novo namizje!!!

No jaz imam v načrtu eden projekt:

Ko sem tako že kakšno leto, dve opazoval namizja (predvsem gnome in kde) sem ugotovil, da nista nič posebnega. ker je namizje prva stvar, ki jo uporabnik vidi, se mi zdi da bi morala ta biti nekaj posebnega kar ga bi ločevalo od konkorence in privabljalo ljudi. izdelal sem nekakšen videz v glavi in na papirju. vešč programiranja ravno nisem, prav tako se je problem pojavil, ko sem želel izdelati sliko (oz. več slik za video z zvokom kot predstavitev namizja).

Nekako sem tudi začel iskati primerno ime za to namizje oz. projekt. prvo je bilo SLD (S-Line Desktop), kasneje pa sem se še spomnil ime LPD (Linux Primary Desktop).

Če vas še kej zanima kar vprašajte.

Upam, da mi bo kdo znal pomagat.

lep pozdrav

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    katera orodja/knjižnice? kateri jezik? drugače sem pa zainteresiran.
  • hmm...no ko bi te zastopil najbolje :D namizje bi bilo mednarodno, zato za začetek recimo angleščina itd.
    V osnovi bi bil videz podoben temu: http://www.silverwingsonline.com/ubuntu1.jpg
    vender sem ga malo dodelal... pospravil sem zgorjno vrstico ter postavil menu in bližnice v krog na sredini. odprti dokomenti bi pa se odpirali levo spodaj ampak samo kot znakci ter sporočila (npr. ta pa ta ti sporoča na klepetalnici). seveda samo minimizirani dokomenti, podobno kot ima to mac. v mislih sem pa imel prirejene programe namizju podobno kot ima to KDE. za osnovo pa bi vzeli kar konkorenčne izdelke pa jih malo zakrpali pa pošlihtal :)

    tako malo za osnovo :)

    upam da sem zajel tudi to kar si želel. lp
  • no če citiram iz drugega foruma:
    Sega" je dejal/-a:
    v mislih sem imel nekaj podobnega temu: http://www.silverwingsonline.com/ubuntu1.jpg
    samo odstranil bi zgorjno vrstico. za informacije in minimizirana okna bi bil prostor levo od tega vrtljivega menija z bljižnicami. bi bil pa samo znakec, brez napisa (zato malo večji znakec). desno od krogca bi pa prišla namizja, podobno kot pri temu. bila bi pa tudi prilagoditev programov. npr: firefox bi bil podoben kot tisti pod F11, z razliko, da bi se spodnja vrstica prikazovala le občasno, ko bi bilo to treba in še to ne cela temveč le njen delček. npr: da bi ti nekdo rekel nekaj preko skype, bi se ti pokazal mali okenček z znakcem in kaj ti je napisal, čez nekaj časa bi ostal samo še malo znakec, ki bi žmigal. office bi bil podoben macovemu (torej samo list), lahko bi se bralo tudi kot knjigo ipd. vse pa seveda nebom povedal zakaj je (oz bi bilo) to namizje posebno. :) aja, še ura. ta bi bila podobna kot pri visti in pri kde - okrogla desno zgoraj. na njej (oz ob njen) bi pa bili datum, čas in vreme. ko pa bi imel odprt program, čez celo površino pa bi se vedela le ura v desnem kotu. še bi pa dal gor miško (naprimer da ti ovira pogled pa del besedila, slike) bi pa izginila. za prikaz zpodnje vrstice bi pa samo premaknil miško na spodnji rob.

    aja filemček, bil bil skupaj zmetane slikice namizja z predstavitvenim govorom, ter predstavitve programov, namenjene za to namizje (seveda samo slikice, kako naj bi izgledalo vse skupaj, da bodo/boste imeli programerji vedeti kaj delajo).

