[rešeno] Deljenje datotek - Samba (smb.conf)

Pozdravljeni !
Sem začetnik na sistemu Linux , ker sem serviser računalniške opreme in mi Windows os gre tako na živce sem se odločil da bom začel uporablja Ubuntu !
Sedaj po 5 dneh učenja sem si vse porihtal razen mreže oz sharinga v mreži !
Delam preko wlana in mi internet ter pinganje lepo dela, nemorem pa videti mrežnih diskov !
Sedaj me zanima če mi lahko kdo pomaga in mi nipiše oz pošlje kako je pravilno sestavljena tale datoteka smb.conf.
Ali je v ubuntu potrebna samba ali dela kako drugače ?
Kateri paketi so potrebni da mi bo mreža pravilno delovala !

Hvala za odgovore že vnaprej , če sem pomotoma začel z temo katera je že na forumu se opravičujem in prosim administratorja da mojo temo izbriše !

Lep pozdrav,

Komentarji

  • Samba se ti sama naloži, ko greš na: Mesta - Poveži se s strežnikom - Skupna raba Windows. Potem vpišeš IP strežnika in to je to.

    Deljenje mape pa nastaviš tako, da na mapo klikneš z desnim gumbom in izbereš možnost Sharing Options, ter nastaviš tudi nivo dostopa (samo za branje ali tudi za pisanje).

    Če pa želiš brskati po Windows omrežju greš pa na Mesta - Omrežje - Omrežje Windows.
  • matejmau Član
    uredil/-a 5. August, 2009
    Sem rešil zadevico !
    Hvala tebi Matthai za pomoč , ampak sem rešil problem !
    Sem naredil sledeče:
    vse pakete sem imel nameščene, potem sem kolega poklico kateri vem da ima ubuntu, mi je poslal njegov smb.conf.
    Ga odpro malce predelo mojega orginal spremenil restartal in zadeva dela kot more!

    In sedaj rečem z veseljem WINDOWS OS BYE BYE !
  • a bi lahko to datoteko naložil ali prilepil celotno kodo?
  • hehe, jaz sem pa danes menjal internet ponudnika in sem prosil serviserja naj mi modem nastavi tako, da bodeloval kot ruter....in sedaj lahko BP iz Ubuntuja dostopa do interneta in do vseh datotek na stacionarnem XP računalniku. Meka. Zdaj, ko sta ti dve malenkosti urejeni se bom res lahko posvetil Ubuntuju.
  • napsy Član Ubuntu.si
    dejansko že dolgo nimaš modema, če imaš širokopasovni internet. Tako da si router že imel le nastavit si ga moral pravilno :)
  • matejmau Član
    uredil/-a 7. August, 2009
    No sedaj sem še malce prebiral Samba spletno stran in sem si kodo tako napisal , mogoče bo kdo videl kako napako prosim če mi javi

    smb.conf =

    [global]
    workgroup = WORKGROUP
    server string = Samba Server Version %v
    interfaces = wlan0
    security = share
    log level = 1
    socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
    log file = /var/log/samba/log.%m
    max log size = 50
    load printers = yes
    cups options = raw

    [homes]
    comment = Home Directories
    browseable = no
    writable = yes
    ; valid users = %S
    ; valid users = WORKGROUP\%S

    [printers]
    comment = All Printers
    path = /var/spool/samba
    browseable = no
    guest ok = no
    writable = no
    printable = yes
    [matej-home]
    comment = Home Directory of Matej
    path = /home/matej/netlogon
    browseable = yes
    writable = yes
    valid users = user
    printable = yes
    create mask = 0765

    Heh malce po mojem maslu, sam zadevica mi laufa !

    Lp
  • Jaz sem tudi začetnik pri linuxu. Tako da večino nastavitev pustim pri miru.

    Doma želim imeti omrežje, kjer je nekja map skupih - omrežnih. Dostopa se ubntu-ubuntui in tudi ubuntu-window.

