[vodic] Šahovski program PyChess preveden v slovenščino

grofaty Član
Pozdravljeni,
prevedel sem program za igranje šaha z imenom PyChess. To je odličen program, ki omogoča igro tudi preko interneta z FICS strežnikom - torej da igraste z nekom preko interneta. Šahovski program seveda omogoča igranje tudi z računalnikom. Omogoča pa dodajanje različnih šahovskih strojev, tako da je lahko zanimiv tako za začetnike kot za napredne igralce.

Za Ubuntu 8.10 lahko namestite dve verziji in sicer 0.8 verzija, ki je v repozitoriju in pa 0.10 alfa, ki je uradno nestabilna razvojna različica, vendar po mojih izkušnjah dela brez težav ima pa seveda nove funkcionalnosti. Žal pa je prevod še tako zelo svež, da ga je potrebno ročno namestiti, še ga namreč ni v uradnem repositoriju - novi jeziki so ponavadi podprti v novih verzijah. Zato predlagam, da si ročno namestite glede na spodnja navodila.

Namestitev PyChess 0.8:
1. sudo apt-get install pychess
2. download prevoda iz spletne strani http://code.google.com/p/pychess/issues/detail?id=404 - povsem na dnu je datoteka PyChess_slovenian_translation.tar.gz
3. iz Terminala:
cd Desktop (oziroma direktorij, kamur ste downloadali software):
4 . tar zxvf PyChess_slovenian_translation.tar.gz da razpakiraš tar datoteko
5. cd ver_0.8
6. ustvari direktorij za slovenščino
sudo mkdir -p /usr/share/locale/sl/LC_MESSAGES/
7. skopiraj v direktorij jezik slovenščine
sudo cp pychess.mo /usr/share/locale/sl/LC_MESSAGES/
8. dodeli read pravice do te datoteke:
sudo chmod +r /usr/share/locale/sl/LC_MESSAGES/pychess.mo
9. zaženi program PyChess iz Programi | Igre | PyChess
Opomba: da boste lahko videli slovenski jezik v PyChess programu, morate Ubuntu imeti nastavljeno na slovenske nastavitve. Torej če vidite meni zgoraj levo Ubuntu menije: Application... Places... System - potem imate nastavljeno angleščino. Mora vam pisati Programi... Mesta... Sistem

Namestitev PyChess 0.10:
1. iz spletne strani http://code.google.com/p/pychess/downloads/list prenesete datoteko pychess_0.10alpha2-2_all.deb za Ubuntu
2. namestite paket z ukazom: sudo dpkg -i pychess_0.10alpha2-2_all.deb
3. ostalo je enako kot pri namestitvi za PyChess 0.8 zgoraj od 2. koraka naprej, razen koraka 5, ker se pomaknete na direktorij ver_0.10

Če boste imeli težave z namestitvijo in/ali delom s programom, sporočite na forum, pa bomo skupaj poskušali rešiti težave.


Mimogrede, pred nekaj tedni sem prevedel astronomski program Skychart. Vse tiste, ki vas zanima astronomija, najdete več informacij na: http://www.ubuntu.si/punbb/viewtopic.php?id=2842

Pozdravljeni

Komentarji

  • Vse pohvale, ni kaj.
    PS poznaš kakšen program, za računanje parov na šahovskem turnirju po švicarskem sistemu?
  • Pohvalno.
    Imam pa eno vprašanje: Takoj ko zaženem pychess in začenem igro, gre CPU na 100%. (v bistvu sta 2 python procesa, ki sta tako požrešna).
    Pychess Verzija 0.10,
    sistem pa Core 2 duo, 2GB RAM

    Se to dogaja še komu?
  • Jackpack, pa ti CPU na 100% drži samo ob zagonu programa ali tudi kasneje. Meni namreč CPUja ne "požira".
  • Niber, žal ne poznam takšnega programa.
  • Takoj, ko se priklopim na Pychess, lokalna igra proti GNU chess imam te podatke (nisem še potegnil nobene poteze) in to traja dokler ne zapustim igre.
    #top

    PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND
    11104 xxxx 35 15 11072 1600 656 R 65 0.1 0:12.96 gnome-gnuchess
    11110 xxxx 35 15 70120 17m 7364 S 62 0.9 0:13.08 python
    11108 xxxx 35 15 70112 17m 7364 S 47 0.8 0:10.13 python

    Isto se dogaja ko se priklopim na FICS, a tu šele ko začnem igro (seveda tu ni gnuchess procesa).
    Kljub podatkom iz #top pa na samo igranje to nima vidnega vpliva.
  • grofaty Član
    uredil/-a 30. March, 2009
    Sem se precej namučil, da sem ugotovil, kaj bi lahko bilo pri tebi narobe.

    Verjetno si vključil Možnosti | Nastavitve | Računalniški nasprotnik | Analyziraj z | Uporabi analizo in/ali Uporabi nasprotno analizo in iz menija izbral GNU chess.

    Razkljukaj obe ti dve nastavitvi in ponovno zaženi PyChess.

