Skriti stroški OEM Windows poleg računalnika in varstvo potrošnikov

Pred par dnevi sem se pogovarjal s sorodnikom, če se sploh da dobiti high-end računalnik brez OEM licence za Windows. Sicer vemo, da se da Windows zavrniti proti plačilu (čeprav to storiti ni tako preprosto kot se zdi) ampak ali ni pravzaprav štuljenje Windows poleg računalnika brez da bi bila cena v računu navedena v navzkrižju z interesom potrošnikov? Mogoče bi se dalo doseči prek zveze potrošnikov, da bi pri prodaji takega računalnika bila posebej navedena nameščenega operacijskega sistema? Konec koncev se gre za dva različna produkta, ki sta nam prodana in za Windows se moramo pri prvem zagonu strinjati z licenčno pogodbo za Windows.

Komentarji

  • Ja, dobr bi blo kej vprasat, mene tud zanima, zakaj nikjer ni cene o OS sistemu.
    Mogoce je pa tuki fora glede firme, ce ma kdo firmo, lahko mogoce kej vec o tem tudi pove...
  • Tud jaz tako mislim. Ko jaz kupujem računalnik imam pravico kupiti le strojno opremo brez OS. Ali pa, če prodajalec (ali proizvajalec) ponudi isti računalnik z linux OS (ki je pa itak zastonj).

    Jaz sem v eni izmed trgovin kupil prenosnik brez windowsov (bil je freeDOS) in sem si sam naložil kubuntu-ja.

    Mislim pa, da bi to moralo biti pravica potrošnika, da ima možnost kupiti katerikoli računalnik brez OS, če tako želi. Kako je pa to v realnosti pa ne vem, ker sem sam pri nakupu tak računalnik že imel na voljo.

    Moral bi se zanimati pri ZPS.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Zadeva je čisto preprosta.
    Windows lahko zavrneš proti plačilu, kot je omenil G-man, ali pa si kupiš prenosnik s prednaloženim linuxom.

    Na ceneje.si najde 65 prenosnikov s prednameščemnim linuxom, tako da izbira vsekakor je in sicer čedalje več.
    3 leta nazaj je bilo skoraj nemogoče kupiti prenosnik z linuxom, danes pa res ni več težav.
  • andrejZ je dejal/-a:
    Zadeva je čisto preprosta.
    3 leta nazaj je bilo skoraj nemogoče kupiti prenosnik z linuxom, danes pa res ni več težav.
    Jst sm prav zaradi tega kupil Dell-a 4 leta nazaj, ker ni imel Wiwndows OS prednalozen
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.