Šolski sistem in odprtokodnost

Lep pozdrav vsem!

Po objavi zadnjega bloga se mi je oglasilo kar nekaj staršev, ki sem jim namenila današnji blog Šolstvo in odprtokodnost ali o ciciCad-u.

Menim, da je problem mnogih, ki bi sicer radi prešli na odprtokodne programe, pomanjkanje navodil, kako naj denimo v Ubuntuju uporabljajo programe, ki jih morajo otroci uporabljati za šolo (primer: ciciCad), ali kako z Ubuntujem odpirati določene vrste datotek, ki se nahajajo na CD-jih, ki so priloženi k učbenikom.

Predlagam, da bi se Ubuntu skupnost povezala s pristojnim ministrstvom in ga opozorila na naslednje:
1. programi, ki so obvezni za šolo, naj bodo na voljo tudi v različici za Linux
2. v kolikor niso, naj proizvajalec izdela navodila, kako je tovrstne programe mogoče uporabljati v Linuxu

Prav tako predlagam, da se skupnost poveže s pedagoško akademijo ter predstavi bodočim učiteljem možnosti odprtokodnih programov. Kajti treba je graditi na mladih.

Če smo iskreni, za vse navedeno bi lahko poskrbel tudi COKS in morda bi bilo bolj učinkovito, ko bi njim predlagali tovrstno delovanje?

Lep pozdrav vsem in veliko uspehov pri nadaljnem delu :D
«1

Komentarji

  • Cube Član Ubuntu.si
    Micy je dejal/-a:

    1. programi, ki so obvezni za šolo, naj bodo na voljo tudi v različici za Linux
    2. v kolikor niso, naj proizvajalec izdela navodila, kako je tovrstne programe mogoče uporabljati v Linuxu
    pod te dve stvari se bi dejansko bil pripravljen podpisat, ker izbira OS-ja je stvar odlocitve osebe kot same, in ce je ze potrebno uporabljati za solanje eksplicitno dolocene programe je prav, da smo tu enakopravni vsi neglede kak os smo si izbrali...
  • Cube je dejal/-a:
    [quote=Micy]da smo tu enakopravni vsi neglede kak os smo si izbrali...
    [/quote]

    Se pravi uporaba Javanskih programov, ali pa wine ...
    sam wine je spet tako tako..

    Sej trenutna svar ki je boleca pri Linux distribucijah je edino slaba programska podpora. ce se ta zadeva resi, se mi zdi da se lahko potem Winwod OS samo se krizajo ;)
  • Ja, ravno berem navodila za uporabo CD roma, ki je priložen učbeniku za kemijo (8. razred OŠ). Neverjetno, da so vsa navodila napisana za windows, niti namignejo ne, da bi utegnili tudi upoirabniki drugih sistemov zbasati ta CD v svoj pogon.

    Kar je pa najbolj zanimivo, predlagajo instalacijo brezplačnih programov za ogled datotek. Enega od teh se da brez problemov sneti iz dodaj/odstrani programe. Za drugega pa ravno gledam, kako se ga lotiti, ampak mislim, da ni nek silen problem. Se pravi brezplačno in odprtokodno da, vendar samo v okolju TOS ali kako naj razumem vse skupaj?

    Bom napisala še ta drugi blog za starše, ki so obupali ob teh šolskih CD-jih. Menim pa, da gre za diskriminacijo in prisiljevanje nas, staršev, da kupujemo nekaj, česar sploh ne potrebujemo. Moja pravica je, da izberem OS, kakršen meni ustreza, njihova dolžnost pa je, da mi omogočijo uporabljati učno gradivo tudi v tem OS.
  • Micy je dejal/-a:
    Moja pravica je, da izberem OS, kakršen meni ustreza, njihova dolžnost pa je, da mi omogočijo uporabljati učno gradivo tudi v tem OS.
    Seveda je tvoja pravica, samo oni se pomoje ne sekirajo kaj prevec zaradi tega.
    Sicer pa tuki je bolj k ne problem nasa drzava, ker noce uvesti se kaj drugega razen MIcrosoft v javni strukturi.

