Kateri Ubuntu, Mint za starejši računalnik

Imam računalnik s sledečimi specifikacijami:
Pentium M 1.6 GHz
pomnilnik 256 MB
disk 30 GB
Zanima me, ali bi na njem delovale "lahke" novejše distribucije kot so naprimer Xubuntu, Lubuntu ali Linux Mint LXDE in podobni verzije zadnjih dveh mogoče treh let. Ker v minimalnih zahtevah piše da potrebujejo(Linux Mint 11 LXDE) 256 MB rama vendar me znima kako se to obnese v praksi. Računalnik bi bil namenjen "lažjim" opravilo.
Vem da bi odlično deloval npr. Puppy Linux ali pa DSL vendar bi raje imel kakšno bolj "domačo" distribucijo, DSL in podobni mi nekako ne sedejo (ja, ja vem da kompliciram :D).
Hvala!

Komentarji

  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Lubuntu oziroma karkoli z LXDE ti bo delalo najbolje od naštetega.
    V praksi se da prežitvet, če ne delaš po več stvari na enrkat - npr. nimaš odprtih po 20 zavihkov.

    Verjetno pa bo najboljše, če nekje stakneš še eno palčko rama in nadgradiš na 384 MB ali 512 MB. :)
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 19. April, 2012
    Debian LXDE in Chrunchbang XFCE (če se kje še dobi) sta dobri varianti in po mojem lažji kot Lubutnu. Chrunchbang XFCE (zdaj imajo samo Openbox) zasede kakšnih 80 MB rama. se da čisto lepo delat na njem. kak lažji browser npr. Chromium ali Midori pa je...

    Lubuntu je nekaj podobnega ampak ima hrošč, in je pri 256Mb ram potrebno uporabiti alternate CD za inštalacijo.

    se pa strinjam da z več rama stvari tudi na starem procesorju lepše tečejo.


    DSL kot vem, se ne razvija več (ima varnostne luknje). pravzaprav ga je nadomestil Slitaz. ki je lep sistem in se mi ne zdi kompliciran.
    Puppy ima varianto, ki uporablja Ubuntu repozitorije. je pa res da ta malo drugačen od običajnih...

    sicer je pa še ena luštna varinta in sicer Bodhi linux (teče na Ubuntu LTS), priporočeno ima 800 Mhz procesor in 128 MB ram. ta je med temi lažjimi variantami po mojem najlepši. uporablja pa E17. ne vem pa kako dobro se obnese E17 v praksi jaz sem se samo malo igral s tem...

    za info: jaz imam na starem prenosniku 256 MB ram (od tega še grafična vzame stran 32MB), 1.2Ghz Athlon, 20 GB diska. Na njem imam Chrunchbang XFCE (bazira na Debian stable), ker se mi zdi da je XFCE bolj zrel kot ostala lažja namizja. zaenkrat zadeva lepo deluje. naslednjič bom verjetno namestil Lubuntu, če bo zadeva sploh še delala.
  • rock_n_rok Član
    uredil/-a 19. April, 2012
    andrejZ je dejal/-a:
    Lubuntu oziroma karkoli z LXDE ti bo delalo najbolje od naštetega.
    V praksi se da prežitvet, če ne delaš po več stvari na enrkat - npr. nimaš odprtih po 20 zavihkov.

    Verjetno pa bo najboljše, če nekje stakneš še eno palčko rama in nadgradiš na 384 MB ali 512 MB. :)

    V računalnik se ne splača vlagati ker gre za 8 let star HP Compaq nc6000, ki sem ga dobil čisto po naključju, mi ga je pa škoda vreči stran, saj je še dokaj ohranjen.
  • rock_n_rok Član
    uredil/-a 19. April, 2012
    gregor3000 je dejal/-a:
    Debian LXDE in Chrunchbang XFCE (če se kje še dobi) sta dobri varianti in po mojem lažji kot Lubutnu. Chrunchbang XFCE (zdaj imajo samo Openbox) zasede kakšnih 80 MB rama. se da čisto lepo delat na njem. kak lažji browser npr. Chromium ali Midori pa je...

    Lubuntu je nekaj podobnega ampak ima hrošč, in je pri 256Mb ram potrebno uporabiti alternate CD za inštalacijo.

    se pa strinjam da z več rama stvari tudi na starem procesorju lepše tečejo.


