Zakaj me je Ubuntu razočaral

Da ne bomo samo hvalili naš priljubljen sistem, je dobro da tu pa tam napišemo tudi kako negativno o linuxu in Ubuntu.

Začel bom kar jaz sam. Ubuntu uporabljam že dobro leto. V zadnjem kvartalu uporabljam izključno Ubuntu. WinXp imam nameščen na VB za plačevanje preko ProKlika, za povezavo s Pošto Slovenije in podoben »obskurne zadeve« kot je recimo: nadgradnja Garmina, povezava z Nokio ipd.

Začel sem z 8.10, potem hitro nadgradil na 9.04. Dejansko sem bil z 9.04 zelo zelo zadovoljen. Vse mi je delalo tako kot se šika. Ker na začetku še nisem poznal politike Canonical in izdajanje novih edicij vsakih 6 mesecev. Sem se odločil, da bom šel na LTS. Kar pa iz 9.04 se ni dalo, Moral sem najprej nadgradit na 9.10 in šele potem na 10.04 LTS. Ker sem imel računalnik že vštiman v nulo sem se odločil za nadgradnjo.

Takoj se je videlo, da je 9.10 delal manj stabilno od »iz nič« instaliran 9.04. Tu pa tam je kaj zaštekalo. Potem sem ponovno nadgradil na 10.04 LTS. Ej pol stvari so spremenili. In zadeva ne dela tako kot bi morala:

1. Že ob nadgradnji mi je povozilo gonilnike za scaner. Imam multifunkcijsko napravo in kar naenkrat mi kljub temu da so gonilniki naloženi scaner ne dela. Po dvegh urah matranja sem uštimal.
3. Redno je potrebno računalnik en krat na teden re-bootat. Vedno nekaj pride.
4. omrežna kartica (ethernet, ta na kabel) kar na enkrat ne dela. WiFi dela BP, eno uro gledam kaj je narobe, ne najdem napake, kartice sploh ni. Preberem na forumo da bo mogoče pomagalo butalsko zagnat računalnik na novo. In potem dela BP. Ejla?
5. Gumbi za zapirat okna, povečat in minimizirat so na levi starni. Takoj sem to spremenil.
6. Takoj sem šel spremenit tisti zagonski zaslon (namesti playmoth temo al kaj je že). To je bilo brez veze.
7. Ikone za zvok ni več v v opravilni vrstici zgoraj. Jo dam gor, pa saj ni taprava. Prej sem lahko na miški samo požgečkal po kolescu in se s tem reguliral volumen. Spet na net in po 30 min iskanja najdem rešitev, kot je bila v 9.10.
8. Ni več enakega gumba za sleep & hibernacijo & log off & shut down«. Ajde to preživim in pustim kot je.
9. Ubuntu one. Se registriram, za vsak slučaj. Itak ne bom tega uporabljal. Probam, stvar ne dela tak kot sem si zamislil. Brez veze. Skinem ikonico dol iz vrstice.
11. Kamera u skypu še vedno ne dela, čeprav jo linux prepozna in prek njegovee Ekiga dela BP. OK, za to je kriv debilni Skype.
12. Iz Nautilusa vržejo ven gumbek jer lahko hitro preklopiš med naslovom direktorija in ikonicami direktorija, sedaj moram pritisak Crt + L. Pa kaj jim je se jim je zmešalo.

Še bi lahko našteval, naj bo dosti za začetek. Tije fantje pri canonicalu z vsako novo edicijo dajo na trg 30% spremenjen operacijski sitem. Kar pomeni da stavri, ki so bile dobre v prejšnjem spremenijo. Očitno 6 mesecev ni dovolj za stabilizacijo vseh popravkov ker so ti očitno koreniti. Tak način je brez veze. Naj se rajo posvetijo:

1. poliranju vmesnika – to je tisto, kar ljudi privabi
2. odpravljanju prejšnjih hroščev (saj jih je veliko) – to je tisto akr redni uporabniki cenimo
3. dodajajo kake nerevolucionaone novosti, ki ne spremeni izkušnje za 30%, kot bi lahko bil Ubuntu one. Ampak ne da se zaradi njega spremni 10% prejšnjega izgleda oz funkcionalnosti.