    lp

    ps: he sm se spisu :D
  • napsy Član Ubuntu.si
    ...samo odstranil bi zgorjno vrstico.
    prednost zgornje vrstice je v tem, da lahko uporabnik lažje dostopa do funkcionalnosti sistema. Gnome ima to odlično rešeno, kjer so trije meniji, ki imajo ločene namene. Ostala namizja (npr kde 4 in vista) želijo zgraditi podobno idejo vendar tam vse funkcije vstavijo v en sam meni kar pa pride na koncu zelo nepregledno.
    za informacije in minimizirana okna bi bil prostor levo od tega vrtljivega menija z bljižnicami. bi bil pa samo znakec, brez napisa (zato malo večji znakec). desno od krogca bi pa prišla namizja, podobno kot pri temu.
    kakor razumem tisto sliko, je to ravno tko, kar ti želiš. sicer nekaj takega že obstaja za linux (glej avant-window-navigator).
    ... bila bi pa tudi prilagoditev programov. npr: firefox bi bil podoben kot tisti pod F11, z razliko, da bi se spodnja vrstica prikazovala le občasno, ko bi bilo to treba in še to ne cela temveč le njen delček. npr: da bi ti nekdo rekel nekaj preko skype, bi se ti pokazal mali okenček z znakcem in kaj ti je napisal,
    tudi to je že implementirano v namizju gnome kot kde. lahko si pogledaš nov način obveščanja, ki bo prišel zraven Ubuntu 9.04 (http://www.markshuttleworth.com/wp-content/uploads/2008/12/jaunty904_notifications_example1_web_092.swf)
    office bi bil podoben macovemu (torej samo list), lahko bi se bralo tudi kot knjigo ipd. vse pa seveda nebom povedal zakaj je (oz bi bilo) to namizje posebno. :)
    to ne razumem najbolje.
    aja, še ura. ta bi bila podobna kot pri visti in pri kde - okrogla desno zgoraj. na njej (oz ob njen) bi pa bili datum, čas in vreme. ko pa bi imel odprt program, čez celo površino pa bi se vedela le ura v desnem kotu.
    tut že obstaja nekaj podobnega (glej cairo-clock)

    Izdalava namizja iz ničle je zelo zahtevna. Treba je izbrat primerno orodje, zgradit platformo za bodoče razvijalce, upoštevati vse standarde.... Bolj praktična bi bila predelava že obstoječega namizja. Spremembe pa lahko ponujaš kot paket popravkov.
  • napsy je dejal/-a:
    ...samo odstranil bi zgorjno vrstico.
    prednost zgornje vrstice je v tem, da lahko uporabnik lažje dostopa do funkcionalnosti sistema. Gnome ima to odlično rešeno, kjer so trije meniji, ki imajo ločene namene. Ostala namizja (npr kde 4 in vista) želijo zgraditi podobno idejo vendar tam vse funkcije vstavijo v en sam meni kar pa pride na koncu zelo nepregledno.
    zgorjne vrtice ne bo ker bo meni prišel (tako kot sem že povedal) skupaj z bližnicami v onem krogcu na sredini.
    napsy je dejal/-a:
    za informacije in minimizirana okna bi bil prostor levo od tega vrtljivega menija z bljižnicami. bi bil pa samo znakec, brez napisa (zato malo večji znakec). desno od krogca bi pa prišla namizja, podobno kot pri temu.
    kakor razumem tisto sliko, je to ravno tko, kar ti želiš. sicer nekaj takega že obstaja za linux (glej avant-window-navigator).
    nje, levo spodaj bo prišlo seznam (minimiziranih) oken, ter opozorilni del (npr. downloadanje ipd.).
    napsy je dejal/-a:
    ... bila bi pa tudi prilagoditev programov. npr: firefox bi bil podoben kot tisti pod F11, z razliko, da bi se spodnja vrstica prikazovala le občasno, ko bi bilo to treba in še to ne cela temveč le njen delček. npr: da bi ti nekdo rekel nekaj preko skype, bi se ti pokazal mali okenček z znakcem in kaj ti je napisal,
    tudi to je že implementirano v namizju gnome kot kde. lahko si pogledaš nov način obveščanja, ki bo prišel zraven Ubuntu 9.04 (http://www.markshuttleworth.com/wp-content/uploads/2008/12/jaunty904_notifications_example1_web_092.swf)
    podobno, le da bo malo drugače. če mi razložiš kako se dela z gimp ti pripravim sliko namizja :)
    napsy je dejal/-a:
    office bi bil podoben macovemu (torej samo list), lahko bi se bralo tudi kot knjigo ipd. vse pa seveda nebom povedal zakaj je (oz bi bilo) to namizje posebno. :)
    to ne razumem najbolje.
    no ko sem gledal predstavitel mac os x sem zasledil nekr program kateri ti je pri pisanju kazal samo list papirja, tako da se je videlo še ozadje.
    napsy je dejal/-a:
    aja, še ura. ta bi bila podobna kot pri visti in pri kde - okrogla desno zgoraj. na njej (oz ob njen) bi pa bili datum, čas in vreme. ko pa bi imel odprt program, čez celo površino pa bi se vedela le ura v desnem kotu.
    tut že obstaja nekaj podobnega (glej cairo-clock)
    ja, res je podobno, samo da bo pač bolj funkcionalno. na tej uri oz. ob njej bo še bilo (kot sem že umenil) vreme in datum. ko pa boš imel npr. odprt firefox se ti bo pa samo v desnem spodnjem kotu videla ura (digitalna in samo ure in minute).
    napsy je dejal/-a:
    Izdalava namizja iz ničle je zelo zahtevna. Treba je izbrat primerno orodje, zgradit platformo za bodoče razvijalce, upoštevati vse standarde.... Bolj praktična bi bila predelava že obstoječega namizja. Spremembe pa lahko ponujaš kot paket popravkov.
    za osnovo bi uzel elemente drugih namizij in jih skombiniral.