    DSL kot vem, se ne razvija več (ima varnostne luknje). pravzaprav ga je nadomestil Slitaz. ki je lep sistem in se mi ne zdi kompliciran.
    Puppy ima varianto, ki uporablja Ubuntu repozitorije. je pa res da ta malo drugačen od običajnih...

    sicer je pa še ena luštna varinta in sicer Bodhi linux (teče na Ubuntu LTS), priporočeno ima 800 Mhz procesor in 128 MB ram. ta je med temi lažjimi variantami po mojem najlepši. uporablja pa E17. ne vem pa kako dobro se obnese E17 v praksi jaz sem se samo malo igral s tem...

    za info: jaz imam na starem prenosniku 256 MB ram (od tega še grafična vzame stran 32MB), 1.2Ghz Athlon, 20 GB diska. Na njem imam Chrunchbang XFCE (bazira na Debian stable), ker se mi zdi da je XFCE bolj zrel kot ostala lažja namizja. zaenkrat zadeva lepo deluje. naslednjič bom verjetno namestil Lubuntu, če bo zadeva sploh še delala.

    Hvala za vse informacije. Verjetno bom preizkusil Bodhi (zelo zanimiva zadeva) in Lubuntu, ki sem ga že poskušal nasneti vendar se je instaler kar naprej sesuval, zdaj vem zakaj. Ko smo že ravno pri tem, v čem je razlika teh alternative verzij? Je fora v tem da se ga ne instalira z grafičnim vmesnikom?
  • Večinoma se ga uporablja, kjer je težava s strojno opremo (manjkajoči gonilniki med njimi tudi grafika) ali pa če preprosto želiš več možnosti pri namestitvi.
  • alternate CD ima res tektstualni installer. zato se grafične zadeve ne zaženejo, dokler cela zadeva ni inštalirana. ker pa je smao tekst ne potrebuje veliko rama za namestitev.

    tretja varianta je miniiso, kjer so samo osnovne zadeve inštalirajo ostalo se pa potegne z neta. samo kar se potrebuje. en tak slikovni mini vodič, kjer se namesti samo windows manager in browser:
    http://www.psychocats.net/ubuntu/minimal

    Na koncu ne zgleda lepo po današnjih standardih, je pa čisto uporaben sistem. no lahko se pa stvari še dodajo...
  • e450 Član
    uredil/-a 21. May, 2012
    Probi PC-BSD Isotope http://www.pcbsd.org/ nuca sam 60MB rama.
    Sam 3d pospeševanje na AMD/ATI ne dela - Nvidia je ok

    Isotope ima nek problem s Slovenskin prevodom, ampak Angleščina dela ok. Torej med instalacijo uporablaj angleščino pol ko pa boš namestil sistem pa lahka spremeniš.
  • rock_n_rok Član
    uredil/-a 21. May, 2012
    e450 je dejal/-a:
    Probi PC-BSD Isotope http://www.pcbsd.org/ nuca sam 60MB rama.
    Sam 3d pospeševanje na AMD/ATI ne dela - Nvidia je ok

    Isotope ima nek problem s Slovenskin prevodom, ampak Angleščina dela ok. Torej med instalacijo uporablaj angleščino pol ko pa boš namestil sistem pa lahka spremeniš.
    Zanimiva zadeva, bom še to sprobal. Samo nekaj mi ni jasno. Je to Linux ali FreeBSD? Pa si prepričan da dela na 60 MB rama --> http://wiki.pcbsd.org/index.php/Minimum_Hardware_Requirements
  • Če odpreš stran ti takoj na začetku piše "PC-BSD is a user friendly desktop Operating System based on FreeBSD." :)
  • PC-BSD je dobra ideja. No vsaj njihov način obvadovanja paketov je po mojem boljši kot linux varianta. Ampak izvedba the BSD še pa ni tako dobra kot npr Ubuntu variante. problemi so predvsem pri količini programov, ki so na voljo in pri hardware podpori.
  • Trenutno sem na starejšem računalniku s sledečimi lastnostmi:

    Ime OS Microsoft Windows 7 Ultimate
    Različica 6.1.7601 Service Pack 1 Delovna različica 7601
    Drugi opisi OS Ni na voljo
    Izdelovalec OS Microsoft Corporation
    Ime sistema ASPARAGUS-PC
    Izdelovalec sistema System manufacturer
    Model sistema System Product Name
    Vrsta sistema x64-based PC
    Procesor Intel(R) Core(TM)2 CPU 4300 @ 1.80GHz, 1800 MHz, št. jeder: 2, št. logičnih procesorjev: 2
    Različica/datum BIOS-a American Megatrends Inc. 2104, 09.03.09
    Različica SMBIOS-a 2.4
    Imenik Windows C:\Windows
    Sistemski imenik C:\Windows\system32
    Zagonska naprava \Device\HarddiskVolume1
    Jezik Slovenia
    Abstrakcijska raven strojne opreme Različica = "6.1.7601.17514"
    Ime uporabnika Asparagus-PC\Asparagus
    Časovni pas Srednjeevropski standardni čas
    Nameščen fizični pomnilnik (RAM) 2,00 GB
    Skupaj fizičnega pomnilnika 2,00 GB
    Razpoložljiv fizični pomnilnik 882 MB
    Skupaj navideznega pomnilnika 4,00 GB
    Razpoložljiv navidezni pomnilnik 2,44 GB
    Prostor ostranjevalne datoteke 2,00 GB
    Ostranjevalna datoteka C:\pagefile.sys

