Windows "prestopniki" - tema

Zdravo punce & fantje (najbrž v večini...),

Definitivno bi rabili posebno temo/forum vsi tisti, ki planiramo prehod na Ubuntu. Predvsem iz Windows okolja.

Zakaj ? Ker po letih dela in administriranja WinXP težko presedlaš na nov sistem takoj, časa pa nimaš, da bi zadevo študiral od začetka.

Priznam, tole v nadaljevanju zna biti za koga smešno, zame pač ni...

Konkretno sem imel problem, ko sem želel namestiti nek program in mi nikakor ni uspelo, ker Unix instalacije ne delujejo po Windows logiki, programa ni v repozitoriju, kolega, ki "obvlada" (sicer Debian) je bil na dopustu in sem malo izgubil voljo po nadaljnem raziskovanju, ker po parih urah nisem uspel namestiti programa !!!

Druga zadeva ki me muči so prenosi emailov. Na XP-ju imam Thunderbird in na njem za več let emailov (recimo enih 30.000 - 5 Gb), ki jih zaradi službe potrebujem. Ima kdo rešitev, kako to prenesti iz XP na Ubuntu? Če bi ta prenos nekako izpeljal, potem sem tako rekoč "vaš". Word/Excel nista problem, ker jih OpenOffice bere kolikor toliko brez problemov.

Ostalo, kar še službeno potrebujem pa je vektorska grafika, ki pa je več ali manj na XP/Mac platformah (uporabna, da ne bo pomote ... Illustrator, Corel), tako da tam nameravam z Wine, če bo treba pa tudi kupim tisti CrossOver, če bo treba...

No, take malenkosti, ki pa bodo najbrž v prihodnosti težile vse več Windows uporabnikov, ki se želimo znebiti jarma MS in nedelujočih OS. In če bo zadeva delovala, ni vrag, da se nas več odloči za tak prestop.

Lep pozdrav in hvala za prihodnje informacije!

Xman

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    Za Thunderbird:
    lokacijo tvojih pošt najdeš v
    C:\Documents and Settings\user_name\Application Data\Thunderbird\Profiles\profile_name\Mail\pop.isp_name.net
    Vendar je ta imenik privzeto skrit)

    Vsebino omenjenega imenika prekopiri v Linux v imenik ~/.thunderbird/*.default/Mail
    (iz http://home.att.net/~cherokee67/mailfldrloc.html)

    Vektorska grafika: program Inkscape. Drugače pa lahko poskusiš svojo srečo z zagonom kakšnega Corela preko wine.

    Na wiki straneh pa tudi najdeš daljši opis linux alternativnih programov za windows.
  • Hvala napsy!

    Super glede TB!!! Bom sprobal takoj ko bo mogoče.

    Hvala za Inkscape "tip" ampak ne bo šlo... sem poskusil. To je kot peskovnik in motokros če se razumeva... imamo tiskarno in tam rabiš profi program, ki obvlada Pantone in kjer lahko narediš import in manipulacijo/dodelavo/predelavo vsega kar ti pošiljajo drugi. Tako da če ne delaš z vektorsko grafiko vsak dan, potem je Inkscape mogoče celo preveč, drugače pa za vsakdanje delo je pa še malo "premlad". Načeloma nimam nobenih problemov če je treba za kakšen program plačati, samo da je res uporaben in da se ne sesuva!

    Ne rečem pa, da ne bom uporabnik Inkscape-a čez par let...
  • napsy Član Ubuntu.si
    tukaj potem imaš dve opciji: poskusiš zagnati kakšen corel ali adobe preko wine. wine je program, ki do neke mere omogoča zagon windows programov. Za podprte programe si poglej na strani http://appdb.winehq.org/

    druga pa je ta, da znotraj linuxa poženeš vmware oz. virtualbox, ki emulirata celoten računalnik in tam namestiš windowse in pozneje še corel oz. adobe. Linux boš lahko normalno naprej uporablu za ti dve pa prešaltaš na emulacijo.
  • Ja, oboje si že ogledujem... vmWare je sicer zadnja varianta, upam da bo šlo z Wine/crossover, ker je vse skupaj ceneje in hitreje kot virtualizacija.

    No ideja je že, za instalacije teh programov in testiranje pa bom najbrž rabil pomoč... ker se mi že kar zdi da ni samo 2x klik na exe datoteko, kot na Xp-jih... No nekako bomo že, če ne se pa slišimo kaj.

    Hvala za prijaznost in nasvete!
  • napsy Član Ubuntu.si
    Mogoče ti bo tale link prišel še kaj prav:
    http://www.ubuntu.si/dokuwiki/doku.php?id=zacetniki_faq
  • Pozdravljeni vsi na forumu!
    Tri dni uporabljam ubuntu 8.10 prej sm uporabljal windows xp in sem zelo zadovoljen nad ubuntu odličen program sicer se bo treba mal navadit ampak bo:D
    Imam uprašanje glede aplikacije wine.
    Inštaliral sem wine in potem youtube downloader ampak se youtube downloader ne odpira. Kaj je narobe?
    Ali mogoče obstaja kakšna alternativa youtube downloader-ju da bi laufala brez wine-a na ubuntu
    Hvala v naprej.
  • V repozitorijih imaš paket youtube-dl:

    sudo apt-get install youtube-dl

    Nauk: vedno preišči repozitorij in šele nato poganjaj windows verzije preko wine ;)
  • no da še js neki dodam..
    firefox ma en lep addon imenovan DownloadHelper ki v sodelovanju z ffmpeg dela čuda ;)
    za youtube in youtubeu podobne strani :)
  • Ubuntu User je dejal/-a:
    ...Tri dni uporabljam ubuntu 8.10 prej sm uporabljal windows xp in sem zelo zadovoljen nad ubuntu odličen program...
    Program ? Hehe!
  • bi pa še jaz nekaj vprašal. ker na faxu uporabljamo spss in je to zaenkrat edin program zaradi čera še uporabljam visto, me zanima če ima kdo izkušnje s pspp. zadnjič sem probal uvozit datoteko .sav v pspp in mi je kr neke čudne znake ven vrglo. ima kdo kakšno idejo?

    l.p.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.