Slobuntu 10.10.2

MATJA_KAE_92 Pisec novic
uredil/-a 24. January, 2011 v Novice
Smo približno na polovici med dvema uradnima izdajama in pripravil sem posodobljeno in nadgrajeno poslovenjeno različico Ubuntu 10.10 - Slobuntu 10.10.2
image

Kot ob izdaji Slobuntu 10.10.1, sem tudi tokrat vključil vstavka Java in Flashplayer, za kar imam dovoljenje lastnikov in skripto, ki namesti drugo lastniško programje s preprostim dvoklikom na ikono na namizju. Namestil sem javin vstavek libnpjp2.so, ki v Firefoxu omogoča digitalno podpisovanje.

image

Poleg namestitve lastniškega programja ta skripta tudi poišče druge operacijske sisteme na računalniku in jih doda v zagonski nalagalnik ter posodobi vire za nameščanje programskih paketov.

Tokrat sem grafično podobo oprl na znak, ki združuje dva simbola; nekako se mi zdi, da Tux na knežjem kamnu jasno pove, da gre za slovenski Linux.
image


S pomočjo torrenta lahko prenesete ISO sliko Slobuntu 10.10.2:
32 bitna različica
64 bitna različica
Za poganjanje 32 bitne različice priporočam računalnik z vsaj 512 MB spomina in procesorjem Pentium4 oziroma AMD procesorjem s podobnimi lastnostmi. Za namestitev priporočam najmanj 10 GB prostega prostora na trdem disku.
64 bitno različico priporočam, če imate računalnik, ki podpira 64 bitno arhitekturo in več kot 3 GB spomina.

Če vas stvar zanima, ste več kot dobrodošli. Dobrodošle pa so tudi vse kritike, pripombe in nasveti. Tako bo Slobuntu 11.04 lahko boljši in bolj uporaben.
Pa seveda, prosim, pomagajte sejati!
«1345

Komentarji

  • daark018 Član Ubuntu.si
    Ga že downloadam :) Bom sporočil kak je čez par dni ;)
  • sasa Član Ubuntu.si
    uredil/-a 19. January, 2011
    čestitke! ;)
    Tux in knežji kamen je hudaaa! :D

    Aja... to temo pa sliko namizja bi pa kje "ukradla" :) A lahko dobim vsaj sliko, da ne bom vsega prenašala? :)
  • MATJA_KAE_92 Pisec novic
    uredil/-a 19. January, 2011
    Ozadje namizja:
    http://www.shrani.si/f/1D/Cf/3ZfhFFcM/warty-final-ubuntu.png


    Ozadje zagonskega nalagalnika:
    http://www.shrani.si/f/4/1Z/2Dg3QYYY/splash.png
    v Gimp spremeni v splash.tga, skopiraj v /usr/share/images/grub in poženi:
    sudo update-grub
  • Odlično MATJA_KAE_92, že prenašam, da malo preizkusim.
    Pri povezavi do ozadja zagonskega nalagalnika je na koncu pika, zaradi katere povezava ne deluje.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Videti je super. Ga bom preizkusil in poročam.

    Morda bi lahko podrobno navedel kakšne so razlike me slobuntu in ubuntu, toliko da si lahko bralci ustvarijo mnenje ali je vredno menjati / preizkusiti.

    Glede na to, da poudarjaš slovenskost, predlagam da med programske vire dodaš tudi tale PPA (ali pa v privzeto namestitev pakete iz PPA-ja). Posodobljeni paketi odpravljajo napake, ki so se našle in odpravile od izida 10.10, zato bi jih bilo smiselno namestiti.

    Iz neznanih vzrokov so ustavili posodabljanje, vendar so ga pravkar omogočili, kar pomeni, da bo najnovejši paket spet na voljo naslednji torek.
  • Andrej, pozabil si navesti, kateri PPA.
  • Ni mogoče dobiti http://archive.canonical.com/ubuntu/dists/maverick/Release.gpg Ni se mogoče povezati z archive.canonical.com:80 (91.189.88.33). - connect (110: Connection timed out)
  • Ledstorm +++ Član
    uredil/-a 19. January, 2011
    Precej neposrečen štart, izgled :(. Jaz imam raje Minta, je bolj multimedia usmerjen Ubuntu. In sem si prvo vse poštimal, skine, nastavitve, ter z Remastersysom naredil svoj distro, pa še lep je. Poleg tega manjka privzeto, kar nekaj najvažnejših stvari: Gufw (požarni zid), AptOnCD za arhiviranje popravkov, pa nastavitve ikon, scripte za Set a Wallpaper, Odpri kot Administrator. Jaz bi dal Ambiance in Radiance skin kot privzeto, pa dodal nekaj dobrih PPA bank programov (Mozilla, ... itd po želji...). Oz pustil Ubuntu tak kot je, pa dodal samo dobre PPAje ;)
  • andrejZ je dejal/-a:

    Morda bi lahko podrobno navedel kakšne so razlike me slobuntu in ubuntu, toliko da si lahko bralci ustvarijo mnenje ali je vredno menjati / preizkusiti.
    Bistvena razlika je seveda v tem, da je že namestitveni, živi medij, v celoti v slovenščini.

    image

    image

    Za tiste uporabnike, ki jim angleščina ne gre prav dobro, utegne biti to koristno. ;)

    Za takojšnjo uporabo povpečnemu uporabniku tudi ni potrebno ničesar več nastavljati. Na pultu so zaganjalniki programov,
    ki jih najpogosteje uporabljamo - urejevalnik besedil, poštni odjemalec, internetni brskalnik....

