HP 470 G0 nepodprt?

Živjo,

januarja sem kupil nov prenosnik HP 470 G0, ki je imel instaliran (tovarniško) Linux SUSE 11 Enterprise. Ker sem bolj vajen Ubuntuja, sem si instaliral 14.04 (takrat še Alpha, zdaj že release). Težava je v tem, da mi prenosnik zmrzuje in to brez vidnega vzroka. Največkrat se zgodi tako, da slika zmrzne in nič ni odzivno. Potreben je hard power off. Dvakrat sem dobil kernel panic; enkrat sem uspel poslikat zaslon preden je šel v shutdown. Ne morem najti načina, da bi zanesljivo reproduciral; torej ni odvisno od CPU loada (preizkusil z intenzivnim kodiranjem HD videa ali pa pustil prenosnik idle za več ur oz. samo z igranjem spletnega radia).
Od poskusov sem naredil naslednje: (a) uporaba ATI gonilnikov in/ali X.org, (b) memtest je vedno šel skozi, (c) odstranil polovico DDRja (4 + 4), testiral 12.04, 14.04 (vedno 64 bit).

Grafika je ATI Radeon 8750M 2GB, cpu i5-3230M, 8 GB DDR.

Kontaktiral sem HP, ki seveda ne daje podpore za Ubuntu... So pa mi poslali recovery za SUSE. Sem instaliral in v nekaj urah delovanja zmrzali ni bilo, prav tako so delovale stvari, ki pod Ubuntujem niso (nastavitev svetlosti zaslona, tipka za Wi-Fi). Torej je v SUSE nekaj, česar v Ubuntu ni.

Mogoče se je kdo že srečal s tem oz pozna rešitev?
Če je kak interesent, prenosnik z veseljem prodam... nov je bil 730 EUR.

Hvala, lp.

Komentarji

  • ja suse ima verjetno starejši kernel pa še kake gonilnike dodane...mam dm1 kjer je vse delalo na starem zdaj pa ne več. :rolleyes:

    poskusi namestiti še OpenSuse in če dela... tule je tako težko reči kje je težava. lahko se pogleda dnevnike (log), če je kaj tam. Pa mogoče kake psensors namesitš in malo spremljaš temperature. mogoče je kaj narobe pri upravljanju ventilatorjev. Aja pa OpenSUSE ni slaba variant, če le vse dela. Ima kar precej paketov na voljo. KDE je eden boljših, kot tudi tema, pa imajo nekaj odličnih orodij. Sam ga pa včasih malo biksajo in znajo ven spravit slabo verzijo.

    in ko smo že pri tem se mislim, da lahko nekaj vklopi pri the radeon čipih za "power management" (dma ali kaj je že)
  • gregor3000 je dejal/-a:
    ja suse ima verjetno starejši kernel pa še kake gonilnike dodane...mam dm1 kjer je vse delalo na starem zdaj pa ne več. :rolleyes:
    Verjetno bo kernel kriv ja. Sodelavec tudi sumi tako. Bom probal dat gor 10.04, če bo kaj bolje. Se pa bojim, da bo problem z grafiko...
    gregor3000 je dejal/-a:
    Aja pa OpenSUSE ni slaba variant, če le vse dela. Ima kar precej paketov na voljo. KDE je eden boljših, kot tudi tema, pa imajo nekaj odličnih orodij. Sam ga pa včasih malo biksajo in znajo ven spravit slabo verzijo.
    Saj imam tale fabriški SUSE, pa se ne znajdem najbolje. Vajen sem deb paketov in tega, da v Ubuntuju vse nekako dela. V SUSE sem pa hitro zaštrikal, ker sem probal instalirat program za 13.1 in ne za 11.2... Ven pa se nisem dobil.
    gregor3000 je dejal/-a:
    in ko smo že pri tem se mislim, da lahko nekaj vklopi pri the radeon čipih za "power management" (dma ali kaj je že)
    Vse sort reči se da, pa tud narobe lahko gre potem :) Imajo proprietary driver, kjer lahko detajlno nastaviš precej stvari. Vprašanje pa je potem, kako se obnaša. Na drugem prenosniku (probook 6570b) postanejo ventilatorji (!) glasni občasno. Pa še to se ne obnaša enako na dveh enakih (popolnoma) probookih.

    Hvala za vse napisano; bom poskusil s starejšim ubuntujem oziroma našel način, kako downgradati kernel.
  • 10.04 ne bo pomagal po mojem. problem je ker ni podprt. Če dela Suse potem se splača probat Opensuse.

