Groza .. :) instaliral sem Kubuntu

zacetnik Član
uredil/-a 8. January, 2006 v Programi
Zadeva celo nalozi, a imam velike probleme s privilegiji.

Imam uoprabnika s katerim se lahko prijavim v KDE. Kjer pa ne morem spreminjat nastavitev, ker nisem root uporabnik, ko se mi odpre okence, kjer bi naj vpisal root KDE su geslo. Mi tega ne sprejme..

Ce grem v terminal in se tam prijavim kot root z tem geslom mi pa dela, v KDE mi ga pa ne sprejme !?!?!?! v cem je stos. Mi lahko kdo kaj vec pove o teh nastavitvah kako se da to kaj preko konzole nastavit ali kako drugace? Skratka zaenkrat ne morem nic grficno spreminjat :( in to je grozno moteče. Za nas zacetnike.
Verzija 5.10

Hvala lp Marko

nastavil sem password z ukazom sudo passwd .. kar bi naj bilo za root .

HVALA vsem za trud in morebitno pomoc, ce mi uspe ugotovit resitev jo tudi javim. :)

Problem podoben temu, ce ga boste lazje razumeli:

f I run Control Center and select System Administration -> Login Manager
and click the Administrator Mode button I'm prompted for the _root_
password in a window titled 'Run as root - KDE su' to run command
kcmshell kdm -embed 52432611 -lang en-US

But [k]ubunto doesn't _have_ a root password [wail!] !!!!!!!!!!!!!!!!!!11

(What I actually want to do is change which users on this system are allowed
to shutdown the system - can anyone upclue me on how to do that?)

Komentarji

  • christooss Član Ubuntu.si
    vpisat morš UPORABNIŠKO geslo

    Jao zakaj vsi delate root account ccc :)
  • zacetnik Član
    uredil/-a 8. January, 2006
    ma ce nic ne dela.. nobeno mozno geslo ki sem ga danes kamorkoli vpisal .. :) v terminalu dela vse .. v KDE pa nikak :|
    Pa še to v LiveCd vse dela sprve, zakaj pol more tu nekaj tak zabluzit.. :( pa zakaj se ni mogoce direktno v KDE kot nek super user prijavit, bedarija .. :!!!! grr


    probal bom nekaj takega:

    use cups.

    do this once:
    sudo adduser cupsys shadow

    add root password:
    sudo passwd root

    or unlock/lock root password if already enabled:
    passwd -u root (to unlock password)
    passwd -l root to relock password

    restart cups:
    /etc/init.d/cupsys restart

    NOP NI POMAGALO!!

    SE TO .. takrat ko bi se naj prijavil s passwordom , ce zelim opravljat root zadeve. Ko vpisem geslo mi javi napako: napise mi Conversation with su failed
  • bl4z Član Ubuntu.si
    ok to morda zdej mal off topic ampak a ti userja cups ne nardi avtomatsko, ko se program instalira in ima uid tam nekje spodi kot ostali ""deamon"" userji ... kolk se jaz spomnem, se s temni ne da logirat zdej za restart tega na ubuntu bi jaz uporabu

    sudo /etc/init.s/cupsys restart
    oz. brez sudo, ce si logiran kot root
    cups user pa pomoje nima pravic zaganjat /etc/init.d/* datotek

    ko pa sem si nazadnje unlockal roota na ubuntu pa sem dal samo sudo password root vnesel geslo in zadeva je delala .. to sicer v 5.04 ampak v 5.10 ne more bit tko drugace ... potem je pac root account delal ...
  • Zadeva je taka da sem si nastavil allowrootlogin v datoteki (ne vem vec katera imam na enem listeku napisano :) vseskupaj preko konzole. Potem sem se v Xwin prijavil kot root in nastavil zadeve, zaj je pac racunalnik malo manj zasciten, pa se zaenkrat ne sekiram.

    Drugace, pa se vedno ne gre navaden user, da spremeni kake nastavitve, pa ce vpisem bilo katero geslo, tam noter ko vprasa za gesla. Po mojem je nek hec v grupah, kam je user nastavljen, ampak kako bi moral bit pa jaz ne vem. Sem zacetnik pri teh zadevah.
  • Meni stvar ne dela problemov...imam tako root uporabnika omogočenega kot tudi sudo userja pa je brez problemov.
  • @ začetnik:

    v kde se prijavi kot root in zaženi:
    K->System->Administracija uporabnikov (KUser)
    svojemu uporabniškemu računu obkljukaj naslednje pravice (groups):
    adm
    admin
    audio
    cdrom
    dialout
    dip
    floppy
    lpadmin
    plugdev
    scanner
    video
    to so pravice ki so avtomatične dodane prvemu uporabniki
    Preveri če te pravice tvoj osebni račun ima

    potem se odjavi iz KDE in se prijavi kot navaden uporabnik (torej tvoj račun)

    ko boš zagnal kdesu vanj vpišeš svoje geslo takisto ki ga imaš za logiranje v KDE



    ČE! pa referiraš na Administration mode v System settings-ih ti tvoje geslo ne bo pomaglo, zaradi buga v KDE
    obideš ga tako da ga zaženeš z kdesu:
    Alt+F2 in vpišeš "kdesu kcontrol"
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.