Kako namestimo Steam ter primerne gonilnike

CrazyLemon Skrbnik
uredil/-a 11. November, 2014 v Novice
Steam je že nekaj dni v t.i 'public beta' oziroma v javnem preizkušanju. Kar pomeni, da lahko vsak namesti ter preizkusi odjemalec Steam ter igra igre, ki so na voljo. Najbolj poznane med temi, ki jih lahko igramo na so Team Forteress 2, Serious Sam 3: BFE, Trine 2, Splice, Amnesia in še bi lahko naštevali, celoten seznam iger najdete na Steam Linux zavihku.

Če vas je torej premamilo, da bi si privočili malo igranja tudi na Ubuntu, smo za vas pripravili navodila za namestitev Steam-a in gonilnikov za vašo grafično kartico.  Steam uradno podpira le različico Ubuntu 12.04, vendar brez težav deluje tudi na novejših verzijah Ubuntu-ja. Je pa potrebno omeniti da je za igranje nekaterih igric potrebna zmogljiva grafična kartico, zato vam predlagamo da vedno preverite ali igra podpira vaš sistem.

Namestitev gonilnikov

Za pravilno delovanje Team Fortress 2 igre ( in seveda nekaterih drugih), je potrebno najprej posodobiti gonilnike, ki vključijo podporo in optimizacijo, ki je potrebna za nemoteno igranje nekaterih iger.

AMD/ATI gonilnik

Iz spletne strani  proizvajalca AMD prenesemo beta (kar pomeni da je nestabilen in da bo prikazano posebno obvestilo) gonilnik, v trenutku pisanja je to 12.11(beta11).  Zaženemo Terminal in vpišemo naslednje ukaze:

Posodobili smo povezavo, ker je 16.1.2013 izšel AMD gonilnik 13.1. Torej sedaj prenesemo STABILEN gonilnik in ne več beta. Prav tako je pametno preverit, če je vaša grafična še podprta. Podprte grafične so naštete na povezavi.

mkdir amd-gonilniki
cd amd-gonilniki
wget http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-catalyst-13.1-linux-x86.x86_64.zip
unzip *.zip


Ko se prenos konča in je gonilnik odpakiran, je potrebno zgraditi gonilnik. Preden pa ga zgradimo, je potrebno namestiti orodja potrebna za izgradnjo gonilnika (če tega nismo še nikoli počeli).

sudo apt-get install build-essential dkms
sudo apt-get build-dep fglrx


Če nam ukaz build-dep ne deluje, lahko uporabimo nadomestni ukaz

sudo apt-get install debhelper dh-modaliases libxext6 libxrandr2 libice6 libsm6 libfontconfig1 libxi6 libxcursor1 fakeroot libdrm2 libgl1-mesa-glx libxinerama1 libqtgui4 execstack linux-headers-generic linux-libc-dev cdbs

Z izgradnjo na ta način pridobimo samodejne posodobitve ob posodobitvah Linux jedra, tako nam ni potrebno vsakič, ko se posodobi jedro, ponovno nameščati gonilnika ampak za to poskrbi sistem sam.

V istem Terminal oknu, poženemo izgradnjo gonilnika za verzijo Ubuntu-ja, ki jo imamo nameščeno. V mojem primeru bo to quantal (12.10), če uporabljate 12.04 je potrebno zamenjati besedo quantal z precise.

bash amd*.run --buildpkg Ubuntu/quantal

Za 12.04 pa kot smo že omenili

bash amd*.run --buildpkg Ubuntu/precise

Po končani izgradnji (ki utegne trajati kar nekaj časa) se nam izpiše poročilo o izgradnji. Tako nam ostane samo še namestitev

sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo aticonfig --initial


in sledi ponovni zagon računalnika.

nVidia gonilnik

Naložiti je potrebno najnovejše nVidia gonilnike, v času tega pisanja so to gonilniki verzije 310. Namestiti jih je možno v dialogu Dodatni gonilniki.

ss2

Po namestitvi je potrebno sistem ponovno zagnati.
V primeru, da se v prihodnosti gonilniki posodobijo, bo Steam to avtomatsko zaznal in vas preusmeril nazaj na ta dialog, kjer bo potrebno namestiti novejše gonilnike.

Namestitev odjemalca Steam

UPDATE:

Sedaj je odjemalca Steam mogoče prejeti iz Programskega središča Ubuntu. Odprite Programsko središče ter v iskalno vrstico vpišete 'steam' in ga namestite.

Če se vam ne da odpirat Programskega središča ter tipkat 'steam' pa lahko kliknete na Steam (32 bit) ali Steam ( 64 bit) ter nato kliknete na gumb za prenos.

Nato ali ustvarimo nov račun (Create new account) ali se prijavimo z obstoječim (Login to an existing account).

Ustvarimo ali prijavimo se v svoj racun

Za vas spisali CrazyLemon (steam), dz0ny (ati) ter zdobersek (nvidia).