    Zakaj, ce mene vprasas je spet vmes denar.
    Microsoft zaposluje doloceno stevilo ljudi, tej ljudje rabijo stranke da "delajo".
    lahko je pa se bolj crn scenarij, da ce skenslamo MIcrosoft, dobimo crno piko pri Ameriki. Res da se slisi banalno, kaj pa bo par slovenckov v celi posodi, samo ce si fajn lacen se hitro pozna ;)
  • Naj ti povem, čisto kot primer, da so meni prejšnji teden "sčistili" računalnik po nalogu šefa, ker sem imela na njem "nestandardne" programe (OO.org, GIMP, OCR programe ipd.). Dovoljeni so samo MS programi, ker menda "ne povzročajo težav". Delam seveda v državni upravi.

    No ja, nisem se pretirano nasekirala, ker so načini in so načini, kako premostiti taka "mnenja".

    Tako da se zelo strinjam - največji problem je naša država, ki ne želi zmanjševati stroškov tam, kjer bi jih zlahka lahko :)

    BTW - "dešifrirala" sem nekaj CD-jev, ki so priloženi k učbenikom. Zato jutri na mojem blogu sledi nadaljevanje zgodbe. Tokrat pa bo, ker gre po mojem mnenju za hudo neustrezna navodila za uporabo gradiv, ki so obvezna za šolo in hkrtai smo jih starši plačali, link na tekst poslan tudi na ministrstvo za šolstvo. Trivialnost vsega skupaj pa je, da je del gradiva oblikovan na GPL programu, s čimer si avtorji gradiva znižujejo stroške, hkrati pa dajejo navodila zgolj za to, kako naj bi ta isti program deloval v okolju TOS in ne tudi v drugih.

    Skratka, treba s eje po mojem mnenju kar oglašati v javnosti in preko pozitivnih primerov opozarjati na prednosti odprtokodnih programov :)
  • napsy Član Ubuntu.si
    Po mojem mnenju bi najbolj uspešen bil posreden pritisk na vlado. Torej, go public.
  • Dovoljeni so samo MS programi, ker menda "ne povzročajo težav"
    Dovoljeni so zato, ker MS daje nore popuste in ker učitelji samodejno pričakujejo, da bodo učenci zadevo tako ali tako spiratizirali. Meni je bilo smešno, ko sem imel zagovor raziskovalne naloge, kjer sem predstavil zastonj način kako jo napraviti s pomočjo brezplačnih programov. In potem mi en pametnjakovič - srednješolski profesor, izvrže, da zakaj ne bi uporabil Dreamweaver. Ali ni ta boljši? Ne ni, zato ker stane par 100$. Takrat mi je žal, da mu nisem vrgel tega v obraz.
  • Saj pravim, če bomo vsi kar tiho, se ne bo premaknilo nič. Dokler noben od staršev niti ne pisne, da je nekaj narobe z navodili in s prisiljevanjem otrok v uporabo TOS, potlej bo, kakor je.

    Jutri bom v blogu točno izpostavila tudi ta moment piratstva. Ker nikomur ni treba krasti, lahko si vzamemo tudi tisto, kar nam je vsem na voljo zastonj, je legalno in je v jeziku, ki ga razumemo :) Res ne vem, kaj temu manjka.

    No, jutrišnji primer bo dovolj zgovoren na temo, kako je odprtokodnost dovoljena a le v primeru, ko deluje na TOS. Primer je več kot simptomatičen, posebej s stališča vseh tistih, ki si sami niso znali pomagati, saj so navodila hudo, pa res hudo pomanjkljiva.
  • Blog je objavljen: Šolstvo in odprtokodnost ali o učbeniških CD-jih

    Mislim, da je jasno iz teksta, za kaj gre pri vsem skupaj in tega ne bi posebej komentirala. Bi pa morda veljalo začetnikom in manj izkušenim uporabnikom ponuditi navodila, ki se nanašajo na vrsto datotek (in posledično programov)

    Lep pozdrav vsem!
  • napsy Član Ubuntu.si
    Lahko bi kot ubuntu skupnost izdali eno skriptico za začetnike?
  • napsy je dejal/-a:
    Lahko bi kot ubuntu skupnost izdali eno skriptico za začetnike?
    Ja, ampak res za začetnike. Navodila na tistem drugem CD-ju so taka, kot da ljudje niso še videli računalnika. Denimo notri jim pišejo "vklopite zvočnike" ipd. Ergo, treba se je spustiti na res osnoven nivo in ljudem pomagati.