Vsakič ko nadgradim (do sedaj 3x) sem dobil občutek da imam do 30% nov sitem v roki. Hvala bogu da je Terminal vedno isti in da ima vedno iste ukaze. Čakam kdaj bodo to spremenili. Taka taktika je bila mogoče dobra za Canonical, ko se uveljavljal, sedaj je pa že uveljavljen in mu ni treba tako brezglavo »laufat«. Če bo šlo tako naprej si bom ob prvi novi instalaciji (ki upam da bo prišla na vrsta čez kako leto) naštimal Debian gor. In to je to.

Seveda ne bom zapustil Ubuntu in linux svet še nekja časa, saj sem kmaj sedaj postal 100% linux uporabnik Win laufam samo še na VBju.

Kaj mislite vi?
«13

Komentarji

  • ShAd0w Član
    uredil/-a 31. May, 2010
    Ja, oni delajo distribucijo vključno samo za tvoje potrebe.

    3/4 tvojih točk je bashanje GUI-ja. Sej je to vedno tako bilo in kot zgleda si lahko vse spremenil kot si hotel.

    Glede njihove politike pa se strinjam, da je 6 mesecev več kot premalo. Za to raje prisegam na rolling distribucije.


    Dejstvo pač je da ubuntu cilja še na večjo uspešnost in postaja bloated z neuporabnimi programi in mega pederskimi vmesniki(počasi bo kot windows). Ampak dejstvo je da si lahko to privoščijo.
  • Ja lej, če se jedro zamenja, ni šans, da bi stari gonilniki delal. Pritožiš se lahko, zakaj ti gonilniki niso del Ubuntu, če jih pa nalagaš sam, jih pa še enkrat naložiš.

    Glede ikon na levi strani.. je to pač macos neumnost... kr neki. Morda je to priprava na množično migracijo uporabnikov Adobe programov na ubuntu? :D

    Glede hroščev pa... se zgodi.

    Jst sm še vedno na 9.10 ker nadgradnja na 10.04 beta2 ni delala sploh in sm še enkrat 9.10 moral naložit. Bom počakal še malo.
  • napsy Član Ubuntu.si
    Mislim, da Canonical gre v pravo smer. Če naredijo napako jo lahko še vedno v neslednjih 6 mesecih popravijo. Se strinjam, da pa bi ti roki lahko bili daljši. Namizje so zelo spilili. Večini sistem deluje v prvo.
    Opazno je, da Ubuntu želi biti sam svoj. Ker pa je GNU/Linux odprti projekt, pa obstajajo alternative. Tako, da če ga Ubuntu kdaj fejst polomi, lahko preidemo na alternative.
  • mas pa se vedno alternativo ubuntu kar je linux mint ki je itak derivat ubunta ter uporablja celo enake repoje.. tak da probaj pa mislim da ne bos razocaran.
  • ali pa windows xD
  • Ne me narobe razumeti ampak če z compom služiš €€€ ne boš zamenjal kar tako sistem. Eno leto sem se trudil (postopoma seveda) da sem prešaltal iz Win na linux in naj sedaj zamenjam distribucijo. To zagotovo ne. Saj v taki obliki kot je sedaj stvar dela. In verjetno je malo ljudi v Slo, ki ima na laptopu linux s katerim služi denar in ti verjetno ne bodo zamenjal sistem tako za videt kak je drugi. Jaz sem samo povedal kaj mislim.

    Sedaj bolj konkretno:

    @ShAd0w: Ne razume kaj si hotel povedat s tem, da delajo distribucijo zame. Spreminjanje GUI je nepotrebno če stvar dela, se ti ne zdi? Lahko ga spolirajo, kot so ga ampak ne spreminjat osnove. Poliranje ni nujno enako temu, da ratujejo kot Windows. In če nimajo kaj počet je ful možnosti za poliranje.

    @mihap: To je meni vse jasno, samo meni je kazalo da so gonilnike nameščeni. In sistem je prepoznal printer (multifunkcijsko napravo Samsung SCX4xx) pravilno.