    To bi moralo rešiti CPU problem.

    Hvala, da si sporočil napako. Sem problem prijavil na bugtracker in upam, da bodo programerji rešiti ta problem s CPUjem.
  • jackpack Član
    uredil/-a 31. March, 2009
    Prav si imel! Oba python procesa sta sedaj v mejah normale.
    gnome-gnuchess je še vedno kar požrešen (ko igram lokalno igro), a to je samo engine, ki ga pychess uporablja in teče z nizko prioriteto.

    Hvala za pomoč.

    p.s.
    admin: z uro na forumu ni vse v redu. Zamuja 2 uri.
  • grofaty Član
    uredil/-a 29. October, 2009
    Pozdravljeni,
    kar nekaj časa že uporabljam verzijo PyChess iz subversion repositorija. Ta verzija je sedaj zelo stabilna veliko bolj kot 0.10 alfa verzija deb paketa.

    Navodila za instalacijo (v Terminal programu izvrši):
    1. premakni se v svoj home direktorij
    cd ${HOME}


    2. instaliraj subversion in ostale odvisne pakete, da bo PyChess deloval
    sudo apt-get install -y subversion python-gnome2-desktop python-pysqlite2 gettext


    3. prenesi datoteke iz repositorija
    svn checkout http://pychess.googlecode.com/svn/trunk/ pychess-read-only


    4. premakni se v poddirektorij pychess-read-only
    cd pychess-read-only


    5. ustvari datoteko prevoda iz template
    ./create_template.po.sh


    6. ustvari novo .po datoteko iz template in jo združi s slovenskim prevodom
    msgmerge ${HOME}/pychess-read-only/lang/sl/LC_MESSAGES/pychess.po ${HOME}/pychess-read-only/lang/template.po -o ${HOME}/pychess-read-only/lang/new.po


    7. skompajliraj datoteko .po v .mo in jo shrani v direktorij za sl jezik
    msgfmt ${HOME}/pychess-read-only/lang/new.po -o ${HOME}/pychess-read-only/lang/sl/LC_MESSAGES/pychess.mo


    8. zaženi PyChess
    LANG=sl_SI.UTF-8 PYTHONPATH=${HOME}/pychess-read-only/lib/ ${HOME}/pychess-read-only/pychess


    Za ukaz "zaženi PyChess" je najbolje, če si ustvariš bližnico - na namizju desni gumb in "Create Launcher..."

    Lep pozdrav
  • Tole bom dal kr pod Članke in vodiče..se mi zdi da bl tam spada :)
  • grofaty

    V četrti točki je po moje napaka v zadnjem delu ukaza (${HOME}/Documents/PyChess/la...). Očitno si ti malo premikal mape.

    Varianta
    msgfmt ${HOME}/pychess-read-only/lang/template.po -o ${HOME}/pychess-read-only/lang/sl/LC_MESSAGES/pychess.mo

    pa mi po zagonu točke 5 javi napake

    Traceback (most recent call last):
    File "/home/my-user-name/pychess-read-only/pychess", line 30, in
    gettext.install("pychess", localedir=addDataPrefix("lang"), unicode=1)
    File "/usr/lib/python2.5/gettext.py", line 508, in install
    t = translation(domain, localedir, fallback=True, codeset=codeset)
    File "/usr/lib/python2.5/gettext.py", line 493, in translation
    t = _translations.setdefault(key, class_(open(mofile, 'rb')))
    File "/usr/lib/python2.5/gettext.py", line 180, in __init__
    self._parse(fp)
    File "/usr/lib/python2.5/gettext.py", line 315, in _parse
    self.plural = c2py(plural)
    File "/usr/lib/python2.5/gettext.py", line 93, in c2py
    raise ValueError, 'plural forms expression could be dangerous'
    ValueError: plural forms expression could be dangerous


    V angleščini (brez slovenske .mo datoteke) Pychess deluje odlično.
  • jackpack,
    imaš prav, v navodilih so bile napake. Sem sedaj zgornja navodila popravil/dopolnil, tako da bi moralo delovati. Sporoči ali sedaj deluje.
    Lp
  • Testiral na "čisti" inštalaciji 9.10.
    Potrebno je inštalirati še python-gnome2-desktop, python-pysqlite2 in gettext
    Od tu dalje sem sledil navodilom v #9.

    Vse deluje tako kot je treba. :cool:
    LP
  • grofaty Član
    uredil/-a 29. October, 2009
    @jackpack, me veseli, da so sedaj navodila bolj užitna. :)

    Sem dodal tvoj, komentar glede potrebnih dodatnih paketov na Ubuntu 9.10.
  • Še kratka navodila, kako odstraniti PyChess iz Ubunta:
    1. Če ste sledili mojim navodilom iz 9. prispevka te teme, potem odstranite direktorij:
    rm -rf pychess-read-only/


    2. Odstrani konfiguracijsko datoteko:
    rm .pychessconf


    Konec navodil. Zelo enostavno torej.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.