Ubuntu za neuke uporabnike

Tukaj vas je sigurno nekaj takih, ki ste Ubuntu "podtaknil" kakšnemu neukemu uporabniku, kot je mama, babica, kolega ki nima pojma in podobno.

Zanima me kakšno so kaj izkušnje v teh primerih? Kako pogosto morate "intervenirat" ali pomagat pri različnih stvareh?
Kakšne vrste težav vam povzročajo taki uporabniki?
«1

Komentarji

  • Jst vsakemu podtirim Ubuntu, zaenkrat 3, in se nihce ni imel kaksnih velikih tezav z njim
    Prejsn teden sm sel enmu uporabniku instalirat printer...
  • Jaz vsakemu začetniku "podtaknem" Ubuntu in še nisem imel težav, če pa že zelo malo oziroma nič. Vsaj za zdaj so vsi uporabniki zelo zadovoljni in srečni. Jaz pa še bolj ker ne rabim vsakih nekaj dni čistit smetja ki ga bi sicer dobili z MS.

    Tako da vsakemu priporočam Ubuntu :D

    LP androxxl
  • aja, se tole
    folku tezim naj zecnejo Ubuntu uporabljat
    Primer:
    Nalozil sem ga enmu prjatlu, star okoli 52 let. Na zecetku se ga je branil, potem sem mu razlozil da ni problem uporabljat, naj se ga ne boji.
    Sedaj ga z veseljem uporablja,
    In sedaj se je to zgodlo, da on naprej svojim (ala zena, otroc) govori naj Ubuntu uporabljajo.
    In tukej mate odgovor kaj pomeni Ubuntu :cool::cool:
  • jaz sem ga "podtaknil" mami s tem, da sem ji dal gor tudi temo xp-jev in je vsa navdušena....
    žena ga tudi uporablja bp :)
  • christooss Član Ubuntu.si
    Edini problem, k se je ponavad pojavil je manjko Microsoft Office (važn, da en fičr ni na istem mestu, k v OOo pa že zahtevajo nazaj WinXP). Sicer sem proUbuntujevski v vseh debatah ampak se mi ne da več ukvarjat s helpdeskom :)
  • jaz sem ga isto instaliral mami in nima nobenih problemov

    no... po parih mesecih ko sem ji povedal tudi root password je prec neki zašuštrala z wirelessom =) no potem sem uredil in spremenil root pass :lol:
  • Dejansko je stvar taka, da sem tudi sam še kar začetnik v linuxu. Zato me skrbi kaj vse "znajo" sčarat taki uporabniki.

    V windowsih poznam standardne neumnosti, ki jih počne folk in kako rešit zadeve. Tukaj me pa nekoliko skrbi, kako zelo mi lahko zagrenijo življenje :rolleyes:

    Pač v stilu pregovora: It is impossible to make anything fool-proof because fools are so ingenious :D
  • Uf, tudi z Linuxi se da ščarati marsikaj, ampak ponavadi takrat ko se ucis, ne ves kaj delas, in si reces, pa pejmo probat.
    da prides do nekega vzpona so tudi padci, ni tuki linearne črte ;).

    Drgac pa pomoje ne bi blo kej vecjih tezav. Probej, pa bos videl :D
  • Kami Član Ubuntu.si
    kubanc je dejal/-a:
    aja, se tole
    folku tezim naj zecnejo Ubuntu uporabljat
    Primer:
    Nalozil sem ga enmu prjatlu, star okoli 52 let. Na zecetku se ga je branil, potem sem mu razlozil da ni problem uporabljat, naj se ga ne boji.
    Sedaj ga z veseljem uporablja,
    In sedaj se je to zgodlo, da on naprej svojim (ala zena, otroc) govori naj Ubuntu uporabljajo.
    In tukej mate odgovor kaj pomeni Ubuntu :cool::cool:
    To se meni osebni zdi že skoraj vsiljevanje in mi ni všeč.

    Nekaj je, če je uporabnik nov (do pred tem še ni uporabljam računalnika), drugo pa je, če že nekaj časa uporablja računalnik in je navajen na kak drug operacijski sistem (nečesa se odvaditi - še posebej po zelo dolgi uporabi se je težko).

    V drugem primeru jaz uporabniku lepo predstavim prednosti (in tudi slabosti) Ubuntu in pustim njemu, da se odloči.

    Vsekakor pa se strinjam, da se nekateri uporabniki "bojijo" takim pa je treba zadevo dobro pokazati in dati nekaj časa, da preizkusijo nov sistem.
  • lej, za obicne uproabnike, ki hodijo na internet, gledat posto, youtube, facebook, 24ur.com, rtvslo, in razlicne portale, nimas bolsga kot Ubuntu.

    Ce pa hoce model recimo lavfat Adobove stvaritve, pa recimo 3D Mayo, AutoCad, bo pac moral iti na WIndows OS, ali pa MAC OS.