    Se splača? Seveda se! V tem trenutku, ko to pišem, moj zapis prebira 96 obiskovalcev.
  • napsy Član Ubuntu.si
    Sicer sem proti "dumbing down the users" in bi raje videl navodila, ki stvari razložijo. Kot sem že rekel, se bi lahko za naslednji Ubuntu LTS pripravila kakšna skripta.
  • Že, že, ampak pri navodilih vedno velja, da morajo biti razumljiva tudi tistim, ki se z nečem prvič srečujejo. Izkušeni uporabnik bo preskočil prvih nekaj poglavij, so pa tudi taki, ki si natančno preberejo, kako je treba vtakniti kabel v vtičnico in kje je gumb za prižiganje TV sprejemnika. Pred nekaj dnevi nas je na FB presenetila prijateljica (sicer znana oseba), ki je zaklenila tipkovnico svojega novega telefončka in ni vedela, kaj je to PIN in kaj je to PUK koda.

    Skratka, če se delajo navodila za začetnike, potem je potrebno najprej razložiti osnove. Recimo tako kot v pričujočem primeru, ta datoteka pomeni to, ona nekaj drugega (dovolj je potegniti link), program naložite tako (in sledi opis, pri naslednjem primeru pa: glej tisto).

    Vem, da se morda vse skupaj sliši (bere) čudno, ampak tudi ta navodila, ki pa so priložena na CD-ju za kemijo, razlagajo osnove (samo za TOS in ne za kaj drugega).

    Kot sem pa razbrala iz sporočil svojih obiskovalcev, pa problem sploh ni v tem, da ne bi vedeli, kje vprašati. Problem je v tem, da vprašati pomeni priznati, da nečesa ne veš. In marsikomu točno to predstavlja hud problem. Zato tudi so navodila in spet smo na začetku :) Skratka, preprosta, razumljiva navodila bi rešila marsikateri probllem.

    Recimo primer, ki se je meni zgodil. Vtipkam (po navodilih) get-apt remove XXXXX, nakar dobim sporočilo, če sem administrator (nekako tako). Celo uro sem buljila v ekran, preden mi je potegnilo, da moram vpisati sudo get-apt itd! Saj vem, da je to butast primer, ampak jaz pač nisem programer. Saj potlej je bilo butasto tudi meni, ampak kako naj pa vem, da moram začeti s sudo?
  • Micy je dejal/-a:

    Recimo primer, ki se je meni zgodil. Vtipkam (po navodilih) get-apt remove XXXXX, nakar dobim sporočilo, če sem administrator (nekako tako). Celo uro sem buljila v ekran, preden mi je potegnilo, da moram vpisati sudo get-apt itd! Saj vem, da je to butast primer, ampak jaz pač nisem programer. Saj potlej je bilo butasto tudi meni, ampak kako naj pa vem, da moram začeti s sudo?
    Jst pa v tem ne vidim nic butastega. sej nben clovk ne zna vsega, tko da... ;)
  • Koliko takšnih "neumnosti" pa si ti lahko zgodilo v TOS.

    Meni se jih je kar velikooo :|
  • kubanc je dejal/-a:
    Jst pa v tem ne vidim nic butastega. sej nben clovk ne zna vsega, tko da... ;)
    Ma daj... Če se spomnim nazaj, kaj sem tukaj spraševala, ker mi ni bilo jasno, čemu sliži terminal :):):) Lahko se samo sama sebi režim. Ampak je pa tako, lahko se režim, ker sem se vseeno naučila nekaj novega in ker enostavno uživam z Ubuntujem.
    sese12 je dejal/-a:
    Koliko takšnih "neumnosti" pa si ti lahko zgodilo v TOS.

    Meni se jih je kar velikooo :|
    TOS sem pa kar obvladala, ker spadam med starejšo generacijo. Začela sem delati na računalniku, ko sem imela kakih 21 let. Prej sem tudi na Spektrumu, ampak tisto je bilo bolj tako... Kaj pa vem, bolj za igranje igric. Se spomnim, kako smo čakali oddaje na radiju, snemali "programe" in se učili programiranja. Za današnje razmere dokaj smešno početje, posebej če se spomnim tistih prvih igric :)

    Potem je prišel DOS in prvi urejavalniki besedil, pa slavni TOS 3.1. Tako da si v tistih časih moral kar nekaj vedeti, že če si hotel napisati navaden tekst. Ni bilo tako kot danes, da prižgeš računalnik in samoumevno vse dela. Že sam izpis in določitev margin na strani je bila svojčas prava umetnost :)
  • V nečem se strinjam z Mici kar pa sem že večkrat izpostavil tudi sam. To je mišljeno kot konstruktivna kritika, torej ne vzet osebno, ampak z namenom razmisleka o tem problemu.