    Po namestitvi lastniških programov, ki se namestijo samodejno s klikom na ikono na namizju, deluje večina glasbenih in video vsebin.
    Za potrebe, ki jih ima večina mojih prijateljev in znancev v zvezi z računalnikom, takšna sestava povsem zadošča. Seveda pa smo "oldtimerji" in se naše potrebe močno razlikujejo od tistih, ki imajo približno tretjino naše kilometrine.
    Ledstorm +++ je dejal/-a:
    Precej neposrečen štart, izgled :(. Jaz imam raje Minta, je bolj multimedia usmerjen Ubuntu. In sem si prvo vse poštimal, skine, nastavitve, ter z Remastersysom naredil svoj distro, pa še lep je. Poleg tega manjka privzeto, kar nekaj najvažnejših stvari: Gufw (požarni zid), AptOnCD za arhiviranje popravkov, pa nastavitve ikon, scripte za Set a Wallpaper, Odpri kot Administrator. Jaz bi dal Ambiance in Radiance skin kot privzeto, pa dodal nekaj dobrih PPA bank programov (Mozilla, ... itd po želji...). Oz pustil Ubuntu tak kot je, pa dodal samo dobre PPAje ;)
    V tem je ravno čar Linuxa. Vsakdo si ga lahko prilagodi po svojih željah in potrebah, če to seveda zna. Moja predelava Ubuntu 10.10 pa ni namenjena tistim, ki si znajo distribucijo prikrojiti po svoje, pač pa začetnikom in tistim, za katere je računalnik še vedno bav-bav. Marsikomu, ki mu Slobuntu sicer ni všeč, bo pa mama zelo hvaležna, če ji ga bo namestil.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @Matja_kae_92:

    Med vire moraš dodati PPA - ppa:ubuntu-langpack/ppa
    S tem dobiš tedenske posodobitve prevodov.

    Podrobnejši opis je kul :)

    Lp
  • Super, pohvale, kar tako naprej.
  • V izvorno novico sem dodal še povezavo do 64 bitne različice. Pri sestavljanju sem upošteval nasvete, ki sem jih prejel v zadnjih dneh. V prvi vrsti sem dodal vir paketov s posodobljenimi prevodi in potolkel nekaj nadležnih hroščev.

    Pripravljam tudi popravljeno 32 bitno različico z enakimi popravki, ki jo bom objavil v enem ali dveh dnevih.
  • Hočem stestirat 64 bitno različico, vendar ni sejalcev. Tako da ne poteka downloadanje.

    Grem sedaj spat. Upam, da bo jutri kaj sejalcev in, da bo download uspešnejši.

    Drugače pa pohvale!
  • jaz mislim da bi lahko še spremenil logo ali tekst ko se boota v OS piše ubuntu lahk bi pa Slobuntu
  • Še vedno nič sejalcev za slobuntu 64 bitni. Bi lahko prosil koga, da prične sejati torrent?

    Hvala.
  • Lapor, to je pa čudno.
    Na Linuxtrackers trenutno kaže:
    Slobuntu64 10 10 2 torrent 23/01/2011 6 2 16 10
    Torej - 6 sejalcev, 2 ličinki, 16x v celoti preneseno.
    Poskusi še enkrat prenesti torrent datoteko!
  • Prenesel torrent še enkrat in sedaj vse deluje kot bi moralo. Ne vem kaj je bilo narobe.

    Hvala.
  • _veyron je dejal/-a:
    jaz mislim da bi lahko še spremenil logo ali tekst ko se boota v OS piše ubuntu lahk bi pa Slobuntu
    Z večino grafičnih kartic se prikaže logo - Tux na knežjem kamnu. Ker pa je plymouth, program za prikaz zaslona med zagonom, poln muh, pri nekaterih karticah pokaže samo privzeti tekst na temno vijolični podlagi. o tem, kako to odpraviti je bilo od izdaje 10-04 prelitega že precej kiber črnila, ampak kake učinkovite rešitve pa še ni. Menda bo v 11-04.
  • MATJA_KAE_92 je dejal/-a:
    [quote=_veyron]jaz mislim da bi lahko še spremenil logo ali tekst ko se boota v OS piše ubuntu lahk bi pa Slobuntu
    Z večino grafičnih kartic se prikaže logo - Tux na knežjem kamnu. Ker pa je plymouth, program za prikaz zaslona med zagonom, poln muh, pri nekaterih karticah pokaže samo privzeti tekst na temno vijolični podlagi. o tem, kako to odpraviti je bilo od izdaje 10-04 prelitega že precej kiber črnila, ampak kake učinkovite rešitve pa še ni. Menda bo v 11-04.[/quote]


    ne sej je kul zdej mi dela se opravičujem mogoče je to blo ko sem šel v Live Cd mode
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.