    .deb je samo paket. Suse ima RPM. problem je ker pri SUSE enterprise je treba plačat za dostop do repozitorijev. Pri Opensuse pa tega problema ni. precej programov je tako na voljo preko repozitorijev. za ostale pa so .rpm paketi.

    ne vem ko sem prej enkrat probal opensuse je imel problem ker ni bilo omrežje privzeto nastavljeno kot delujoče. zato ga potem nisme nameščal, ker nisem imel časa ugotavljat kaj in kako. to so kake 2 ali 3 mesece kasneje popravili. in ko sem poskusil popravljeno sliko je vse delalo tako kot pri Ubuntu brez problemov.

    čeprav ta zadnji je tudi imel neke težave samo lahko da so jih že odpravili: http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20131202#feature

    ne vem to se mi pri opensuse zdi malo problmeatično da dajo nedokončan izdelek ven. čeprav po uporabnosti in enostavnosti se drugače lahko enači z Ubuntu.

    za probat je mogoče tudi kakšen 14.04 pa kake beta AMD gonilnike za grafično.
    a ima mogoče prenosnik še en grafični čip (intel) ? če da, potem je potrebno nekaj dodatnih korakov pri namestitvi gonilnikov + morda zadeva ne bo delovala:
    https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/AMD
  • gregor3000 je dejal/-a:

    za probat je mogoče tudi kakšen 14.04 pa kake beta AMD gonilnike za grafično.
    a ima mogoče prenosnik še en grafični čip (intel) ? če da, potem je potrebno nekaj dodatnih korakov pri namestitvi gonilnikov + morda zadeva ne bo delovala:
    https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/AMD
    To sem vse že probal, od beta verzije gonilnikov naprej. Sedaj je tudi 14.04 uradno podprt in "moja" grafična tudi. Ja, ima Intel in AMD čip. Nekje v HP specifikacijah sem zasledil, da naj bi pri HP 470 (moj) delal samo slednji. Cela zbrka.

    Mi je pa res nelogično, čemu so na trgu prenosniki s FreeDOS (trenutna Sparova ponudba), ki podpirajo izključno Win8.1 (izrecno piše v oglasu). Se pravi že proizvajalci omejijo model na točno določen OS... Lahko da moje razmišljanje ni v koraku s časom :)
  • petercek je dejal/-a:


    To sem vse že probal, od beta verzije gonilnikov naprej. Sedaj je tudi 14.04 uradno podprt in "moja" grafična tudi. Ja, ima Intel in AMD čip. Nekje v HP specifikacijah sem zasledil, da naj bi pri HP 470 (moj) delal samo slednji. Cela zbrka.

    Mi je pa res nelogično, čemu so na trgu prenosniki s FreeDOS (trenutna Sparova ponudba), ki podpirajo izključno Win8.1 (izrecno piše v oglasu). Se pravi že proizvajalci omejijo model na točno določen OS... Lahko da moje razmišljanje ni v koraku s časom :)
    Aja če ta del iz navodil za namestitev ne dela:
    Manually installing Catalyst 13.4, special case for Intel/AMD hybrid graphics
    potem je pa tole še za pogledat, če se najde kaj pametnega noter: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1930450&highlight=hybrid

    imajo pa HP neke svoje gonilnike ki so jih samo za suse naredili oz. zapakirali kot vse kaže: http://h20565.www2.hp.com/portal/site/hpsc/template.PAGE/public/psi/swdHome/?sp4ts.oid=5405415&spf_p.tpst=swdMain&spf_p.prp_swdMain=wsrp-navigationalState%3DswEnvOID%253D2020%257CswLang%253D%257Caction%253DlistDriver&javax.portlet.begCacheTok=com.vignette.cachetoken&javax.portlet.endCacheTok=com.vignette.cachetoken

    za poskusit je še novejši kernel in ponovno beta gonilniki. čeprav kot vidim iz HP strani je na gonilnikih iz l. 2013 ta zadeva delovala. me zanima kaj so oni (HP) lahko dejansko spremenili v AMD gonilnikih da delajo v SUSE EL. Si prepričan da si namestil gonilnike pravilno za hibridne sisteme?


    ja freedos je čisti nateg. po zakonu bi naj imel potrošnik pravico da prodajalec napravo priključi in jo pred potrošnikom preizkus. zdaj pa ga najdi junaka, ki bo s pomočjo freedos naredil teste za grafično, Wi-Fi in podobno.

    eni HP nimajo dveh kartic. mi smo namenoma vzeli takega ki ima AMD grafiko in intel processor in ni hibridna grafika.

    drugače podobna težava....: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2240312&highlight=amd+intel in še brez rešitve.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.