, ki uporablja svoje web based aplikacije ter word, mail ter printanje, ni vazno ali majo pred sabo Windows, Linux, Mac ali pa kako LojzekFrancka distribucijo. Uporabljali bodo to kar bodo dobili. Nekaj hude volje na zacetku, vendar se da vse resiti s pravilnim pristopom.
    Vecji problem so serverji ter storitve, ki so zdaj MS based. Vendar tudi nic, kar se nebi dalo resiti.

    Polni loncki so pa najvecji problem... Saj v tem primeru nebi nihce mogel pristaviti svojega piskreka in si kupit jahto na morju





    Edit: Typo
  • Nevem kaj silite z vlado da gre iz Win na Linux based sisteme. Raje celoten šolski sistem prilagodit da že v osnovnih šolah imajo namesto Xp-ja recimo Edubuntu in tako tudi s srednjimi šolami.

    LP
  • Cube Član Ubuntu.si
    CrazyLemon je dejal/-a:
    Nevem kaj silite z vlado da gre iz Win na Linux based sisteme. Raje celoten šolski sistem prilagodit da že v osnovnih šolah imajo namesto Xp-ja recimo Edubuntu in tako tudi s srednjimi šolami.

    LP
    no to pa je vredu predlog :) sele kasneje ko so bojo generacije od zacetka ucile na linux sistemih, bomo lahko vlado postavljal na openS.
    :D

    lp,cube
  • urh Član Ubuntu.si
    Izraelska vlada + drzavna uprava uporabljata LINUX (mislim da FedoraCore..) in so zelo zadovoljni, kolker sem razbral iz clankov. Drgace pa mislim da deklice na ministrstvih v sloveniji bi rable kar nekaj casa da bi pokapirale :D se zgodi :D
  • Cube Član Ubuntu.si
    po domace receno "bjonde" :D

    lp,cube
  • G2: sem razumel kaj mi zelis povedat in imas prav.
    Problem nastane tax, ko placas eno cifro zato, da ti postavijo gor sistem in odpravijo vse pomanjkljivosti pa ti ne resijo vsega. Pol pa preostane sam to, da placas nekomu drugemu, da popravlja napake za njimi, tko se je zgodilo nam.

    Urh: na slovenskih ministrstvih delajo lusne pupce, se jih splaca izobrazevat :D
  • lupastro: je to pa je problem pogodbe ane... ce ste vi najeli nekoga da vam uredi web, mail, firewall itd in tega ni naredil, potem ga ni treba placat. Samo pogodbo je treba pravilno zapisati pa je problem resen. Boste vedeli za naslednjic ;)
  • Zadeve niso enostavne z državno upravo. Dejasnko se mora zgoditi nekaj pri vrhu, sicer bodo na razpisih zmagovale re Okenske rešitve. Sam sem delal v državni upravi in kar precej težav sem imel z ljudmi, ki ne da bi bili glupi samo ni se jim dalo učit novega sistema. Sam sem skušal vpeljati OpenOffice.org. Vse je bilo lepo in OK, samo tkaoj, ko je bilo potrebno kaj storiti v programu, pa je bilo drugače, kot v Office-u se je začelo stokanje in cepetanje. Na koncu je podpora šla in namestila nelicenčni program, samo da je bil mir. Če bil zgoraj ukaz in bi se vse skupaj rešilo celovito (vključujoč izobraževanje), bi zadeve drugače tekle.

    Mislim, da so tudi težave pri podpori takega sistema, saj je po mojih izkušnjah (bilo) premalo dobrih skrbnikov za Linux. Kaj pravite?

    Še dodatna težava je pri vpeljanih programskih orodjih, ki velikokrat temeljijo na Okenskem okolju. Kako zamenjati te, oz da bodo delovali saj v Wine-u ne delujejo vsi.
  • Zato pa se takle projekt ne loti iz danes na jutri. Temvec se nardijo plani kaj se bo rabilo in kaj se ima. Nato se da prvo solati skrbnike sistemov ter se nardi analiza programskih orodij. Ce so orodja custom in samo za win se jih preporta, zakar se najame programerje. Cene se poisce orodja, ki pocnejo isto ter delajo na linuxu.
    Ko je vse to reseno in mamo vzdrzevalce naucene, orodja pripravljena in vse postimano (sistemi preseljeni, mreze postimane, baze prilagojene, predloge in obrazci prilagojeni OO.org...) pa se zacne delati zadnji korak, ki je selitev userjev in ucenje le teh.

    Procesa ne mores izvesti cez vikend. Za tako selitev je potrebno veliko planiranja in tudi casa. Prav tako ni zastonj. Vendar kot sem ze rekel, nic nemogocega. Pa se splaca se na dolgi rok.
  • Se popolnoma strinjam G2. Sem imel ravno danes debato v službi glede možnosti vpeljave Ubuntu Linuxa na enega od pc-ev, ki je odgovoren za video prezentacije v firmi.
    Pač bomo zečeli pri enem :-)
  • Vedno se zacne z majhnim korakom. Velik srece pri uvajanju ubuntuja :)
  • pomoje je problem v tem da poslanci nimajo časa se učit Linux
    zato so oni na windows, potem moralo bi bit res podjetje, ki bi reševalo te
    tezave, ker v mojem kraju se v nobeni računalniški trgovini ne spoznajo na Linux (nobeno distribucijo)
    sicer zamisel je dobra, ampak jaz ne verjamaem da bo kaj ,še posebno pa se mi zdi da je v naši preljubi drzavici Sloveniji marsikaj bolj pomembnega kot to kateri OS bo uporabljala naša vlada hehe.
  • Cube Član Ubuntu.si
    kurci2 o njihovem casu nebi debatiru :D
    drgac pa v ajdovscini, v podjetju kjer jaz delam, ti lahko namestimo in sconfamo, gentoo, suse, ubuntu :)

    lp,cube
  • Jst tudi iz Wajdušne. Lohk pridem delat v vašo firmo? :)

    Preskok na drugi OS je veliko bolj kompliciran kot se zdi, sploh pa za take konglomerate kot je vlada oz. politični aparat. Je treba po kosih, kot je to naredilo sodstvo. Najprej migracija v OpenOffice.org, sedaj pa bojda že skačejo na Linux.

    Meni bi bilo veliko bolj všeč, če bi za začetek zahtevali, da lahko dobimo vse državne dokumente v formatu odt. Veliko bolj realen cilj. Pa najbrž bi lahko kakšen COKS vodil tak projekt, saj imajo v programu tudi zagovarjanje rabe odprtokodne opreme in odprtih standardov?
  • Cube Član Ubuntu.si
    G-man je dejal/-a:
    Jst tudi iz Wajdušne. Lohk pridem delat v vašo firmo? :)

    Preskok na drugi OS je veliko bolj kompliciran kot se zdi, sploh pa za take konglomerate kot je vlada oz. politični aparat. Je treba po kosih, kot je to naredilo sodstvo. Najprej migracija v OpenOffice.org, sedaj pa bojda že skačejo na Linux.

    Meni bi bilo veliko bolj všeč, če bi za začetek zahtevali, da lahko dobimo vse državne dokumente v formatu odt. Veliko bolj realen cilj. Pa najbrž bi lahko kakšen COKS vodil tak projekt, saj imajo v programu tudi zagovarjanje rabe odprtokodne opreme in odprtih standardov?
    1.) ti nevem, pejd prasat :D

    2.)kaj je pa z pdfjem narobe? drgac pa mas prav.

    lp,cube
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.