glasni ventilatorji

Spoštovani, pred kratkim sem vzporedno WINDOVSOM inštaliral ubuntu 13.10, problem je da se po zagonu ventilatorji še vedno vrtijo s polno hitrostjo, kako odpraviti težavo ?

Komentarji

  • katera grafična kartica je? ali je mogoče hibridna (npr intel+nvidia, AMD+AMD)?

    si preveril če lahko namestiš lastniške gonilnike?
    npr št 2 na tej strani: http://www.omgubuntu.co.uk/2013/10/10-things-installing-ubuntu-13-10
  • grafična je Gallium 0.4 on NV84
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 14. January, 2014
    to so kot kaže odprtokodni gonilniki za nvidio.

    lspci
    v terminalu bo dalo pravo informacijo/čip. ali pa kak hardinfo namestit če je ljubši grafični vmesnik. it terminala se lahko kar kopira tekst z desnim klikom

    v glavnem svetujem namestitev lastniških gonilnikov. ampak res prej je treba preverit, če ni slučajno kaka intel grafična tudi zraven. ker če je potem so definitivno potrebni lastniški gonilniki + bumblebee. intel +nvidia gre za t.i. Nvidia Optimus kombinacijo. te hibridne delajo tako, da ko nekdo uporablja npr pisarniški program ala office ipd. dela šibkejša kartica, ko pa igra igre pa dela močnejša. v windows samo preklaplja, v linux pa je potrebno vključiti močnejšo (to v bistvu dela bumblebee). opdrtokodni gonilniki pa lahko da kar močnejšo poženejo in jo uporabljajo (kar zna pojasniti pregrevanje...). podobno se lahko zgodi tudi če je prisotna samo ena (nvidia) kartica. samo tam bi navadno morali delovati. in tam ne potrebujemo bumblebee "vmesnika".

    https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee
    http://bumblebee-project.org/install.html

    torej:
    1. preveriti z lspci, če ni slučajno še kakšen intel grafični čip na mašini
    2. namestiti nvidia lastniške gonilnike (link ki sem ga dal glej pod točko 2)

    pa bi stvar morala delovati.
  • Mogoče ni problem v gonilnikih ampak v temperaturi in zato ventilatorji brnijo na polno..

    sensors


    Kaj ti javi ?
  • Nič ne javi ker najprej moraš namestit paket lm-sensors in nato še pognat sensors-detect in šele nato nekaj javi.. če najde kak senzor :)

    Drugač pa ja.. stara tema - puritana ni bilo gor od aprila :)
  • Amrita Član
    uredil/-a 2. October, 2014
    Meni na prenosniku ventilator skos na 50% suče in je brez potrebe glasno. Temperature so okol 52. Lahko kako reguliram ventilatorje? Okna bistveno bolje regulirajo hitrost ventilatorjev.

    Zna biti tudi kje drugje težava. Praktično takoj preskoči na 75, ko kakšno aplikacijo poganjam poleg firefox recimo
  • Kateri prenosnik?
  • katerikoli dejansko. Drugače trenutno in prej Asus. Zdaj imam Zenbook ux31A
  • Amrita je dejal/-a:
    Meni na prenosniku ventilator skos na 50% suče in je brez potrebe glasno. Temperature so okol 52. Lahko kako reguliram ventilatorje? Okna bistveno bolje regulirajo hitrost ventilatorjev.

    Zna biti tudi kje drugje težava. Praktično takoj preskoči na 75, ko kakšno aplikacijo poganjam poleg firefox recimo
    ne regulirajo jih okna ampak gonilniki. torej namesti prave gonilnike pa bo.

    sice rp akakšne so specifikacije tega prenosnika? kateri gonilniki so nameščeni?

    obtsjajo tudi programi za reguliranje vseh teh zadev, če ognilniki ne zmorejo.
  • Pri tem prenosniku očitno jedro ne zazna senzorja ventilatorja, zato tudi ne more uravnavati njegove hitrosti.

    https://help.ubuntu.com/community/AsusZenbookPrime
  • A potem si ne morem nič pomagat, glede na to da piše, da ne zazna ventilatorja?
  • Varnega in enostavnega načina najbrž ni. Na tvojem mestu bi najprej poskusil nadgraditi BIOS.
  • Bios je sodeč po uradni strani zadnja različica. Sem že posodobil.

    Malce sem brskal in najdem sicer nekaj na temo gonilnikov vendar mi ne uspe usposobit po navedenih navodilih. Bo že. Hvala za pomoč.
  • edino če bi se jedro posodobilo... samo jaz bi prej pogledal če so kaj spremenili glede tega notesnika.
  • Pozdravljeni imam prenosnik ASUS K52f v njemu nameščen Lubuntu 14.04.4. Ko grem preko Chroma ali Firefoxa na recimo Facebook ali Google+ ter pognan tudi LibreOffice mi procesor poskoči čez 80 stopinj in tudi preko do 90 kjer se mi prenosnik izklopi. Prenosnik ima procesor intel i3 grafično uporablja integrirano v procesorju i3. Ali je možno narediti tako, da se nebi tak obremenjevalo procesor? Hvala vam za dogovor.
  • očistit reže in ventilator pa bo.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.