    Programerji (in tisti malo bolj računalniški tipi), ki uporabljajo linux in z lahkoto obvladajo konzolo in vpisovanje ukazov)so ena skupina,.... druga skupina pa je velika večina, ki niso programerji in nimajo časa, da bi se ukvarjali podrobno z inštalacijo, vpisovanje ukazov ipd.

    Za tisto večino bi morali narediti OS bolj preprost. To pa ne pomeni, da "nekoga poneumljamo", ampak "poenostavljamo" tisto, kar se da. Ker nima smisla porabljati čas in energijo za ukvarjanje s podrobnostmi v OS, ampak mora to vse čimbolj delat za ne-programerje na čimbolj enostaven način. Saj ne moremo pričakovati od laikov, da postanejo programerji in vešči poznavanja drobovja OS, ker nimajo čas za to, saj so po poklicu čisto nekaj drugega v nasprotju z informatiki, ki jim je to poklic (in ti na žalost večkrat ne razumejo ostalih, ki ne znajo programiranja in niso informatski tipi).

    Gre za to, da se prihrani čas in ga uporabiš za ustvarjanje, ne pa reševanje programerskih problemov.

    Ponavadi se postavi argument, da če kaj poenostaviš s tem poneumljaš ljudi. Jaz pa pravim, da ko nekaj poenostaviš s tem daješ ljudem čas za tisto, kar je pravzaprav namen uporabljati programe: to je USTVARJALNOST.

    Programerji naj se ukvarjajo z reševanjem programskih problemov, saj zato so šolani in to jih tudi zanima. Ampak skupnost pri linuxu (kar pa jih je večina programerjev) NE RAZUMEJO ostale, ki niso programerji oz. informatiki po poklicu. Ti ostali želijo preprosto uporabljati programe ne pa se ukvarjati s problemi OS in zakompliciranim kompajlanjem (tam, kjer se to še dela) itd... S temi problemi naj se ukvarjajo programerji in naj jih poenostavijo za ostale.

    1. Prepričan sem, da je to tisti največji problem zakaj linux nima večjega tržnega deleža (v smislu uporabe). Ima ga tam okoli 1% in prepričan sem, da so to predvsem informatiki, programerji in amaterski entuziasti. Dobil sem občutek, da linux skupnost ne želi, da bi linux uporabljali povprečni uporabniki, ki nimajo časa ali volje ukvarjanje s konzolo, ker ..."saj če nočeš uporabljati konzolo, kaj potem delaš na linuxu?"... Nekaj v tem smislu...

    2. Drugi problem takoj za tem pa je neinformiranost laične javnosti glede odprte kode, proizvajalci rač. opreme, ki ne poskrbijo za zelo dobre gonilnike za linux in posledično programerji, ki ne poskrbijo, da njihov program ali igra teče na ostalih OS (in to s preprosto namestitvijo), razen na windowsih.

    To sta dva problema, ki sem ju jaz opazil, ko sem prešel na linux. S tem, da je prvi problem v naši kontroli (linux uporabniki), drugi pa ne, saj imajo proizvajalci svojo voljo.

    Zato pravim, da je treba v linux skupnosti utemeljiti novo filozofijo. Programerji, informatiki in ostali amaterji, ki obvladajo programiranje naj ostalim ne-programerjem poenostavijo uporabo OS in odprtokodnih programov.

    Točno ta filozofija je povzdignila Ubuntu med zvezde, saj je ta OS začelo uporabljati kar precej ljudi, ker je dokaj enostaven za tiste, ki želijo biti ustvarjalni in ne zapravljati čas s programerskimi in istalimi problemi OS.

