Nakup prenosnika s podporo za Ubuntu

Lep pozdrav!
Ravno si kupujem nov računalnik na katerega bom namestil nič drugega kot Ubuntu 10.04. Kupil bi prenosnika za nekje 800€.
Pri nakupu me skrbi, da ubuntu za računalnik ne bo imel vse podpore...kot je vgrajena spletna kamera...
Na izkušenejše uporabnike se obračam s prošnjo, da mi poveste na katerik računalnikih ubuntu dela najbolje-oz. za katere računalnike je najbolje optimiziran.
Prosil bi za kakšno firmo, model računalnika pa tudi kakšnega linka iz recimo mimovrste se ne bom branil =).

Hvala za pomoč, ki mi bo res olajšala odločitev.

Komentarji

  • Uf. To pa je enih podatkou xD.
    Folk uporabla ful različnih modelou...

    A je mogoče katir proizvajalec prenosnikov še posebej "prijazen ubuntuju"?
  • Ni proizvajalcev prenosnikov..oni itak vržejo skupaj procesor k ga delata intel/amd, matično pa grafično nvidia/ati/intel, etc in to zapakirajo v lepo skatlo in to je to.
    Tko da raje glej strojno opremo kot pa 'proizvajalca' :)
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Prenosniki, ki imajo linux prednaložen imajo strojno opremo, ki jo linux (in s tem tudi ubuntu dobro podpira). Seznam prenosnikov, ki imajo linux prednaložen je tukaj http://www.ceneje.si/racunalnistvo/prenosniki/do-17-zaslon#page=1&filt=46024
  • Nekateri HP-jevi prenosniki imajo prednaložen SUSE, podjetje FMC, ki je uradni zastopnik za Dell ima kakšen prenosnik z Ubuntujem, mimovrste ima prav iskalni filter prenosnikov s prednaloženim Linuxom. Tudi ComShop si upa ponudit v svojih reklamnih brošurah prenosnik ali dva z Linuxom, a trenutno je njihova spletna trgovina v prenovi.
  • si bom še jaz sposodil temo, da ne odpiram nove...

    kupujem laptop nekje do 300€ na katerem bo nameščen ubuntu in za fax žal tudi windows. po brskanju po netu sem prišel med dve opciji:

    asus m70vn
    Intel Core2 Duo P8400 2,26 GHz
    4 GB DDR2
    640 GB
    nVIDIA GeForce 9650M GT
    ekran 17"

    ali

    dell latitude D620
    Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
    1 GB ram
    80 GB
    Intel GMA 950
    14.1''

    specifikacije govorijo v prid asusu, na netu pa pišejo dobro za dell-a (robusten in vzdržljiv). kaj izbrati? ve kdo za dobro alternativo (s tem da mac in hp odpadeta)?
  • Cube Član Ubuntu.si
    po specifikaciji se dell nemora kosati z asus-om.... tko da tukaj negre za isti rang prenosnika..
  • opažam ja :D je v tem cenovnem razredu še kakšna druga možnost izbire?
  • Cube Član Ubuntu.si
    v katerem?...
    ni mi lih jasno kje si dobil tizga asusa za tak dnar:)
  • Zakaj pa odpade HP?
    Sam imam s HP prenosniki zelo dobre izkušnje. 6830s, 4515s, CQ71, 6715s - vsi delujejo super.
  • Cube: na bolhi je bil, ampak sem kasneje videl da je avkcija
    MATJA_KAE_92: delal sem na upravi tuša in jih je bil cel kup z nedelujočimi matičnimi ploščami + kolegu je odpovedal zaslon...
  • Cube Član Ubuntu.si
    no jst useen nebi kr tko odpisu hp-ja...

    men dela ze cca 4leta 100 na uro
    pa vec al manj vsi kolegi majo hp-je pa tam pa tam pade kakšna pripomba, drugače pa ni nekih velikih graj,..
  • andrejus Član
    uredil/-a 8. November, 2010
    Tudi mene zanima kje si dobil tiste prenosnike za 300€.

    Jaz imam nov prenosnik (dobljen na garancijo kot zamenjavo za stari), vrednost med 400-500€:

    Lenovo G550
    Intel Core 2 Duo T6600
    RAM 3GB
    Nvidea (sem pozabil katera)
    Disk 320 GB @ 5400 rpm
    CDRW

    zaslon: 13xx X 768 (v višino je premajhen!), še posebej za GNOME, ker ima dve vrstici :)
    kamera (ful slaba - niti VGA ni)
    3 x USB 2.0
    LAN
    card rider - samo nima CompatFlash, kar bi jaz rabil :(
    drsna ploščoca - ni nevem kaj
    Blue Tooth
    Card express (to sem nujno rabil ker prenosnik ni imel FireWire)

    Dela pa čisto vse. Že na prejšnjem lenovo je delalo čisto vse tudi nepotrebni bralec prstnih odtisov.
    Tudi hibernacija in/ali spanje delata BP. Tako da jaz bi pogledal tudi za lenovo.
  • Samo moje mnenje v zvezi z nakupom in izbiro prenosnika:

    Do sedaj sem nameščal Ubuntu na prenosnike proizvajalcev Toshiba in Lenovo. Nikoli nobenih težav. Mislim, pa da je (vsaj zame) "varna odločitev" preizkušena strojna oprema proizvajalcev Intel, Nvidia.

    V službi uporabljam Suse na Fujitsu - Siemens desktop računalniku, brez nikakršnih težav. Tudi tukaj je Intel procesor, chipset, grafika.
  • Z Lenovo ni težav, razen da morm pakrat na dan restartat network-manager. Intel Wireless driverji niso ravno dosežek..
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Priporočam nakup enega od računalnikov s prednameščenim Linuxom. Na takšnih računalnikih Ubuntu zelo verjetno dobro deluje, poleg tega pa proizvajalcu s tem sporočite, da obstaja povpraševanje po prenosnikih z Linuxom. S tem povečate možnosti izboljšane podpore strojne opreme v prihodnosti.

    Seznam na ceneje.si - http://www.ceneje.si/racunalnistvo/prenosniki/do-17-zaslon#page=1&filt=46024
  • rodney Član
    uredil/-a 8. November, 2010
    hvala za odgovore! tukaj je link za vse ki jih zanima tisti asus v avkciji za 300€
    http://www.bolha.com/oglas1272574676/prenosnik-notesnik-notebook-asus-m70vn-menjava

    zanima me pa, kako se ubuntu obnaša na prenosnikih ki imajo integrirane intelove kartice? z atiji so problemi...to vem.
  • sasa Član Ubuntu.si
    no, jaz imam na hp-ju ati in nimam nikakršnih težav... :)
  • Cube Član Ubuntu.si
    intel je podprt.

    btw... tist asus je ze prodan :)
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Za intel starejše grafične kartice (2 leti in več) delajo težave.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.