Defragmentacija pomnilnika

Defragmentacija pomnilnika sem dobil za seminarsko. Sem iskal po netu, venadr nisem nič zaledil o tej temi. Če slučajno kdo ve kje je kaj opisano o tem mi prosim naj sporoči vire ali literaturo.
Hvala.
«1

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    mislim da je nekako tako: jedro ima "stanje" pomnilnika shranjeno v t.i. "page table", ki je dejansko povezen seznam. Pri tem se med alokacijo in dealokacijo spreminjajo povezave tega seznama. In pri tem postane fragmentacija, kadar je en podatek raztrošen na več različnih elementov znotraj page table, ki niso skupaj.
  • Kje si pa dobil to razlago? In če še kaj več piše o tem bi prosil za naslov...
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 3. June, 2008
    Emm.. sicer nism ziher če ti bo tole kaj pomagalo..sam poglej si mal o pomnilniku..kake vrste pomnilnikov poznamo (direktni..čisti asociativni ..set-asociativni) in boš pol že dobu idejo o defragmentaciji pomnilnika....

    napsy...ja nekako tako...pomnilnik (recimo set-asociativni) ima več setov in več blokov znotraj seta...in pol k se program izvaja in se podatki prenašajo v pomnilnik..se recimo en del programa prenese v en set...drug del v drug set in tako naprej...in pride do izgube "prostora" znotraj enega bloka v setu.. (to je čist xyz primer iz glave)

    Neki takega uglavnem...več o tem bom vedu po izpitu :P
  • Hvala za pomoč zdaj bi bilo super če bi bili kakšni slovenski viri o tej temi. Ker mi angeščina ne leži najbol...:).
  • Robert01 Član
    uredil/-a 4. June, 2008
    no da nebom odpiral nove teme bom kar tule vprašal... če mogoče ima kake vire,zna povedat kaj o tem Medprocesna komunikacija s sporočili v oknih
  • dejan333 ..bom mal pogledau skripte od predavanj...če kaj najdem ti kopiram tle :)
  • OK hvala ti. Upam da se bo najdlo kaj:)
  • CrazyLemon ali si pozabil pogledat skripte ali pa nimaš glede defragmacije nič...
    Če imaš mi prosim pošlji...
  • napsy Član Ubuntu.si
    Sicer pri je pri RAM pomnilniku vseeno kje fizično se nahahjo podatki. Bolj pomembna je notranja struktura, ki jo obvladuje jedro sistema. Ravno ta se pri sistemu, ki je dolgo operativen fragmentira zaradi stalne alokacije/dealokacije. Kar pomeni da se ta povezan seznam struktur zveže v "nezaporedno" in povzroči da mora sistem pri operaciji podatkov iz ram pomnilnika dlje časa iskati pravo strukturo, ki predstavlja nek prostor v pomnilniku. Nekako tako gre. Sicer pa priporočam, da si še prebereš angleško dokumentacijo.
  • dejan333 nisem sicer neki podrobno pogledau..vendar prav o defragmaciji ni nicesar...lahk pa ti uploadam o pomnilniku :)
  • O pomnilniku mam dosti, ampak od viška glava ne boli tak da lahko :). Pač grem mal prevajat iz angleščine...:/
  • Evo dejan333...sam tko da povem tile slajdi so copyright gospoda Igorja Škrabe ! :)
    http://file.si/file/download.php?file=122ORA2-9.pdf

    Geslo: ubuntu.si
  • napsy Član Ubuntu.si
    hehe se bo počasi treba učit ora :D
  • Fajn je napisano hvala...
  • Cube Član Ubuntu.si
    crazylemon si prasu skrabo za avtorske pravice :) ajoo napsy ne me spominjat se prehitro bo izpit :)

    lp,cube
  • Cube..nism tak da pssst :P

    napsy jp..kmalu bo izpit :D
  • Imam še eno in zadnje vprašanje:) Zdaj vem približno kako nastane fragmacija nasplošno. Zanima me kako se v pomnilniku potem reši ta problem. Kako deluje defragmacija?
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 8. June, 2008
    Jah..lahk bi rešu ta problem recimo z raznimi metodami pisanja v pomnilnik ( FIFO(first in first out), LRU(least recently used), RANDOM)
    Kombinacija teh metod bi vrjetno bila prava stvar. Ali pa neka nova metoda :D

    Defragmentacija deluje tako da dele programa, ki so na različnih setih/blokih združi skupaj in pač pol se ta program pol izvaja lepo zaporedoma in ni treba skakat po pomnilniku :)

    P.s. Priporočam ti da na eni XP mašini zaženeš proces defragmentacije. Boš dobil boljšo predstavo :)
  • napsy Član Ubuntu.si
    na primer garbage collection, tehnika za samodejno sproščanje neuporabnih objektov v pomnilniku, je znana po tem da naj bi povzročila veliko fragmentacije v pomnilniku. Verjetno ima jedro kakšen način za zmanjšanje fragmentacije.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.