Namestitev Ubuntu

Pozdravljeni. Sem nov uporabnik linuxa in me zanima katero verzijo je najboljse nalozit na moj prenosnik, ki ima 1.2Ghz amd brazos procesor in 4Gb rama. Zanima em se kako bi najboljse particioniral 50Gb particijo ki sem jo dodelil za linuxe?

Komentarji

  • sasa Član Ubuntu.si
    ubuntu je čist ql :)
    glede particij pa... glavno je root, swap in home. pomembno je, da imaš 'prav naštiman' swap. torej toliko kot rama ali še 1x več. če imaš kar nekaj prostora na disku, lahko 4gb rezerviraš za swap, drugače še 1x več (ups, 2x)- torej 8gb. sama imam za root rezerviranih 13gb in je na vse konce in kraje dovolj.

    kle pa imaš še video, če ti kaj pomaga :)))
    http://www.youtube.com/watch?v=me1CJZU92mc
  • Hvala za hiter odgovor. Zanima me se katero verzijo naj namestim 32bit ali 64bit?
  • Lahko daš tudi 32bitno..ampak ker imaš 4gbit rama moraš še dodano namestit 'PAE' jedro :)
    drugače ti bo sistem 'prepoznal' samo ~ 3.2GB
  • Hvala.
  • Odlocil sem se da bom namestil linux mint 12. Sel sem po teh navodilih. Ko pride do menija za instalacijo ni opcije "Install linux Mint alongside Windows 7", ce pa izberem "Something else" mi disk prepozna kot praznega pa ceprav imam na njem namescen Windows 7 in 50GB "Unallocated" particijo . Kaj bi lahko bil problem???
  • Zbootaj v LiveCD ter vtipkaj v terminal
    df -h
    ali pa zaženi gParted pa poglej če je tam viden Win7
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Mislim da je težava v tem, da je 50 GB razdelek ni označen kot bootable, zato se tja gor Mint ne more namestit. Odpri z gparted ali katerim drugim urejevalnikom in preveri, če je to bootable razdelek.
  • Ce vtipkam df -h v terminal mi pokaze

    mint@mint ~ $ df -h
    Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
    /cow 3.9G 117M 3.6G 4% /
    udev 1.8G 4.0K 1.8G 1% /dev
    tmpfs 714M 1.1M 713M 1% /run
    /dev/sdb1 15G 5.0G 9.9G 34% /cdrom
    /dev/loop0 990M 990M 0 100% /rofs
    tmpfs 1.8G 8.0K 1.8G 1% /tmp
    none 5.0M 0 5.0M 0% /run/lock
    none 1.8G 128K 1.8G 1% /run/shm


    Ce zazenem gParted mi pokaze da je cel disk unallocated.

    Kaj bi bilo narobe???
  • @andrejz ni problem kako je 50GB particija označena ampak je problem v tem da gParted ne vidi win7 particije kot zasedene :)
  • Očitno nisi pravilno naredil particije za linux. Ali pa je kaj drugega narobe. V glavnem težava je rešljiva z uporabo testdiska, ki popravi particijsko tabelo (partition table):
    http://gparted-forum.surf4.info/viewtopic.php?id=15275

    Verjetno obstaja še kak drug program (npr. parititon doctor - a ta ni zastonj).

    sicer pa pred odmerjanjem particije za linux je potrebno disk v Win defragmentirati in ga nato preveriti z chkdsk (to je dobro storiti vsaj 2x). odmeriš samo prazen disk (npr 50 GB unallocated)

    ob namestitvi se ti samodejno razdeli v potrebne particije (swap, root...). lahko pa seveda izbereš ročno razdeljevanje (manual). particije v linuxu lahko enostavno narediš tudi kasneje če hočeš.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Samo v gparted formatiraj particijo šeenkrat. Potem pa kot je rekel gregor pusti vse avtomatsko. ponavadi je to /swap + /

    Če pa želiš pa lahko particije narediš /swap = količina rama / = 15 GB /home = ostalo 30GB?
  • Pozdrav
    Poleg W7 sem namestil še Ubuntu 11.10 in sedaj mi ob zagonu primarno izbrer linuxe. Ali obstaja možnost da primarno izbiro prestavim na okna in če kako.
    Hvala
  • V Ubuntu si namesti program Startup Manager pa lahko nastaviš, kaj se ti najprej zažene.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.