    lp
  • Razmisljanje je super, izvedljivo... Ampak je potrebna prava ekipa. V tem primeru menim, da bi mogoce lahko potegnili se kaj iz coks-a ali kake podobne ustanove. Vsekakor bi prav prisla pomoc tudi direktno iz ubuntu ekipe. Pomoc pri oblikovnem delu je ponujena tudi iz moje strani, kolikor bom le utegnil, prav tako za vse v povezavi z soundom (login, logout, ... unique sounds).
  • napsy Član Ubuntu.si
    recimo gnome se je razvijal deset let, da je postal to, kar je danes. Seveda je preprosto rečt da želiš nekaj uzeti iz tega namizja, pa malo iz onega. V resnici je pa to veliko težje.

    gnome ima kar nekaj zanimivih zamisli, ki bi lahko bile v naslednjem gnome 3.0 (topaz). pogej si http://live.gnome.org/ScratchPad tam maš na tone idej. Se bi mi zdelo bolj praktično pomagat pri kateremu izmed projektov na oni strani.

    Ena zanimiva ideja, ki jo je nekdo predlagal za gnome 3.0 je task-oriented namizje. se pravi da se delo na namizju porazdeli na opravila.
  • napsy Član Ubuntu.si
    recimo gnome se je razvijal deset let, da je postal to, kar je danes. Seveda je preprosto rečt da želiš nekaj uzeti iz tega namizja, pa malo iz onega. V resnici je pa to veliko težje. gnome ima kar nekaj zanimivih zamisli, ki bi lahko bile v naslednjem gnome 3.0 (topaz). pogooglaj za "gnome live topaz" ...tam maš na tone idej. Se bi mi zdelo bolj praktično pomagat pri kateremu izmed projektov na oni strani.
    Ena zanimiva ideja, ki jo je nekdo predlagal za gnome 3.0 je task-oriented namizje. se pravi da se delo na namizju porazdeli na opravila.

    no kar želim povedat je to, da izdelava namizje ni kar mačji kašelj (nekaj dizajnov pa malo kode). Treba je delat nekaj let, preden je stvar sploh uporabna.
  • domneval sem da je težko, kako pa nisem vedel. vseeno sem pač optimisičen. bom pa dodal še post na kakšne tuje forume ko naredim nekaj slikc.

    lp
  • No sem pripravil preprosto slikico kako sem si zamislil namizje:
    image
  • Zgleda dost kul, čeprov tud če bi bil razvit bi osebno ostal na KDEju.
    Moje znanje programiranja je nično sam se mi zdi, da je Qt boljši widget toolkit kot pa Gtk.
    Sam jest bi se najprej uprašu a je sploh potrebeno novo namizje. Najbrž bi se večino stvari dal nardit na obsoječih nmizjih.
    Predvsem na KDEju kjer si zdej s Plazmo res prepuščen svoji domišljiji. tko na hiter bi reku, da je večino stvari, ki jih želiš nardi že da nardit na KDEju. Sam to je moje mnenje.
    Je pa vedno kul novo namizje.
    Sam še eno vprašanje a bi to blo prov DE (kot Gnome, KDE, Xfce...) al bolj WM (kot fluxbox, rat-poison, awesome,...)
    Se mi zdi, da je lažje WM nardit in da na knoc lahk enak dobr gleda kot DE. Se mi zdi da je E17 Wm in ne De.

    To moje mnenje.
  • napsy Član Ubuntu.si
    Lepo in prav, vendar se tako kde kot gnome z malo truda da nastavit na to, kar ti hočeš
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.