Seveda pa vam vsi pri ubuntu.si želimo vesele praznike ter srečno novo leto!
«1

Komentarji

  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Lep vodnik. Kaj pa povezava do ubuntu.si skupine na steamu ? ;)
  • Andrej! Nič ne slediš kaj se piše na forumu ane?? https://www.ubuntu.si/punbb/topic/5686/ Vse lepo piše! :>
  • Sam imam že nekaj časa težavo z amd gonilniki. Uporabljam sicer Linux Mint 14, ampak najbrš ni nobene razlike med Ubuntu 12.10.

    Sledil sem vodiču, ko skušam izvesti ukaz
    sudo apt-get build-dep fglrx


    se mi izpiše naslednje
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree
    Reading state information... Done
    Picking 'fglrx-installer' as source package instead of 'fglrx'
    E: Unable to find a source package for fglrx-installer


    Malo brskam po internetu, vendar ne najdem nobene rešitve.
  • dz0ny Skrbnik
    uredil/-a 27. December, 2012
    leon42 je dejal/-a:
    Sam imam že nekaj časa težavo z amd gonilniki. Uporabljam sicer Linux Mint 14, ampak najbrš ni nobene razlike med Ubuntu 12.10.

    Sledil sem vodiču, ko skušam izvesti ukaz
    sudo apt-get build-dep fglrx


    se mi izpiše naslednje
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree
    Reading state information... Done
    Picking 'fglrx-installer' as source package instead of 'fglrx'
    E: Unable to find a source package for fglrx-installer


    Malo brskam po internetu, vendar ne najdem nobene rešitve.
    Če ti ukaz build-dep ne deluje, lahko uporabiš ročno namestitev paketov, ki jih potrebuje sistem
    sudo apt-get install debhelper dh-modaliases libxext6 libxrandr2 libice6 libsm6 libfontconfig1 libxi6 libxcursor1 fakeroot libdrm2 libgl1-mesa-glx libxinerama1 libqtgui4 execstack
  • Spregledov tisti del uvodnega posta. Hvala (:
  • http://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI

    Saj bi dal gor samo mi zaenkrat Ubuntu ne ustreza.

    Za Steam je treba imeti 32bit install in tako naprej...
  • filip007 je dejal/-a:
    http://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI

    Saj bi dal gor samo mi zaenkrat Ubuntu ne ustreza.

    Za Steam je treba imeti 32bit install in tako naprej...
    Ni res :) samo da imaš 12.04+
  • filip007 Član
    uredil/-a 29. December, 2012
    Ah ena srednja žalost, sem odprl pod LiveCD je rekel "Wrong arch..." pod Vbox zdaj ne odpre nič, čudno prej mi je težil s tistim "bad quality" zdaj pa ne. :/

    Za začetek nekaj je...
  • Zadeva preverjeno dela tako na 64-bitnem Kubuntuju kot tudi 64-bitnem Debianu s KDE (tu je potrebno pognati eno skripto pa dela) in AMD gonilniki 12.11.
  • meni na nvidii gt635m ko zaženem steam iz terminala napiše

    denis@borislav:~$ steam
    Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1357953871_client)
    Xlib: extension \"GLX\" missing on display \":0\".
    Looks like steam didn't shutdown cleanly, scheduling immediate update check
    Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1357953871_client)
    Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1357953871_client)
    unlinked 0 orphaned pipes
    Xlib: extension \"GLX\" missing on display \":0\".
    OpenGL GLX extension not supported by displaydenis@borislav:~$


    poskusil sem z obojimi driverji za nvidiio ki so na voljo pod additional drivers
  • Kaj ti izpiše
    dkms status
  • denis@borislav:~$ dkms status
    nvidia-current-updates, 304.51, 3.5.0-21-generic, x86_64: installed
    virtualbox, 4.1.18, 3.5.0-17-generic, x86_64: installed
    virtualbox, 4.1.18, 3.5.0-21-generic, x86_64: installed
    denis@borislav:~$
  • a to slučajno v virtual box, ki nima dobre 3d podpore inštaliraš?
  • gregor3000 to sam piše keri moduli so naloadani v kernel

    dumr666 a to imaš optimus ? Si namestil bumblebee ? Če ja - boš mogu prek optiruna zalaufat steam
  • imam drugače switchable graphics. intel hd4000 in nvidia gt635m
  • No.. bumblebee moraš inštalirat :)
    https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee
  • hah, uspelo. Hvala :D
  • Na voljo je AMD gonilnik 13.1. Povezava v prvem postu je posodobljena. Navodila pa so enaka :)
  • Pri prenosnikih z Optimus in Bumblebee, se naj uporablja Primus,
    http://www.webupd8.org/2012/11/primus-better-performance-and-less.html

    Zagon: primusrun steam
  • FRC Član
    uredil/-a 27. January, 2013
    Glede namestitve gonilnika... Ko ga enkrat "odpakiram" je vse kar zaženem le "sudo sh amd*" :cool:

    Vse ostalo naredi sam...
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.