    @napsy: OK, Canonical nasplošo gre v pravo smer, samo enih for ne razumem. Čudna je ta politika. Verjetno hočejo ustvarjati razmere, da vsakih 6 mesecev predstavljajo neko novostin s tem si večajo bazo. Ker če bi vsaka 2 leti dali kaj novega ven bi bili dejansko kot Debian in njihovo združenje.

    A nobeden drugi uporabnik nima nobenih kritik na Ubuntu? Rad bi videl kaj vas moti.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @andrejus:
    Canonical ima neke želje in cilje izboljšati uporabniški vmesnik (poglej v odesk novice in si preberi nekaj o windicators, ter o ubuntu unity). Zato so gumbe premaknili na levo. Se mi pa vseeno zdi sporen način na katerega so to naredili. So pa obljubili da bodo o takšnih spremembah sedaj bolje komunicirali s skupnostjo.

    Glede umika gumba iz Nautilusa - tega ni zakrivil Ubuntu ampak Gnome, tako imajo to težavo vse distribucije, ki uporabljajo gnome 2.30. To odločitev so nekateri že močno skritizirali, vendar se mi zdi da to ni nič slabega. Vzrok za odstranitev ikon je ta, da so hoteli vmesnik narediti preprostejši za začetnike.
    Napredni uporabniki (se pravi tisti, ki dejansko tipkajo naslov mape) pa bodo že našli primerno bližnjico. Sicer pa je zame hitrejši pritisk na Ctrl+L .

    K sreči je linux popolnoma prilagodljiv in si lahko izgled prilagodiš kakor želiš (na spletu obstajajo skripti, ki ti premaknejo gumbe, zamenjajo temo, namestijo flash, itd..). Res pa je da to vzame nekaj časa. Tako si vedno lahko prilagodiš izgled po svojih željah. Na tvojo smolo pa Ubuntu spreminja odločitve glede oblikovanja.

    Ubuntu One žal še ni tako stabilen kot bi moral biti, oziroma ga je naval novih uporabnikov z 10.04 povsem onesposobil (ob izzidu bete 10.04 je deloval sprejemljivo, čeprav za moje pojme slabše kot dropbox).

    Meni se zdi da Canonical z določenimi stvarmi preveč hiti (PulseAudio je šel absolutno prehitro notri, še zdaj imajo ljudje težave z njim in gredo nazaj na alsa), GRUB2 (brez grafičnega orodja za urejanje nastavitev), novi zvočni applet (tvoja težava št. 7), odstranitev hal, ...., kar povzroča določene težave. En moj prenosnik ni šel v pravilno v stanje pripravljenosti dokler nisem dodatno namestil paketa hal.

    Vzrok za to je, da Canonical misli da še nima tako zelo veliko uporabnikov in si lahko privošči relativno velike spremembe, ki jih s povečanjem števila uporabnikov ne bo mogel več izvesti, tako zadevo po eni plati razumem. Vendar pa je Fedora še bistveno bolj bleeding edge, saj recimo fedora že 1 leto privzeto uporablja Nouveau gonilnike, ubuntu pa jih je začel šele z 10.04. Ubuntu uporablja jedro 2.6.32, fedora 2.6.33.

    Sicer pa je na linuxu precej enostavno menjati linux distribucijo. Ni nekih šokantnih razlik med Ubutnu, Fedoro in OpenSuse (seveda, če povsod izbereš gnome). Kar poskusi kakšen live-cd in videl boš, da ni hudega.

    V splošnem pa je ubuntu namenjen v pravo smer, saj so imeli v razvojnemu ciklu 9.10 in 10.04 prvič projekt "100 ureznin", kjer so popravljali manjše napake povezane z uporabnostjo. Popravili so vseh 200. Podoben projekt bo najbrž del 10.10.

