Za Mac-e in Linux-ovce

Živijo ubuntu!

Sem nov uporabnik. Do prejšnjega tedna sem bil na XP-jih. Tam sem z Visual Studiom napisal en program v C#-u.
Vseskozi dobivam prošnje, naj svoj program prevedem za Mac (in iPhone), pa sem prejšnji teden se odločil, da malo pogledam v ta žakelj.

Kot prvo sem izbral ubuntu. Torej moje prvo vprašanje je, ali je med temi verzijami linuxa kakšna ki bolj konkretno podpira programiranje?

Drugo, sem še zmeraj začetnik v programiranju (dve leti ni veliko), pa me zanima kateri so programi ki so najbolj podobni C#-u? Sem slišal že za mono, sam se bojim da ga ne znam inštalirat. tam sem zasledil gtk# ter monodevelop. A bi mi lahko kaj več o tem povedali?

Hvala, Grom

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    mono je še najbližji pri kompitabilnosti z microsoftovim .net 1.1 in 2.0
    inštaliraš ga z ukazom:
    sudo apt-get install mono mono-gmcs monodevelop

    to ti bo namestilo mono runtime + c# 2.0 kompajler in še monodevelop ide

    Drugače ma pa linux super podporo za programerje. Če še rabiš kakšno orodje kar vpraši.
  • Hej Napsy, živijo!

    sem vtipkal vrstico v lupino in sem dobil tole:
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree
    Reading state information... Done
    Package mono is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
    E: Package mono has no installation candidate


    Zanima me pa seveda, s katerim programom se da pisati aplikacije, da jo bodo Mac-ovi ter Linux uporabniki lahko uporabljali. Pa naj bo jezik čim bolj podoben C#, sam to ni pogoj.

    Hvala!
  • napsy Član Ubuntu.si
    grom je dejal/-a:
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree
    Reading state information... Done
    Package mono is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
    E: Package mono has no installation candidate
    poskusi pred tem ukazom pognati ukaz:
    sudo apt-get update
    Zanima me pa seveda, s katerim programom se da pisati aplikacije, da jo bodo Mac-ovi ter Linux uporabniki lahko uporabljali. Pa naj bo jezik čim bolj podoben C#, sam to ni pogoj.
    potem iščeš javo.

    inštaliraš jo z ukazom

    sudo apt-get install openjdk-6-jdk
  • Živijo Napsy,

    gremo k Javi. Kosem vtipkal kodo sem dobil:
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree
    Reading state information... Done
    openjdk-6-jdk is already the newest version.
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
    libgsf-gnome-1-114 libgoffice-0-common libgfortran2 bodr libswscale1d ffmpeg
    libopenbabel2 tcl8.4 xaw3dg libimlib2
    Use 'apt-get autoremove' to remove them.
    0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 66 not upgraded.

    Sem na drugem forumu dobil info, naj inštaliram NET.Beans, to je kao tudi Java, pa mogoče zaradi tega takšen error. Ali je tvoj lupinasti ukaz za kaj drugega? Kateri program mi predlagaš?

    Lep pozdrav, Grom
  • napsy Član Ubuntu.si
    apt-get ti je javil, da je ta paket že nameščen. Se pravi da javo že imaš nameščeno. netbeans pa je samo ide za javo, tako da ne more pridit do konfliktov.
  • zdravo napsy,

    ok, sem malo gledal po netu, in sem videl, da je NetBeans 6.1 že izšel. Jaz imam 6.0.1

    Kako upgrade-am?

    Hvala
  • napsy Član Ubuntu.si
    skopiraš linux verzijo iz uradne strani in ga namestiš
  • Hej,

    aha, aha, ker jaz sem kao gledal pod synaptic-om, A moram najbrž staro verzijo razinštalirat, al to ni problem v linuxu?

    off topics, kje naštimam resolucijo? Moj vid ni slad, toda leta delajo svoje, pa bi morebit mal večje črke...


