Instalacija Graphical Boot Manager

Na tablico WindPad 110w MSi sem namestil Ubuntu 14.04. Zraven bi rad namestil še Android. Za to potrebujem boot managerja, ki bo prepoznal dotik ekrana ali miškin kazalec, da lahko izberem os, ki se naj požene.
Od vseh se mi zdi, da bi to lahko bil GAG, ker ima grafični vmesnik.
Poskusil sem namestiti gag, vendar pri zagonu sudo gag-instal /dev/sda dobim odgovor da takšnen imenik ali datoteka ne obstaja.
Naredil se imenik /boot/gag in vanj skopiral porebne datoteke, skopiral gag-install v /sbin/ imenik vsem skupaj nastavil chmod na 755.
Če iso datoteko namestim naključek se mi ne požene instaler, ker menda nekaj manjka na ključku. Cd pogona pa jasno nimam na tej napravi.
Kaj še lahko storim?

Komentarji

  • Sedaj sem dodal tudi Android 4.4-r1 na /dev/sda7
    Ob instalaciji Androida sem izbral install Grub, ki ga je namestil v /dev/sda7.
    Seveda ob bootu grub od ubunta ne vidi drugega.
    Vprašanje: kako dodati Android particijo v grub od ubunta?
  • Tole lahko poskusiš http://askubuntu.com/questions/481982/add-android-x86-4-4-rc2-to-ubuntu-grub
    drugače pa kul.. vidim da se ti da igrat :)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Tole lahko poskusiš http://askubuntu.com/questions/481982/add-android-x86-4-4-rc2-to-ubuntu-grub
    drugače pa kul.. vidim da se ti da igrat :)
    Imam pač dovolj prostega časa :) in rad bi usposobil tablico po mojem okusu.
    Hvala za dobro povezavo.

    Tole sem dodal v 40_custom
    menuentry "Android x86" {
    set root='(hd0,6)'
    linux /media/dusan/Android/android-4.4-r1/kernel quiet root=/dev/ram0 androidboot.hardware=android_x86 acpi_sleep=s3_bios,s3_mode SRC=/media/dusan/Android/android-4.4-r1
    initrd /media/dusan/Android/android-4.4-r1/initrd.img}

    Za vrstico set='(hda0,6)' nisem povsem prepričan, če je prav.
    /dev/sda/ je disk
    /dev/sda1 /boot
    /dev/sda2 extended partition
    /dev/sda5 /
    /dev/sda6 /home
    /dev/sda7 /swap
    /dev/sda8 Android

    Tukaj moram pripomniti, da particija ni mountana ob bootu.

    Sem sledil navodilom, vendar update-grub na najde operacijskega sistema.

    sudo-update
    Generating grub configuration file ...
    Najden je bil odtis linux: /boot/vmlinuz-3.13.0-40-generic
    Najden je bil odtis initrd: /boot/initrd.img-3.13.0-40-generic
    Najden je bil odtis linux: /boot/vmlinuz-3.13.0-24-generic
    Najden je bil odtis initrd: /boot/initrd.img-3.13.0-24-generic
    Found memtest86+ image: /memtest86+.elf
    Found memtest86+ image: /memtest86+.bin
    narejeno

    Pri bootu imam možnost izbrati Android vendar se tablica restarta ! Očitno ne najde gruba na izbrani particiji. Android ima svoj grub loader.

    Kje bi lahko bila napaka?
  • v Grub.cfg so dodane te vrstice

    menuentry "Android x86" {
    set root='(hd0,6)'
    linux /media/dusan/Android/android-4.4-r1/kernel quiet root=/dev/ram0 androidboot.hardware=android_x86 acpi_sleep=s3_bios,s3_mode SRC=/media/dusan/Android/android-4.4-r1
    initrd /media/dusan/Android/android-4.4-r1/initrd.img}

    in tukaj je jasno, da ne more najti iskanega, ker particija ni mountana.
    Kaj naj napišem namesto /media/dusan/Android ?
    Najzaneslivejše bi verjetno bilo UUID.
    Ali drugače: kako naj poženem grub od androida, ki se nahaja na /dev/sda8/grub
  • dusang je dejal/-a:
    Kaj naj napišem namesto /media/dusan/Android ?
    Najzaneslivejše bi verjetno bilo UUID.
    /media je kamor ti priklopi particijo ubuntu, ko si v ubuntu, lahko vidiš z "mount" ukazom, katera particija je tja priklopljena.
    dusang je dejal/-a:

    Ali drugače: kako naj poženem grub od androida, ki se nahaja na /dev/sda8/grub
    https://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Chain_002dloading.html

  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 9. December, 2014
    Najprej.. ne počet stvari na pamet

    Kako vem da nekaj na pamet počneš.. ker urejaš grub.cfg, ta pa ima v prvi vrstici napisano
    # DO NOT EDIT THIS FILE
    zgoraj pa nisi dal pravo particijo.. sej ti lepo piše da je android na sda8.. kar pomeni hd0,8 in ne hd0,7
  • dusang Član
    uredil/-a 9. December, 2014
    CrazyLemon je dejal/-a:
    Najprej.. ne počet stvari na pamet

    Kako vem da nekaj na pamet počneš.. ker urejaš grub.cfg, ta pa ima v prvi vrstici napisano
    # DO NOT EDIT THIS FILE
    zgoraj pa nisi dal pravo particijo.. sej ti lepo piše da je android na sda8.. kar pomeni hd0,8 in ne hd0,7
    Najprej... ne počnem stvari kar tako na pamet.

    Grub.cfg nisem urejal peš ampak sem samo od tam skopiral kar je grub-update naredil in prilepil v sporočilo.

    Stvari sem nastavljal v datoteki 40_custom kot piše v navodilu.

    Glede diskov me zanima ali prav razmišljam:
    /dev/sda hd0,0 celi disk
    /dev/sda1 hd0,1 primarna particija mountana na /boot
    /dev/sda2 hd0,2 razširjena particija
    /dev/sda5 hd0,3 mountana na root /
    /dev/sda6 hd0,4 mountana na /home
    /dev/sda7 hd0,5 mountana na /swap
    /dev/sda8 hd0,6 ni mountana z Ubuntom

    Zanimivo pa je, da je android v grub zapisal root (hd0,7)
    Po končani instalaciji ti ponudi zagon ali reboot. Izbral sem zagon, vendar se ni nič zgodilo, ker verjetno ni našel potrebnega na hd0,7.
    mihafreenode je dejal/-a:
    [quote=dusang]Kaj naj napišem namesto /media/dusan/Android ?
    Najzaneslivejše bi verjetno bilo UUID.
    /media je kamor ti priklopi particijo ubuntu, ko si v ubuntu, lahko vidiš z "mount" ukazom, katera particija je tja priklopljena.
    dusang je dejal/-a:

    Ali drugače: kako naj poženem grub od androida, ki se nahaja na /dev/sda8/grub
    https://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Chain_002dloading.html

    [/quote]

    Vem, da je /media kamor ubuntu priklopi diske zato se mi okazna vrstica ne zdi prav.

    Je pa izgleda prava rešitev na linku, ki si ga posredoval.
    Hvala.
    Še najbolje pa bi bilo, ko bi lahko instaliral Air-boot, ki se namesto na cilinder 0 in požene katerkoli operacijski sistem. Vendar na žalost boot ključek pripravljen z iso odtisom ne deluje. Iso odtis je za CD.
    Očitno bom moral nekje najti zunanji usb cd pogon.

    -------- Ni potrebe po nizanju postov v razmiku nekaj minut -- zato obstaja funkcija Uredi ----
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Najprej.. ne počet stvari na pamet
    zgoraj pa nisi dal pravo particijo.. sej ti lepo piše da je android na sda8.. kar pomeni hd0,8 in ne hd0,7