    Drgac pa dons sm sel spet en racunalnik rihtat z windows XP, in sem jim povedal da jim v kratkem namestim Ubuntu OS, (oz. bom pocakal na 10.04), ker je pac bolj varen, zaneslijv, hitreje deluje, in jih bo, glede njihovih potrebe cist vredu
  • kubanc je dejal/-a:
    lej, za obicne uproabnike, ki hodijo na internet, gledat posto, youtube, facebook, 24ur.com, rtvslo, in razlicne portale, nimas bolsga kot Ubuntu.

    Ce pa hoce model recimo lavfat Adobove stvaritve, pa recimo 3D Mayo, AutoCad, bo pac moral iti na WIndows OS, ali pa MAC OS.

    Drgac pa dons sm sel spet en racunalnik rihtat z windows XP, in sem jim povedal da jim v kratkem namestim Ubuntu OS, (oz. bom pocakal na 10.04), ker je pac bolj varen, zaneslijv, hitreje deluje, in jih bo, glede njihovih potrebe cist vredu

    Se čist strinjam, tudi sam delam na ta princip, ampak še zmerej dam možnost, da se sami odločjo...

    Povem kaj in kako in da to ni kak BAV BAV :D, kokr sami mislijo da je.
  • G-man Član
    uredil/-a 5. March, 2010
    Marsikomu sem skušal poturit, nekje je ratalo, nekje je zadeva eksplodirala nazaj v fris :) Ene par redkih primerov so me sami vprašali, če jim lahko namestim. Ne maram preveč vsiljevat, ker sem videl, da mora bit človek ali a) totalen računalniški analfabet, b) informatik, ki ga zanimajo alternative. Velika večina jih je tam nekje vmes: niso mentalno dovolj fleksibilni, nekateri kritični programi so samo za Windows ali pa mislijo, da je Windows boljši v vsakem primeru.

    Meni se zdi, da je treba predvsem zbudit zavedanje, da obstajajo alternative, če ne je za veliko večino ljudi Linux isto kot marsovci. Vsako nerazumevanje kaj Linux je in česa je in česa ni sposoben ponavadi rezultira v tem, da ljudje krivijo za svoje težave Linux, čeprav je srž težav ponavadi kje drugje.
  • Kami Član Ubuntu.si
    kubanc je dejal/-a:
    lej, za obicne uproabnike, ki hodijo na internet, gledat posto, youtube, facebook, 24ur.com, rtvslo, in razlicne portale, nimas bolsga kot Ubuntu.

    Ce pa hoce model recimo lavfat Adobove stvaritve, pa recimo 3D Mayo, AutoCad, bo pac moral iti na WIndows OS, ali pa MAC OS.

    Drgac pa dons sm sel spet en racunalnik rihtat z windows XP, in sem jim povedal da jim v kratkem namestim Ubuntu OS, (oz. bom pocakal na 10.04), ker je pac bolj varen, zaneslijv, hitreje deluje, in jih bo, glede njihovih potrebe cist vredu
    S zgornjo trditvijo se sicer tudi sam popolnoma strinjam sam, eni so na žalost trdo-umni in želijo Windows uporabljati samo za to, ker ga uporabljajo znanci ali prijatelji, ker drugače ne bodo "kul".

    Vseeno pa se mi kaj vsiljevat takim zdi brez veze.
  • Niber Član
    uredil/-a 5. March, 2010
    Malo se premika: danes sem na radiu slišal, da je pogoj za oddajo prošenj za kmetijske subvencije "osebni certifikat, dostop do interneta in operacijski sistem windows ali linux".
    :)
  • Cube Član Ubuntu.si
    wooow! ta oglas bi bilo za posnet :D
  • Heh, svašta :D
  • bf4ed Član
    uredil/-a 8. March, 2010
    Sigurno nek linux "geek" napisal ta oglas :D

    No jaz sem trenutno dvem namestil ubuntu. Kolegu, kateri je sam hotel ker je videl pri meni in je pripravljen testirat.

    In očetu, zaradi nuje in živcev. Uporablja samo za net...xp po 1 mesecu zjebal. Še enkrat xp gor...spet nekaj tednov, spet sesul sistem...eh sem pa dal ubuntu 9.04 gor in že 18 mesecev brez enega problema :D
  • Ne podtikam nicesar nikomur, ce pa kdo vidi pa ga zanima pa z veseljem pomagam :)
  • No js nisem še nobenmu nič "vsilu"...čeprav sm hotu lol
    Ampak sem pa razložil enmu mal "filozofijo" open sourcea...in tudi pokazal ubuntu.. in je bil zelo navdušen (sploh nad filozofijo - free open software) :)
    Jasno sem mu tudi povedal da to ni windows in ne gre igrat igric..ter ni windows programov ampak so pa alternativne rešitve :)
  • Niber je dejal/-a:
    Malo se premika: danes sem na radiu slišal, da je pogoj za oddajo prošenj za kmetijske subvencije "osebni certifikat, dostop do interneta in operacijski sistem windows ali linux".
    :)
    Še spletna stran
    http://e-kmetija.gov.si/
    povezava "Potrebna oprema"
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.