    Zadeva sicer dela, ko so računalniki prižgani dalj časa.

    Ampak ko računalnik zaženeš rabi kar nekaj časa (tam cca 3-5 minut) da se mape pokažejo kot mrežne mape. Imam občutek kot da smb rabi 5 minut da pridobi vse informacije o omrežnih diskih iz omrežja.

    Kaj bi to lahko bilo?

    LP
  • Če se ne motim, je stvar v tem, da Windowsi periodično oddajajo (propagirajo) podatke o omrežju. Zato je treba nekaj časa, da se vsi računalniki "pojavijo".
  • andrejus je dejal/-a:
    Ampak ko računalnik zaženeš rabi kar nekaj časa (tam cca 3-5 minut) da se mape pokažejo kot mrežne mape. Imam občutek kot da smb rabi 5 minut da pridobi vse informacije o omrežnih diskih iz omrežja.
    No, ko sem še sam imel Windows, mi je delalo podobno, tako da verjetno s sambo ni nič narobe.
  • Oi

    Jaz, kot kaže, ne znam iskat...

    Kako je pa s tem, da preko lupine odpreš neko share mapo iz drugega kompa?

    Jaz imam dva , pa ko pride punca so to trije kompi na kupu. Imam zunanji disk, kjer se nalagajo filmi, in to pol gledamo na vseh kompih.
    Vse ok, in prav. To šeram, in sem vse to poštimal preko gui-ja.

    Kako pa preko lupine dostopam do teh map, oziroma kako sploh v lupini najdem in mount-am druge compe?


    lp, grom
  • Cube Član Ubuntu.si
    grom mogoce kaj takega:
    mount -t smbfs -o username=xxxx,password=xxxx //masina/share /mnt/temp
    ?
  • Oi cube,

    Sem probal med mašino in shareMapo dat celo pot (latitude-d500/home(strela/Desktop/def) pa je isti odgovor...
    Sem namesto smbfs dal cifs, pa je isti odgovor...


    grom@compaq6820s:~$ sudo mount -t smbfs -o username=strela,pasword=xxx //latitude-d500/def /mnt/zacasno/
    mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on //latitude-d500/def,
    missing codepage or helper program, or other error
    (for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might
    need a /sbin/mount.<type> helper program)
    In some cases useful info is found in syslog - try
    dmesg | tail or so

    grom@compaq6820s:~$ dmesg | tail
    [339562.483459] smbfs is deprecated and will be removed from the 2.6.27 kernel. Please migrate to cifs
    [339562.483470] smbfs: mount_data version 1919251317 is not supported
    [339568.169563] smbfs is deprecated and will be removed from the 2.6.27 kernel. Please migrate to cifs
    [339568.169567] smbfs: mount_data version 1919251317 is not supported
    [339671.309923] smbfs is deprecated and will be removed from the 2.6.27 kernel. Please migrate to cifs
    [339671.309934] smbfs: mount_data version 1919251317 is not supported
    [339696.717251] smbfs is deprecated and will be removed from the 2.6.27 kernel. Please migrate to cifs
    [339696.717255] smbfs: mount_data version 1919251317 is not supported
    [339702.847998] smbfs is deprecated and will be removed from the 2.6.27 kernel. Please migrate to cifs
    [339702.848014] smbfs: mount_data version 1919251317 is not supported
    grom@compaq6820s:~$ whereis syslog
    syslog: /usr/include/syslog.h
    grom@compaq6820s:~$ cd /usr/include/
    grom@compaq6820s:/usr/include$ cat syslog.h
    #include <sys/syslog.h>
    grom@compaq6820s:/usr/include$



    Če sem prav razumel kaj mi pravi dmesg | tail (to nimam pojma kaj da je, še...), je samba pase, saj je verzija kernela ki ga imam 2.6.31-14?



    Podvprašanje;
    recimo, da znam spreminjat dovoljenja za datoteke preko ukazne lupine. Kako pa določim, da je kaka mapa share?
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.