    5 takšnih izboljšav si lahko prebereš tukaj: - http://www.workswithu.com/2010/05/25/five-usability-improvements-in-ubuntu-10-04/

    Skratka da povzamem: Da ubutnu ima svoj delež težav, toda kdo jih pa nima. Tudi Windows nima manj podobnih težav. MacOSX je malce poseben, ker deluje na ZELO omejenemu naboru strojne opreme. (Če bi Linux podpiral samo nekaj vrst grafičnih kartic, bi bilo mnogo lažje zagotoviti stabilnost.) Pa tudi super duper "stabilni" MacOS X Snow Leopard je imel bug, kjer si (pri določenih pogojih seveda) ob nadgradnji z Leoparda na Snow Leoparda izgubil VSE podatke svojega računa ! Si predstavljaš kakšna grozna napaka je to ? Seveda so to napako kakšen mesec in pol po izzidu popravili, ampak bistvo ostaja. Vsi operacijski sistemi imajo težave. In mimogrede od izzida 10.04 LTS še ni minil mesec in pol. Prednost Linuxa je da ti:

    a) omogoča izbiro programov in popolno prilagoditev sistema (seveda je to odvisno od tvojega znanja)
    b) zaradi vpogleda v izvorno kodo, lahko ti (ali pa nekdo drug, ki je rešitev objavil na svojemu blogu) napako popraviš in nisi odvisen na milost in nemilost proizvajalca
    c) vkolikor ti politika določene distribucije ni všeč, lahko hitro in brez težav menjaš na drugo.

    aja, pa da še pokritiziram nekaj kar mi res ni všeč - roza barva ozadja in "me menu". Oboje je bilo rešeno v manj kot 5 minutah.
  • se strinjam da je dvakratletna izdaja nove verzije nepotrebna, če pa že bi jaz osebno ravno obrnil sitem kot ga imajo, in sicer, da bi bila jesenska verzija ( LTS) samo izpiljena verzija spomladanske ( brez dodanih novih stvari ).
    Moti osebno me predvsem slabše delovanje flasha ( čeprav beta verzija z adobove strani deluje spodobno, in jasno ni to krivda sistema ), gumbi na levi strani so nepotrebni in se strinjam z nekom, ki je omenil, da je potencialna baza za migracijo na ubuntu s strani windows uporabnikov precej večja in ti so navajani, da so gumbi na desni. Privzeta tema in splah screen se mi tudi posebno ne dopadeta ampak to je stvar okusa in se z lahkoto spremeni ( npr. zelo lepe teme na http://www.bisigi-project.org/?lang=en ).
    Je še nekaj manjših nevšečnosti (autologin, ubuntuone je slab zaenkrat...) ampak načeloma vse deluje kot je potrebno ( vsaj z mojo opremo )
  • Ranakah je dejal/-a:
    A nobeden drugi uporabnik nima nobenih kritik na Ubuntu? Rad bi videl kaj vas moti.
    Na kakšen Windows ali Mac forum pejt vprašat. Bodo imeli dost za povedat. :lol: Sploh pa ne razumem Applovih navduščencem, ki tako veselo kritizirajo Linux. Očitno se ne morajo sprijaznit, da so za svoj OS odšteli $$$, zrastel pa je ravno tako na unix jedru. Windows je pa pač Windows. Nihče te ne sil, ampak ga moraš imet nekje. :)

    Kaj mene konkretno moti na Ubuntu:

    1. Ni Applovih programov. V n poskusih mi Photoshop do sedaj ni ratalo instalirati v Wine. Upam, da bodo vsaj Pinto dodobra razvili. Zgleda obetavna.

    2. Ko prenosnik preklopim iz AC/DC na baterijo (ko kabel ven potegnem), mi Ubuntu freezne. Ni druge rešitve, kot da resetiram.

    3. Včasih mi ne zazna mrežne kartice, vmesnika za žični internet.
    Konkretno primer 1: Sem v postelji in delam nekaj na internetu preko Wirelessa, suspandam računalnik, ga zjutraj priklopim na kabel in prižgem. Interneta preko kabla ni ni. Rešitev: reset.
    Primer 2: Sem doma na internetu preko kabla. Suspandam komp. Pridem v LJ. Računalnik priklopim na kabel, prižgem, interneta ni ni. Rešitev: reset.
  • Kaj mene moti. Predvsem to, da Adobovih strotive za Linux okolje ni, ampak tukaj ni kriv Linux jedro, ter njegove distribucije..