    _________________
    Ker v preteklosti sem že pisal o enem konkretnem problemu ko ni bilo možnosti v enem od poštnem odjemalcu arhivirati e-pošto, pa so na vprašanje kako arhivirati pisali za laike nesmiselne in zakomplicirane rešitve. Pojdi v to in to mapo (ki je mimogrede skrita) in arhiviraj tisto in tisto mapo, ki je v maildir ali mbox obliki in po ponovni namestitvi OS to mapo ponovno kopiraj tam, kjer si jo našel (seveda, da je to enostavno, ampak za laika, ki se s tem prvič sreča ni enostavno in to je težko razumeti določenim ljudem). Ali ne bi bilo bolj preprosto narediti en menijski ukaz, ki bi preprosto arhiviral v željeno mapo celotno pošto? Seveda, da je, ampak programerjem se ni dalo, iz ne vem kakšnih razlogov, ker "so oni pametni, ostali so neumni in pustimo te neumne" ali karkoli že...
    _______________________________________

    Treba bo spremeniti filozofijo linux skupnosti, ki so v veliki večini informatiki po poklicu in približati OS laikom na bolj preprost način. Saj je to notranji problem linux skupnosti in je v moči te skupnosti, da ta odnos spremeni.


    Če pa ni zainteresiranosti za širšo uporabo linuxa, potem naj se to pove odkrito. Ker danes velja to: če se hočeš ukvarjat z linuxom, boš moral zapraviti ogromno časa z konzolo in zakompliciranimi podrobnostmi.

    Danes se ljudje linuxa ustrašijo. Ko pride do problema in ko pride nasvet vpiši nekaj v konzolo se ljudje ustrašijo in se jim ne da (zaradi pomanjkanja časa) ukvarjati se s podrobnostmi. Ljudje se nočejo učiti informatike in poznavanja drobovja OS, ampak hočejo preposto uporabljati program čemur je pač namenjen.

    Še enkrat: to je bila konstruktivna kritika in je ni treba vzeti osebno, ampak le osvetliti problem odnosa znotraj linux skupnosti.
  • khan

    Glej bom ti pa jaz čisto na kratko poskušal nekaj odgovoriti.

    Sam nisem nikakršen programer in uporabljam Ubuntu že nekaj časa.

    Primerjava. Ravno danes sem formatiral (dualboot) comp in nalagal TOS samo zato ker uporabljam ProKlik NLB pa ne za sebe ampak za društvo kjer sem blagajnik.

    In seveda ko namestiŠ TOS, kaj potem?

    Ne dela brezžična povezava !

    Poišči gonilnike in usposobi kartico za povezavo.
    V Ubunto je kartica delala takoj.

    Kaj še? Ne dela zvoča Realtek. Zopet išči gonilnike in naloži, da dela kartica oz. zvok.
    V Ubuntu mi zvok dela takoj.

    Kaj potem ? V TOS nimam urejevalnika besedil Office. Kaj zdaj. Kupi ali naloži piratsko kopijo MS Office ali odprtokodni OO Office.

    V Ubunti je že naložen OO Office in ni potrebno nobnih posebih ukazov.

    In še ... bi lahko našteval.

    Vse tisto z ukazi v terminalu pa je že nadgrajevanje pri Ubuntu in iskanje novih programov. V TOS pa moraš to začeti takoj ko ga naložiš.

    Pa seveda da ne pozabim v TOS še obvezni antivirus program in antispywer program ...
  • Je pa res, kar pravi khan glede podpore strojni opremi. Z Lexmarkom sem se namučila do onemoglosti. Prejšni mesec sem kupila nov printer (otrok rabi v šoli barvne fotke in enostavno je poraba kartuš za ink jet hudo prevelika). Nabavila sem Samsung CLP-315. Namestila sem ga na Ubuntu brez problemov. Je pa še dosti takih firm, ki imajo "plug & play" samo za TOS, vse ostalo jih pa ne zanima kaj dosti. Potlej se pa mučiš s tako opremo :(

    Drugo, kar se mi zdi pomembno, je pa informiranost. Dokler ljudje niso obveščeni o možnosti, da imajo brezplačen in legalen OS in recimo pisarniški paket, bodo ali kupovali ali nalagali črne verzije.

    sese12, je pa res tudi, kar ti praviš. Ubuntu omogoča marsikaj.
  • Če mene kdo vpraša bi zadeve strnil v tri osnovne točke za popolnega začetnika.

    1. Popolni začetnik kupi računalnik oz. PC, ker je to cool.
    2. Računalnik je zato, da greš na internet in da uporabljaš elektronsko pošto.
    3. računalnik rabiš zato, da doma nekaj napišeš (namesto nekdanjega pisalnega stroja) in to natisneš.

    Ubuntu ima vse to že v osnovi, ko ga namestiš.
    Pa ima to tisti TOS ???
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.