    Kot vidite, so nameščeni Windows 7 Ultimate, 64-bitna verzija.
    Sistem dela ok, brez zatikanja.


    Bi na njem vsaj solidno tekla 64-bitna verzija Ubuntu 12.10?
    Po kriteriju starosti in pomnilnika je računalnik prešvoh, a glede na dva procesorja ter dejstvo, da Windows Ultimate ne dela težav, pa ne vidim ovir.
    Trenutno imam sicer tudi dual-boot s 64-bitnim Kubuntu 12.10, ki tudi teče gladko. Ampak na Kubuntu vmesnik se ne morem privaditi (ja, vem, da se da KDE zamenjati z GNOME), zato bom (vsaj zaenkrat) Kubuntu zamenjal z Ubuntu.
  • Solidno ja - bi pa na tvojem mestu razmišljal o vsaj dveh dodatnih GB RAMa :)
  • RAM bo morda, nekoč. Ta računalnik je temporary, ker mi je crknila plata HP-jevega prenosnika.
  • tomii je dejal/-a:
    Ampak na Kubuntu vmesnik se ne morem privaditi (ja, vem, da se da KDE zamenjati z GNOME), zato bom (vsaj zaenkrat) Kubuntu zamenjal z Ubuntu.
    klikni z desnim gumbom miške na K in izberi "classic menu" - pa bo izgled ala win XP

    iskalnik programov za zagon je pa tako ali tako na atl+F2

    sicer pa 2 GB je več kot dovolj za vse variante namizij.
  • gregor3000 o tem bi se dalo debatirat - trenutno je pri meni v uporabi 1.7GB RAMa in kaj imam zagnano? Nič takega.. thunderbird, transmission, xchat pa 1(!) zavihek v chromeu.. torej v primeru da bi jih imel 6 odprtih zavihkov bi že bil pri 2GB RAMa.. tko da ja ..ne sprejmem tega tvojega "več kot dovolj za VSE variante" :)
    Govorim za Ubuntu 12.04.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @CL: Pomembno je tudi, kaj si počenjal prej. Vseeno mislim, da lahko večina uporabnikov lepo živi z Ubutujem z 2 GB rama.
    S podobnim prenosnikom sem poganjal Ubuntu 12.04 brez težav s pomanjkanjem RAM-a.
    Vendar pa sem zaradi težav z zaganjalnikom pri poganjanju celozaslonskih iger (včasih je ostal kar prikazan) preko Wine šel na LXDE (Lubuntu) in ugotovil, da je precej bolj odziven (ko iščem z Dashom je vedno ravno toliko časovnega zamika, da je zoprno.) Ob zagonu mi porabi manj kot 200 MB raba, ob normalni rabi (~ 5 zavihkov, predvajalnik glasbe, text editor, 2x terminal in skype) pa okoli 700 MB.
    Če ti bo 2 GB rama premalo, torej preizkusi Lubuntu.
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 14. November, 2012
    CrazyLemon je dejal/-a:
    gregor3000 o tem bi se dalo debatirat - trenutno je pri meni v uporabi 1.7GB RAMa in kaj imam zagnano? Nič takega.. thunderbird, transmission, xchat pa 1(!) zavihek v chromeu.. torej v primeru da bi jih imel 6 odprtih zavihkov bi že bil pri 2GB RAMa.. tko da ja ..ne sprejmem tega tvojega "več kot dovolj za VSE variante" :)
    Govorim za Ubuntu 12.04.
    saj ram le lahko zaseden, da se le disk ne uporablja. sicer pa je 1.7 malo preveč za opisano, verjetno je bilo kaj prej uporabljeno in je ostal ram "zaseden". ali pa je kaj narobe s katerim od programov.

    v glavnem za Ubuntu in Kubuntu je dobro imeti 1GB ram, da zadeve tečejo gladko.
    XFCE bo tekel solidno na 512MB, Lubuntu in E17 pa zadovoljivo na 256MB in manj. odvisno kateri programi so zagnani.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.