    Hvala, Grom
  • Cube Član Ubuntu.si
    Sistem->Nastavitve->Ločljivost zaslona


    lp,cube
  • Kaj pa Eclipse IDE?
  • bl4z Član Ubuntu.si
    [quote=grom]Živijo ubuntu!
    Vseskozi dobivam prošnje, naj svoj program prevedem za Mac (in iPhone), pa sem prejšnji teden se odlo
  • An error was encountered
    Error: Unable to create post.




    Hej klika, zdravo!


    offtopics: @ "Cube? A, to si ti?, Jaz sem mislil da je krog!".... Hvala !

    @ G-man: Ja, ko sem se odločil za javo (par dni nazaj) sem iskal program za pisat kodo. Naletel sem na NetBeans in Eclipse. Za NetBeans sem se odločil ker se je večkrat pojavil med iskanjem. Tudi sintaksa ni dosti različna od c#, ki sem jo 'kao' vajen.

    Toda vse to odpade ker bl4z pravi da na Mac-ovih računalnikih tega ne bom mogel 'zalaufat': "Za to bos pa rabil objectiveC in x-code razvojno okolje .. vse ostalo zal odpade :( "

    ok, torej je moje naslednje vprašanje ali lahko Mac računalnik zalaufa aplikacijo narejeno z NetBeans-i, in kaj rabi za to?

    drugo, ali lahko na ubuntu naložim 'objectiveC in x-code razvojno okolje'?

    in tretje, kaj je zdaj to z iphon-i? Da dobim sdk knjižico za eno leto rabim vsaj $99. Obstaja pa jailBrake (al kaj?), in potem lahko nalagaš 'črne' programe? Hmm,
    No, s čem (v čemu) so napisani te 'črni' programi?

    Hvala ter lep pozdrav, Grom
  • bl4z Član Ubuntu.si
    >An error was encountered
    >Error: Unable to create post.

    ocitno askimet plugin vcas mal zasteka .. bo treba to odpravt nekak

    >Toda vse to odpade ker bl4z pravi da na Mac-ovih ra
  • napsy Član Ubuntu.si
    Dobi si javo za os x pa boš lahka poganju java programe, narejene z netbeansu na macu.
    objective-c je programski jezik ki ga bolj ko ne uporablja apple za svoj mac os. Ima pa linux tudi kompajler za ta jezik. Verjetno je ta X-Code ide samo za os x sistem.
  • grom Član
    uredil/-a 17. August, 2008
    Oh, huh, to si mi pa expresno odvalil skalo s srca.

    Torej, jaz v NetBeans-u komot napišem program in bo laufal na mac-u. Fiju...

    No, torej nam ostane rešit še iPod. Kot praviš, rabim Mac računalnik, objectiveC in x-code razvojno okolje.

    To bo pa težko, kako pa izgleda ta objectivC?

    Kaj pa, sem videl v NetBeans-u, da ima Mobile. Za kaj pa je tisto? Če ustvarim aplikacijo s tem, kje jo lahko zalaufam?

    Hvala!

    lp g.

    Edit:
    aha, napsy, v NetBeans-u obstaja kompajler za objectiveC?
    javo za os x? a ta zdaj 6.0 (al koliko že?) ni zadostna?

    Cao
  • napsy Član Ubuntu.si
    če na linuxu namestiš GCC, imaš tudi objective-c prevajalnik. Vendar ne boš moral razvijati cocoa aplikacij za os x.
    Tisti mobile pri netbeansu je za razvoj java programov za telefone, ki lahko poganjajo java programe.
  • bl4z Član Ubuntu.si
    na roke bos to tesko ... sploh ker nebos mogu zadeve probat

    nujno rabis maxc, os 10.5 + xcode in device (ipod,iphone) za test debug ... sej ni tko velik strosek idi na bolho pa kupi kaksen powermac g5 ali pa intela (se bolje) .. so ze za pocen .. al pa mene nafehti .. ti prodam svojga - kupujem novga :)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.