    Ja..tukaj sem obrnil hd0,8 pa hd0,7 ..torej če piše sda8 pomeni hd0,7 bi mogu dat not :)
    sdaX je hd0,X-1
  • dusang Član
    uredil/-a 9. December, 2014
    CrazyLemon je dejal/-a:
    [quote=CrazyLemon]Najprej.. ne počet stvari na pamet
    zgoraj pa nisi dal pravo particijo.. sej ti lepo piše da je android na sda8.. kar pomeni hd0,8 in ne hd0,7
    Ja..tukaj sem obrnil hd0,8 pa hd0,7 ..torej če piše sda8 pomeni hd0,7 bi mogu dat not :)
    sdaX je hd0,X-1
    Če še enkrat pogledaš moje razmišljanje glede particij, mi povej kje se je izgubila še ena.
    --- Ni potrebe po nizanju postov v razmiku nekaj minut -- zato obstaja funkcija Uredi ---
    Hmmm ne vem kako sta se znašla oba odgovora skupaj v enem sporočilu (razen če si jih ti združil ali pa sem nekaj zabluzil). Se opravičujem!
    En odgovor je bil namenjen tebi in en uporabniku mihafreenode.
  • mihafreenode Član
    uredil/-a 10. December, 2014
    dusang:
    Chainloader vedno dela, tudi če grub in operacijski sistem ne vesta nič o en drugem.
    Ker je android v grobem neke vrste "linux" (brez grdih komentarjev prosim), se da verjetno bolj direktno naložiti.
    Tu recimo en trdi, da mu je to uspelo
    http://mapopa.blogspot.com/2011/05/android-x86-and-grub2-peace-at-last.html
    Tudi na askubuntu je podobna tema:
    http://askubuntu.com/questions/481982/add-android-x86-4-4-rc2-to-ubuntu-grub
    In ina webupd8:
    http://www.webupd8.org/2012/03/how-to-dual-boot-android-x86-and-ubuntu.html

    Če to še deluje ali ne, ne vem. Če ti chainloader dela, in to načeloma vedno dela, ni niti potrebe, da bi se s tem ukvarjal. Napišem pač, ker bi načeloma obe možnosti morale delati.

    Kako dejansko se android trenutno nalaga, verjetno lahko vidiš, če priklopiš njegovo particijo in gledaš, kakšne parametre rabi ob nalaganju, te povezave naprimer omenjajo (na particiji od androida v datoteki kot naprimer /etc/grub.d/40_custom):
    menuentry \"Android-x86\" {
    set root='(hd0,0)'
    linux /android-4.0-RC1/kernel quiet root=/dev/ram0 androidboot.hardware=eeepc acpi_sleep=s3_bios,s3_mode SRC=/android-4.0-RC1 SDCARD=/data/sdcard.img
    initrd /android-4.0-RC1/initrd.img}

    (kaj uporablja trenutna različica lahko na tak način sam preveriš)

    Še prednost chainloaderja: če se ta android kdaj posodobi, zagotovo zna svoj grub sam urediti in za tebe se nič ne spremeni. Če pa sam urejaš od ubuntu grub, pa moraš ti spremeniti pot do ustrezne začetne slike in dodatne parametre (če je kaj drugače).
  • mihafreenode je dejal/-a:
    dusang:
    Chainloader vedno dela, tudi če grub in operacijski sistem ne vesta nič o en drugem.
    Ker je android v grobem neke vrste "linux" (brez grdih komentarjev prosim), se da verjetno bolj direktno naložiti.
    In ina webupd8:

    http://www.webupd8.org/2012/03/how-to-dual-boot-android-x86-and-ubuntu.html

    Še prednost chainloaderja: če se ta android kdaj posodobi, zagotovo zna svoj grub sam urediti in za tebe se nič ne spremeni. Če pa sam urejaš od ubuntu grub, pa moraš ti spremeniti pot do ustrezne začetne slike in dodatne parametre (če je kaj drugače).
    Hvala za povezave.
    Postopek opisan v tretji povezavi je pravilen. Sedaj mi je uspelo instalirati Android in ga izbrati v Grubu.
    Tablica seveda nima tipkovnice, vendar za izbiro lahko uporabim tipke za glasnost. Grub meni pa sem porihtal, da se vedno prikaže in čaka 30 sekund.

    Delal sem napako, ker sem instaliral Grub od Androida.
    In še to: Grub 2 ne začne šteti diske(razdelke) z 0 ampak z 1. Torej /dev/sda8 je hd0,8 !!!
    Ne rabim posebnega boot managerja :)
    Problem rešen :)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.