    Vcasih dobivam obcutek, da pri Canonical, se bolj nanasajo na izgled OS, kot pa na kakovost, ter odstranjevanje Bug-ov.
    Sicer, ce je problem v jedru, nima Canonical, nic pri tem, ker ga oni ne pisejo (ce se ne motim, ga pise IBM, redhat, novell, google, in ostala druscina).

    Ce bi naredil kdo kaksen emualtor, da bi lahko poganjal vse programe, ki tecejo na Windows okolju tudi na Linux distro. bi bila totalna zmaga. Wine tukaj ne upostevam, ker na Wine, nekatere stvari delajo, nekatere ne... :(

    Tudi ne vem, zakaj je pri novejsih distribucijah od Canonical-a toliko bug-ov, ko bi pa clovek pricakoval da jih bo bilo manj... :/
  • Cube Član Ubuntu.si
    sam se pridruzujem s tem da me moti to da Adobe programi ne delujejo na njem.
  • 1. spravite se na gentoo pa boste sami urejali svoj sistem in sami odgovarjali za napake npr. ob nadgradnji jedra in povoženi gonilnikih... :)

    2. pa povezava s pošto slovenije tudi deluje kolk vem je potrebno samo vstavit certifikat in to je to.? ( sem probal uporabljat pa mi pošta ni poslala uporabniškega imena in gesla vkljub plačilu... :))

    3. rebootat nwm why rabiš.. se pravim vrni se na točko 1. go to gentoo :) ( priporočam namestitev brez grafičnih vmesnikov oz. gnoma, kdeja, xcfeja al what ever ze je.... use X+icewm al neki window manager )

    4. omrežna? je kaj narobe s tvojo kartico .. ?:)

    ko pridem do 5. vidim da si zelo neprilagodljiva oseba pa se mi ne da več dr*at z možgani... :)

    good luck to woman who will have you... :)

    t3ch
  • andrejus Član
    uredil/-a 31. May, 2010
    Marek: kako si rešil tvoj problem št. 3. A samo reset pomaga. Enak problem imam jaz.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @kubanc: prispevke za jedro lahko napiše katerikoli programer, vprašanje pa je če ga bo Linus Torvalds sprejel v glavno vejo. Večina programerjev je za svoje delo plačana. Največ jih najemajo podjetja, ki si jih omenjal: IBM, Red Hat, Oracle, Novell, itd.. Vendar pa lahko Canonical vseeno plača nekaj programerjev, ki delajo na jedru. To ni zaprt klub.
    Sicer pa menim da se jedro kar vredu razvija, precej bolj problematičen se mi zdita X.org, mesa in gonilnik za grafične kartice. Tukaj bi res lahko še koga plačali.


    @andrejus: morda je to tale bug - https://bugs.edge.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/535653

    rešitev naj bi bila namestitev ATI-jevega lastniškega gonilnika fglrx , ali pa tole http://swiss.ubuntuforums.org/showthread.php?p=9210552.

    To samo še potrjuje mojo tezo da je jedro OK, glavna težava je v X.org in gonilnikih.
  • napsy Član Ubuntu.si
    X.org in njihovi gonilniki so načeloma dobri. Težava je predvsem v tem, da je premalo programerjev. Težava je tut v ignoranci AMD in Nvidia, ker počasi sledita x.org izdajam.
  • andrejus Član
    uredil/-a 10. September, 2010
    Da se še enkrat malce potožim.

    Pred 4 tedni se mi je pokvaril prenosnik (monitor + disk) na katerem sem imel delovni sistem ubuntu (+VB -> XP za proklik in nokia suite). Žena me je začela že hecat da je to drugi računlanik z linuxom ki je crknil. Na srečo podatki niso šli ker si 1-2x na mesec delam backup.

    Ker je zadeva še v garanciji dobim novi prenosnik Lenovo G550. Naložim U10.04LTS. In počasi nalagam programe. Za postavitev celotnega sistema rabim med 15-20 ur dela. To pomeni da si ga bom postavljal praktično 3 tedne. Ko bom kaj rabil dam gor. Še najtežje mi bo naštimat tiset XPje in proklik.

