CentOS izbris particije

Živjo,

Imam virtualni Centos na hyper-V na windows serverju 2012. V hyper-V sem razširil particijo za virtualni disk na katerem teče Centos. Ko sem hotel še v Centosu razširiti particijo, sem pomotoma nekaj naredil narobe in po moje izbrisal boot particijo.
Sem drugače po dolgih letih spet postavil en linux server, tako, da sem v linuxu bolj začetnik.

Da ne bi zdaj zbrisal pomotoma še kaj drugega, prosim kakega strokovnjaka za pomoč, da mi pove, če je možno obnoviti sistem.

Hvala v naprej!

Komentarji

  • a samo centos je čisto drugačen kot Ubuntu

    ja lahko narediš novo boot particijo, če je stara zbrisana, samo ne vem kako se to v CentOS dela.
    ubutnu sicer ne rabi posebne boot particije, razen če gre za nameščanje na UEFI.

    še prej pa varnostna kopija podatkov.razen če ni nič nameščeno, potem je pa najbolje kar na novo strežnik namestit. pa se kak Ubutnu raje uporabi, ker je vseeno malo prijaznejši :-P
  • ok, hvala, sem imel restore point narejen v windowsih, tako, da sem obnovil sistem, me pa zanima a je to res tak velik problem, ker vidim po forumih, da ima kar dosti ljudi problem s tako obnovitvijo.
  • @krofeta lahko probaš TestDisk.. http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
    Kako in če dela na virtualnem CentOS-u pa boš poročal :) Prej pa seveda kot pravi gregor3000 pa backup naredi :)
  • krofeta je dejal/-a:
    ok, hvala, sem imel restore point narejen v windowsih, tako, da sem obnovil sistem, me pa zanima a je to res tak velik problem, ker vidim po forumih, da ima kar dosti ljudi problem s tako obnovitvijo.
    je problem. to je bila sreča da se je dalo z restore pointom obnovit. vse kar se dela s particijami je treba prej imati sliko sistema (backup). obstaja več enostavnih programov, ki to naredijo na kak zunanji disk npr. Redo Backup ali Clonezilla.

    načeloma ne bi smelo iti nič narobe ampak če pa gre je pa lahko dokaj grozno. treba je vedet, da ko disk formatira v drug datotečni sistem se podatki prepišejo ne le zbrišejo in jih je izjemno težko povrnit.

    seveda v virtualnih sistemih je backup bistveno lažje naredit saj se naredi samo slika (snapshot) sistema pred spremembo. ne vem kako se to naredi v hyer-v ampak gotovo obstaja ta funkcija. tako potem, če gre kaj narobe v virtualnem sistemu se samo ta slika povrne.

    ne vem sicer kateri centos uporabljaš ampak meni se zdi, da imajo tam nekatere stvari po nepotrebnem zakomplicirane. za začetnika je tudi Ubuntu server bistveno prijaznejši. ne vem no vsaj meni se tako zdi.

    sicer za administracijo centos preko browserja sta dva dobra grafična vmesnika in sicer: Clear OS in Nethserver.
  • kofeta, predvidevam da imaš namen deliti spletni prostor (hosting)..Če to drži-potem najbrž potrebuješ Web control panel (Plesk, cPanel , DirectAdmin...)-tako da je CentOs prava izbira če imaš namen instalirati najbolj priljubljeni cPanel ki podpira samo Red Hat distribucije.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.