    Doma imam multifunkcijsko napravo Samsung SCX-4521F. Naprava je kul. Printer seveda dela v Ubuntu BP. Scaner pa nikakor. Treba je dobit gonilnike. Samsung jih ne morem uporabit druge besede kot DA JIH SKRIVA. Eno uro sem se trudil iskat po netu te glupe Samsung gonilnike. V spominu sem imel, da sem jih inštaliral, nisem pa vedel ali iz repozitorija ali kako drugače. Potem sem še nekaj spremenil samo nisem vedel kaj. (Pa ni bilo samo to, da se juserja da v lp skupino.) Običajno si postopke shranjujem pod HELP za kasnejše reference, prav tega si pa nisem shranil. Repozitorije ni problem najt, postopek kaj naredit, da bo moja naprava delala pa je bilo težje.

    Žena težila zaradi bebice, jaz pa nervozen. Prej mi je delalo vse super.

    Končno najdem link z repozitoriji in stran oz link s postopkom. Če bo kdo rabil je to: http://www.bchemnet.com/suldr/ & http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=341621

    Stare gonilnike s pomočjo Synaptica vržem dol, namestim nove tako za printer kot za scanner. In to je to. Spet dela BP.

    Sedaj pa na razumem ne Canonical ne Ubuntu Comunity. Pa saj ta Samsung ni nek krš. Izdelek, ki ga jaz imam je kar kul in posotpek namestitve bi pa moral biti bolje dokumentiran. Pri Samsungu so pa res kekci. Najprej dajo ven gonilnike, naprava ima uradno kao podporo za linux, pol jih pa skrivajo. In res nisem jih bilsposoben najt na njihovi strani. Svašta.

    Čaka me še tisti VirtualBox in XP. Sam za ta XP bom rabil ene 3 ure saj pol sistema je on line. Saj veste treba je downlodirat pol operacijskega sistema v obliki upgradov. Ker ta notesnik nima firewire sem si dokupil ExprssCard, da bom lahko povezal kamero in kompjuter. Bomo videli, kako bo to shendlal Ubuntu.

    Drugače pa linux for ever:)

    P.S.: Pa še nekaj da pohvalim. BlueTooth dela super. Povezal sem moj telefon v trenutku. Tisti od Appla naj gredo pogledat kako ima to ubuntu narejeno. Tam sem se jajcal 30 minut za povezat mojo ubogo nokico 3110
    Bolano. Prav tako naj gredo programerji od windowsov XP pogledat kako se to naredit rabil sem 40 min. Svašta. Še čas za Ubuntu: 5 min.
  • Ce bi bilo Linux jedro bolj podprto z strani proizvajalcev strojne opreme bi imeli uproabniki veliko manj problemov z gonilniki. Kar se tice pa programske opreme je isto, se posebej kar se tice bank. Oni govorijo o varnosti, ono, tamo, a potem ne naredijo nic za to.
    Poklices in vprasas:"A bi lahko kako dvignil certifikat iz Linux distro?".
    ODG.:"Ne, pejte do kolega k mas Windows OS, shranite certifikat, in ga prenesite notr...." :mad:
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @Kubanc: Kadarkoli se to zgodi jim moraš dati jasno vedet (najboljše pisno ali preko elektronske pošte), da njihove storitve ne boš več uporabljal.

    Sicer pa obstaja spletna stran - https://wiki.lugos.si/projekti:podprtost-linuxa, kjer lahko ponudnike oceniš in še ostalim linux uporabnikom sporočiš, naj se jih izogibajo.
  • Ja, vse kul in prav.
    Samo, ne mores ti pricakovat od ljudi, da bodo imeli zavarovane racunalnike pred zlorabami, a podjetje samo ne bo dalo nic na varnost...

    To je isto, kot da bi jst kupil avto, oni bi mi rekl da naj ga pazim, in naj ga imam na takem mestu, kjer mi ga nebi ukradli. a podjejte nebi instaliralo/nadgradilo nobenega sistema proti kraji avtomobila...

    Mal banalen primer, ampak asociacija je podobna.
  • andrejus: Zakaj si ne napraviš autoinstall skripte, ki vsebuje potrebne programe?
    Jaz vedno namestim command-line install, potegnem skripto iz spleta, kjer je shranjena in poženem. Ko se namestitev konča imam namizje kot sem si ga želel s vsemi programi, ki jih potrebujem.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.